.

Suplementy diety w kapsułkach - czy są bezpieczne i warto je brać?

0
Suplementy diety

Suplementy diety są środkami spożywczymi, mającymi uzupełniać naszą codzienną dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Przeważnie są one źródłem witamin i minerałów takich jak: witamina A, D3, E, K, B1,B2, B6, B12, niacyba, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, witamina C oraz wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, jodu, cynku, manganu, sodu, potasu, selenu, chromu, molibdenu, fluorków, chlorków, fosforu, boru i krzemu. Często ich dodatkowymi składnikami są także sproszkowane zioła lub ich wyciągi, aminokwasy, probiotyki, prebiotyki, błonnik, luteina i kwasy tłuszczowe. Suplementy diety występują najczęściej w postaciach ułatwiających ich zażywanie jak kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia we wodzie lub w ustach, czy w postaci płynnej z odpowiednim dozownikiem ułatwiającym przyjmowanie zalecanych dawek.

Czy suplementy diety to leki?

Pod względem prawnym, suplement diety to nie lek – są one środkami spożywczymi i traktuje się je jak żywność. Co za tym idzie, podlegają takim samym prawnym regulacjom, a decyzje dopuszczające je do obrotu podejmuje przede wszystkim Główny Inspektor Sanitarny. Kluczową rolę w regulacji zasad bezpieczeństwa żywności odgrywa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku, które ustanawia generalne zasady prawa żywnościowego. Jeżeli istnieją jakiekolwiek dowody, że produkt żywnościowy – czyli także suplementy, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, przewidziano na ten wypadek odpowiednie procedury zapobiegające, aby taki produkt nie znalazł się w obrocie detalicznym lub został szybko wycofany z rynku.

Należy zatem pamiętać, że suplementy diety lekami nie są – mają za zadanie uzupełniać niedobory różnych substancji w naszym organizmie, nie zaś pełnić funkcję leczniczą.

Najczęściej pojawiające się pytania oraz tematy związane z suplementami: 

Co dają suplementy diety?

Podstawą prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta oraz ruch. Zatem, co daje suplement diety?

Przede wszystkim, odpowiednią suplementację powinno dobierać się po uprzedniej konsultacji lekarskiej i na podstawie wykonanych badań. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że obecna żywność znajdująca się w obrocie i do niego dopuszczana, jakościowo może pozostawiać wiele do życzenia. Sztucznie hodowane pomidory czy ogórki kupione zimą, nie będą zawierały tyle cennych witamin i minerałów co ich odpowiedniki uprawiane w naturalnym dla nich czasie wzrostu.

Natury nie da się oszukać, dlatego to co dają suplementy diety, to przede wszystkim wsparcie dla organizmu – dla wielu osób stały się one podstawą codziennego funkcjonowania. Racjonalne przyjmowanie dobrych jakościowo suplementów stanowi uzupełnienie naszego menu w niezbędne minerały i witaminy. Powinny być one stosowane przede wszystkim w dietach eliminacyjnych i nisko energetycznych, a także w dietach sportowców.

Czy suplementy diety działają?

Przede wszystkim, „działające” suplementy diety powinny być bardzo dobrej jakości. Wielu chcących liczyć się na rynku producentów bada swoje produkty i dba o odpowiednie zawartości składników, aby były zgodne z tym co jest napisane na etykiecie. Aby suplement wspierał organizm i realizował swoje zadanie musi spełniać odpowiednie wymogi. Rynek tych produktów rozwija się w bardzo szybkim tempie, a my sami nie nadążamy nad różnorodnością dostępnych preparatów, bogactwem składów i coraz to nowszymi technologiami, dlatego w tej dziedzinie powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Wszystkie dostępne na rynku suplementy diety które działają, posiadają odpowiednią wartość energetyczną – niestety, kontrole jakości niektórych z przebadanych preparatów na rynku wykazało, że wiele z nich nie posiadało deklarowanych ilości substancji czynnych, a także było zanieczyszczonych związkami chemicznymi różnego pochodzenia. Kupując dany produkt, pamiętajmy zatem aby kierować się przy jego wyborze zdrowym rozsądkiem, stawiając na sprawdzonych i renomowanych producentów.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Za bezpieczne suplementy diety można uznać takie, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i od znanych producentów. Jeżeli sami nie potrafimy poradzić sobie z wyborem danego preparatu, zapytajmy doświadczonego lekarza, farmaceutę czy dietetyka – nie bójmy korzystać się z porad fachowców. Oprócz porad doradców, kupujmy te produkty w sprawdzonych sklepach stacjonarnych i internetowych, starając się zminimalizować ryzyko. Wystrzegajmy się wątpliwych źródeł oraz podejrzanych aukcji w Internecie, kuszących nas niską ceną. W sieci nie brakuje podróbek bardzo niskiej jakości.

Musimy także pamiętać, że suplementy diety są bezpieczne kiedy przyjmuje się je w odpowiednich proporcjach. Zbyt duże dawki mogą prowadzić do poważnych schorzeń i chorób, zatem nie narażajmy własnego zdrowia na niebezpieczne objawy przedawkowania.

Czy suplementy diety są zdrowe?

Jeżeli zdrowe suplementy diety mają wspomagać organizm, powinny być one pochodzenia naturalnego. Spora część dostępnych na rynku preparatów niestety zawiera w sobie głównie związku chemiczne otrzymane w laboratorium, a nasz organizm choruje głównie wskutek braku naturalnych składowych wytworzonych na podstawie własnych reakcji biosyntezy lub otrzymywanych z pokarmów – nie zaś z powodu niedoboru związków powstałych dzięki różnym syntezom chemicznym.

Pamiętajmy jednak, że nawet naturalny zdrowy suplement diety może nie być tolerowany przez każdego w taki sam sposób. Warto zatem zachować ostrożność przy suplementacji – w szczególności powinno dotyczyć to osób ze skłonnościami do alergii, oraz tych przewlekle chorych, którzy biorą już spore ilości leków mogących wchodzić w interakcje z przyjmowanymi ziołami czy witaminami.

Jakie suplementy diety warto brać?

Suplementację powinno się dobierać indywidualnie dla każdej osoby, w zależności od tego jakie posiada niedobory stwierdzone badaniami. Jest jednak kilka takich witamin czy minerałów, które można spożywać niezależnie od powyższego, ponieważ większość z nas słyszała lub doświadczyła na własnej skórze skutków ich niedoboru. Magnez, witamina C, witamina D3, kurkuma, spirulina czy probiotyki, to na pewno suplementy diety, które warto brać codziennie.

Magnez jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala uregulować pracę jelit, wspomaga osoby chore na arytmię, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i stabilizuje poziom cukru we krwi oraz wspiera układ kostny i stan naczyń krwionośnych. Razem z potasem stosowany jest często w leczeniu przykurczów mięśni.

Witamina C uodparnia organizm i chroni przed zachorowaniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ponadto, jest silnym antyoksydantem – niszczy wolne rodniki, chroni przed chorobami przyzębia oraz bierze udział w syntezie kolagenu (niezbędnego do utrzymania prawidłowego stanu skóry i stawów). Chroni także oczy. Sprawdź, która witamina C okaże się najlepsza w twoim przypadku.

Witamina D3 jest niezbędna dla zachowania prawidłowego stanu układu kostno-stawowego i odpornościowego – jej receptory znajdują się na każdej komórce organizmu. Utrzymanie prawidłowego poziomu tej witaminy chroni nas przed chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą czy nowotworami. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule na temat właściwości witaminy D3.

Witamina K2 to ważny składnik odżywczy, który pomaga utrzymać zdrowe kości i naczynia krwionośne. Jest też ważna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Chociaż niewielkie ilości witaminy K2 możemy uzyskać z niektórych produktów spożywczych, wiele osób nie otrzymuje jej w wystarczającej ilości z diety. W tym miejscu z pomocą przychodzą suplementy diety witaminy K2, które mogą pomóc zapewnić odpowiednią ilość tego ważnego składnika odżywczego.

Kurkuma jest silnym antyoksydantem, wspierającym pracę wątroby. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo, łagodząc bóle mięśni i stawów.

Kolagen jest suplementem diety, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań kolagenu jest poprawa stanu zdrowia skóry, włosów i paznokci. Kolagen może również pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek i cienkich linii. Więcej o właściwościach kolagenu znajdziesz tutaj.

Spirulina to zielone źródło witamin, minerałów, białka, enzymów i błonnika. Doskonale oczyszcza organizm i jelita ze toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Pomaga nam w bezsenności, dodaje energii a także pomaga zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Chlorofil to suplement diety, który ma wiele zalet zdrowotnych. Korzyści te obejmują poprawę trawienia, zmniejszenie stanów zapalnych i zwiększenie poziomu energii. Chlorofil jest również silnym antyoksydantem, który pomaga chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Zobacz pozostałe właściwości chlorofilu w artykule na naszym blogu.

Probiotyki, czyli preparaty zawierające florę bakteryjną jelita bez której są one narażone na przewlekłe stany zapalne, co wiąże się ze złym trawieniem pokarmów i kiepskim wchłanianiem substancji odżywczych z przyjmowanego pożywienia.

Homocysteina to suplement diety, który ma wpływ na poprawę zdrowia. Jest aminokwasem występującym w organizmie i składnikiem budulcowym białek i pomaga tworzyć enzymy. Homocysteina bierze udział w metabolizmie aminokwasów. Bierze też udział w syntezie DNA i RNA. Homocysteina jest ważna dla zdrowia układu nerwowego. Jest również ważna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Zobacz jaki powinien być poziom homocysteiny w organizmie

Suplementy diety zawierające: 

Powyższe składniki to tylko niektóre z przykładów, jakie suplementy diety warto stosować każdego dnia, aby wzbogacić nasz organizm w odpowiednie stężenie witamin oraz minerałów.

Bez wątpienia suplementy diety zostały stworzone po to, aby wspomagać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, uzupełniać ewentualne niedobory witamin, minerałów i makro oraz mikroelementów. Czy warto zażywać suplementy diety? Oczywiście, że tak! Natomiast należy robić to mądrze i z umiarem i przede wszystkim nie traktować suplementów diety jako pastylek do łykania, kiedy nam się o nich przypomni. Suplement diety może wspomóc walkę z nadwagą, to znaczy przyspieszyć proces odchudzania. Odpowiednio dobry suplement może ograniczyć chęć na jedzenie i regulować szybkość przemiany materii. To jest tylko przykład, natomiast chcemy przekazać, że prawidłowy dobór suplementu może być bardzo pomocny i to w wielu dolegliwościach. Suplementy diety wpływać mogą również bardzo dobrze na kondycję włosów, paznokci i skóry. Naturalne suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia, wykazują się bardzo skutecznym działaniem i szybkimi efektami. Jest wiele powodów, dla których warto zażywać suplementy, ale efekt zależy tylko od nas samych i naszego mądrego podejścia do całej sprawy. Przyjmujmy suplement zgodnie z zaleceniem producenta i róbmy to regularnie, a z pewnością odczujemy lub zobaczymy różnicę w stosunkowo krótkim czasie.

Jeżeli chodzi o dobór odpowiednich suplementów, to wszystko uzależnione powinno być od tego, czego w danym momencie potrzebujemy i to powinien być priorytet. Kolejną ważną sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to jakość danego suplementu. To bardzo ważne, ponieważ nawet te same suplementy, ale od różnych producentów mogą zasadniczo różnić się między sobą składem oraz stężeniem głównego składnika. Obecnie bardzo popularne są wszystkie naturalne suplementy diety, które produkowane są tylko z naturalnych składników. Co prawda czasami trzeba za nie zapłacić nieco więcej, natomiast za dobrą jakość warto dać każde pieniądze – przecież chodzi o nasze zdrowie, a to jest przecież bezcenne. Dodatkowo zawsze wybierajmy formę suplementów, w jakiej najłatwiej będzie nam je przyjmować. Jedna osoba woli kapsułki, druga tabletki, a trzecia preferuje krople. Wybór jest bardzo duży. Jeżeli chodzi o suplementy typu complex, czyli wiele różnych witamin i minerałów zamkniętych w jednej tabletce, to z pewnością warto zapoznać się ze składem.

Suplementy diety z popularnymi składnikami: 

Po pierwsze być może nie potrzebujemy suplementować wszystkich składników, po drugie sprawdźmy proporcje, bo może się okazać, że są tak minimalne ilości danych elementów, że stosowanie takiej tabletki nie ma najmniejszego sensu. Czytajmy, sprawdzajmy i szukajmy informacji na temat produktu, jaki chcemy dostarczyć do naszego organizmu. Nie kupujmy w ciemno, bo możemy dokonać złego wyboru.

Popularni producenci naturalnych suplementów diety w naszej ofercie:

Czy suplementy są tylko dla sportowców? 

Suplementy są dla każdego, to znaczy, że nie tylko sportowcy powinni je stosować, ale wszystkie osoby, które potrzebują wyrównać poziom niezbędnych składników w organizmie. Sportowcy oczywiście potrzebują intensywnej suplementacji, co wynika z tego faktu, że podczas intensywnego treningu z organizmu wytrącają się witaminy i minerały. Niemniej jednak również osoba, która w ogóle nie uprawia żadnego sportu i dodatkowo nie trzyma się zbilansowanej diety, również powinna stosować suplementy diety. To z kolei wynika z tego, że w takiej sytuacji żadne ważne składniki nie są dostarczane ze zdrowym pożywieniem. Aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie należy uzupełnić wszystko, czego brakuje w organizmie poprzez zbilansowaną diety i w niektórych przypadkach wspomaganie się odpowiednimi suplementami. Kolejne grupy osób, o których warto wspomnieć to seniorzy i kobiety w ciąży. Również oni powinni suplementować właściwe witaminy i minerały. Każdy z nas może stosować odpowiednie suplementy dla zachowania zdrowia, o ile są one odpowiednio dobrane względem potrzeb naszego organizmu. Tak więc nie ma żadnej zasady, która mówiłaby, że suplementy mogą być zażywane wyłącznie przez sportowców. Każdy może stosować to dodatkowe źródło cennych elementów spożywczych i tylko ze względu na to, jaki ktoś prowadzi tryb życia, będzie dobierana właściwa suplementacja.

Na co można przyjmować suplementy diety?

Lek zawiera w sobie substancje, które bezpośrednio zwalczają dany rodzaj bakterii, wirusów lub blokujący ognisko bólu. Leki mają konkretne przeznaczenie i testowane są przez wiele długich lat, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Lek jest to produkt, którego w większości przypadków nie kupimy bez recepty od lekarza. Leki mają wypisane skutki uboczne, zdarza się, że posiadają zamienniki i są oznaczane specjalnymi numerami w obrocie sprzedażowym. Suplementy diety z kolei to substancje odżywcze, które mają za zadanie uzupełnić w organizmie brakujące witaminy, minerały, makro i mikroelementy lub niezbędne pierwiastki. Suplementem diety nie wyleczymy żadnej choroby, możemy jednak suplementacją wspierać w razie konieczności leczenie farmakologiczne. Suplementy bez problemu możemy kupić w aptekach bez recepty, ale także w sklepach stacjonarnych czy w sklepach online. Są to produkty ogólnodostępne i można je kupić bez najmniejszego problemu. Oczywiście suplementy diety tak jak leki można przedawkować, ale skutki nie będą raczej zagrażać życiu, natomiast w przypadku przedawkowania silnego leku skutki mogą być tragiczne. Dlatego zawsze przed włączeniem suplementacji, a tym bardziej leków powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Jak stosować suplementy diety?

Suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety a są jedynie jej wsparciem. Mogą również stanowić uzupełnienie medykamentów przepisanych przez lekarza i być dopełnieniem terapii. Jak zażywać suplementy diety?

Powinny być one przyjmowane razem z posiłkiem lub zaraz po nim, ze względu na znacznie większą przyswajalność. Należy pamiętać także, by nigdy nie spożywać suplementów pojedynczo, ponieważ w naszym organizmie witaminy i minerały współdziałają razem ze sobą w określonych proporcjach (nadmiar jednego będzie powodował niedobór drugiego i odwrotnie).

Stosowanie suplementów diety powinno odbywać się z głową, podobnie jak ich selekcja i głównie w uzasadnionych przypadkach. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki i staraj się weryfikować, czy dany produkt na pewno jest Tobie na pewno potrzebny.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium