"Oświadczam, że na stronie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl umieściłem nieprawdziwą informacje, z której wynika, że produkty marki Solgar dostępne w ofercie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl posiadają najdłuższą datę ważności dostępną na rynku. Data minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez sklep www.zdrowoodlotowo.pl nie różni się od daty minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez innych dystrybutorów. Przepraszam wszystkich konsumentów za wprowadzenie ich w błąd. Robert Rogulski”

Suplementy diety 0

"Oświadczam, że na stronie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl umieściłem nieprawdziwą informacje, z której wynika, że produkty marki Solgar dostępne w ofercie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl posiadają najdłuższą datę ważności dostępną na rynku. Data minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez sklep www.zdrowoodlotowo.pl nie różni się od daty minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez innych dystrybutorów. Przepraszam wszystkich konsumentów za wprowadzenie ich w błąd. Robert Rogulski”

Suplementy diety są środkami spożywczymi, mającymi uzupełniać naszą codzienną dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Przeważnie są one źródłem witamin i minerałów takich jak: witamina A, D3, E, K, B1,B2, B6, B12, niacyba, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, witamina C oraz wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, jodu, cynku, manganu, sodu, potasu, selenu, chromu, molibdenu, fluorków, chlorków, fosforu, boru i krzemu. Często ich dodatkowymi składnikami są także sproszkowane zioła lub ich wyciągi, aminokwasy, probiotyki, prebiotyki, błonnik, luteina i kwasy tłuszczowe.

Suplementy diety występują najczęściej w postaciach ułatwiających ich zażywanie jak kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia we wodzie lub w ustach, czy w postaci płynnej z odpowiednim dozownikiem ułatwiającym przyjmowanie zalecanych dawek.

Czy suplementy diety to leki?

Pod względem prawnym, suplement diety to nie lek – są one środkami spożywczymi i traktuje się je jak żywność. Co za tym idzie, podlegają takim samym prawnym regulacjom, a decyzje dopuszczające je do obrotu podejmuje przede wszystkim Główny Inspektor Sanitarny. Kluczową rolę w regulacji zasad bezpieczeństwa żywności odgrywa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku, które ustanawia generalne zasady prawa żywnościowego. Jeżeli istnieją jakiekolwiek dowody, że produkt żywnościowy – czyli także suplementy, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, przewidziano na ten wypadek odpowiednie procedury zapobiegające, aby taki produkt nie znalazł się w obrocie detalicznym lub został szybko wycofany z rynku.

Należy zatem pamiętać, że suplementy diety lekami nie są – mają za zadanie uzupełniać niedobory różnych substancji w naszym organizmie, nie zaś pełnić funkcję leczniczą.

Co dają suplementy diety?

Podstawą prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta oraz ruch. Zatem, co daje suplement diety?

Przede wszystkim, odpowiednią suplementację powinno dobierać się po uprzedniej konsultacji lekarskiej i na podstawie wykonanych badań. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że obecna żywność znajdująca się w obrocie i do niego dopuszczana, jakościowo może pozostawiać wiele do życzenia. Sztucznie hodowane pomidory czy ogórki kupione zimą, nie będą zawierały tyle cennych witamin i minerałów co ich odpowiedniki uprawiane w naturalnym dla nich czasie wzrostu.

Natury nie da się oszukać, dlatego to co dają suplementy diety, to przede wszystkim wsparcie dla organizmu – dla wielu osób stały się one podstawą codziennego funkcjonowania. Racjonalne przyjmowanie dobrych jakościowo suplementów stanowi uzupełnienie naszego menu w niezbędne minerały i witaminy. Powinny być one stosowane przede wszystkim w dietach eliminacyjnych i nisko energetycznych, a także w dietach sportowców.

Czy suplementy diety działają?

Przede wszystkim, „działające” suplementy diety powinny być bardzo dobrej jakości. Wielu chcących liczyć się na rynku producentów bada swoje produkty i dba o odpowiednie zawartości składników, aby były zgodne z tym co jest napisane na etykiecie. Aby suplement wspierał organizm i realizował swoje zadanie musi spełniać odpowiednie wymogi. Rynek tych produktów rozwija się w bardzo szybkim tempie, a my sami nie nadążamy nad różnorodnością dostępnych preparatów, bogactwem składów i coraz to nowszymi technologiami, dlatego w tej dziedzinie powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Wszystkie dostępne na rynku suplementy diety które działają, posiadają odpowiednią wartość energetyczną – niestety, kontrole jakości niektórych z przebadanych preparatów na rynku wykazało, że wiele z nich nie posiadało deklarowanych ilości substancji czynnych, a także było zanieczyszczonych związkami chemicznymi różnego pochodzenia. Kupując dany produkt, pamiętajmy zatem aby kierować się przy jego wyborze zdrowym rozsądkiem, stawiając na sprawdzonych i renomowanych producentów.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Za bezpieczne suplementy diety można uznać takie, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i od znanych producentów. Jeżeli sami nie potrafimy poradzić sobie z wyborem danego preparatu, zapytajmy doświadczonego lekarza, farmaceutę czy dietetyka – nie bójmy korzystać się z porad fachowców. Oprócz porad doradców, kupujmy te produkty w sprawdzonych sklepach stacjonarnych i internetowych, starając się zminimalizować ryzyko. Wystrzegajmy się wątpliwych źródeł oraz podejrzanych aukcji w Internecie, kuszących nas niską ceną. W sieci nie brakuje podróbek bardzo niskiej jakości.

Musimy także pamiętać, że suplementy diety są bezpieczne kiedy przyjmuje się je w odpowiednich proporcjach. Zbyt duże dawki mogą prowadzić do poważnych schorzeń i chorób, zatem nie narażajmy własnego zdrowia na niebezpieczne objawy przedawkowania.

Czy suplementy diety są zdrowe?

Jeżeli zdrowe suplementy diety mają wspomagać organizm, powinny być one pochodzenia naturalnego. Spora część dostępnych na rynku preparatów niestety zawiera w sobie głównie związku chemiczne otrzymane w laboratorium, a nasz organizm choruje głównie wskutek braku naturalnych składowych wytworzonych na podstawie własnych reakcji biosyntezy lub otrzymywanych z pokarmów – nie zaś z powodu niedoboru związków powstałych dzięki różnym syntezom chemicznym.

Pamiętajmy jednak, że nawet naturalny zdrowy suplement diety może nie być tolerowany przez każdego w taki sam sposób. Warto zatem zachować ostrożność przy suplementacji – w szczególności powinno dotyczyć to osób ze skłonnościami do alergii, oraz tych przewlekle chorych, którzy biorą już spore ilości leków mogących wchodzić w interakcje z przyjmowanymi ziołami czy witaminami.

Jakie suplementy diety warto brać?

Suplementację powinno się dobierać indywidualnie dla każdej osoby, w zależności od tego jakie posiada niedobory stwierdzone badaniami. Jest jednak kilka takich witamin czy minerałów, które można spożywać niezależnie od powyższego, ponieważ większość z nas słyszała lub doświadczyła na własnej skórze skutków ich niedoboru. Magnez, witamina C, witamina D3, kurkuma, spirulina czy probiotyki, to na pewno suplementy diety, które warto brać codziennie.

Magnez jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala uregulować pracę jelit, wspomaga osoby chore na arytmię, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i stabilizuje poziom cukru we krwi oraz wspiera układ kostny i stan naczyń krwionośnych. Razem z potasem stosowany jest często w leczeniu przykurczów mięśni.

Witamina C uodparnia organizm i chroni przed zachorowaniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ponadto, jest silnym antyoksydantem – niszczy wolne rodniki, chroni przed chorobami przyzębia oraz bierze udział w syntezie kolagenu (niezbędnego do utrzymania prawidłowego stanu skóry i stawów). Chroni także oczy.

Witamina D3 jest niezbędna dla zachowania prawidłowego stanu układu kostno-stawowego i odpornościowego – jej receptory znajdują się na każdej komórce organizmu. Utrzymanie prawidłowego poziomu tej witaminy chroni nas przed chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą czy nowotworami.

Kurkuma jest silnym antyoksydantem, wspierającym pracę wątroby. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo, łagodząc bóle mięśni i stawów.

Spirulina to zielone źródło witamin, minerałów, białka, enzymów i błonnika. Doskonale oczyszcza organizm i jelita ze toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Pomaga nam w bezsenności, dodaje energii a także pomaga zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Probiotyki, czyli preparaty zawierające florę bakteryjną jelita bez której są one narażone na przewlekłe stany zapalne, co wiąże się ze złym trawieniem pokarmów i kiepskim wchłanianiem substancji odżywczych z przyjmowanego pożywienia.

Powyższe składniki to tylko niektóre z przykładów, jakie suplementy diety warto stosować każdego dnia, aby wzbogacić nasz organizm w odpowiednie stężenie witamin oraz minerałów.

Jak stosować suplementy diety?

Suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety a są jedynie jej wsparciem. Mogą również stanowić uzupełnienie medykamentów przepisanych przez lekarza i być dopełnieniem terapii. Jak zażywać suplementy diety?

Powinny być one przyjmowane razem z posiłkiem lub zaraz po nim, ze względu na znacznie większą przyswajalność. Należy pamiętać także, by nigdy nie spożywać suplementów pojedynczo, ponieważ w naszym organizmie witaminy i minerały współdziałają razem ze sobą w określonych proporcjach (nadmiar jednego będzie powodował niedobór drugiego i odwrotnie).

Stosowanie suplementów diety powinno odbywać się z głową, podobnie jak ich selekcja i głównie w uzasadnionych przypadkach. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki i staraj się weryfikować, czy dany produkt na pewno jest Tobie na pewno potrzebny.

Ocena (13 ocen)

4.9

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium