.

Ziołowe mieszanki czy syntetyczne leki z apteki?

0
Ziołowe mieszanki czy syntetyczne leki z apteki?

Z pewnością na tak postawione pytanie trudno będzie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ są to dwa różne produkty. Co prawda oba mają za zadanie zarówno leczyć, jak i wspomagać różne procesy w organizmie, niemniej jednak działają w inny sposób. Zioła bardzo często wykorzystywane są w produkcji leków syntetycznych, gdyż posiadają wiele cennych składników, natomiast medycyna konwencjonalna w dużym stopniu odcina się od tak zwanego ziołolecznictwa. Zwolennicy naturalnej medycyny zawsze będą uważać, że zioła są w stanie wyleczyć każdą chorobę, przeciwnicy, że jednak tylko syntetyczne leki naprawdę działają. Gdzie leży prawda i co wybrać? Postaramy się w obiektywny sposób opisać oba medykamenty, tak aby każdy mógł sam zadecydować, co jest „lepsze” w danym momencie.

Ziołowe mieszanki – charakterystyka

Od tysięcy lat wiadomo, że zioła leczą. W czasach gdy jeszcze nikomu nawet się nie śniło o syntetycznych lekach, ludzie z powodzeniem stosowali ziołolecznictwo. Mieszanki ziołowe mogą mieć wszechstronne działanie w zależności od ziół, jakie zostaną użyte do skomponowania danej mieszanki. Zazwyczaj sporządzane są do przygotowania w formie herbat, które należy spożywać z określoną częstotliwością. Herbaty ziołowe mieszanki to bardzo często silnie działające zioła i należy o tym pamiętać, bo również w tym przypadku można przedawkować i zamiast sobie pomóc, to możemy pogorszyć swój stan zdrowia. Dostępnych jest wiele mieszanek ziołowych, między innymi mieszanki ziołowe na nerki, mieszanki ziołowe na przeziębienie lub mieszanka ziołowa na sen. Bardzo istotne jest, aby zawsze kupować odpowiednią mieszankę do danego problemu. Nie zaleca się samodzielnego zbierania ziół bez posiadania odpowiedniej wiedzy na temat ich działania. Źle dobrane zioła mogą bardzo zaszkodzić. Jeżeli wybierzemy mieszankę ziołową na przykład do wyleczenia przeziębienia, to być może powrót do zdrowia zajmie nam nieco więcej czasu niż w przypadku zażycia syntetycznego leku, ale będziemy mieć pewność, że leczymy się w 100% naturalnie.

Leki syntetyczne – charakterystyka

Pierwsze leki syntetyczne zaczęto produkować w Europie w XIX wieku i wykorzystywano do tego związki zawarte w roślinach. Zresztą nawet dzisiaj wiele leków syntetycznych (czyli produkowanych przez człowieka) zawiera w sobie lecznicze składniki pozyskiwane z roślin. Niestety nie znajdziemy na opakowaniu danego leku syntetycznego informacji, że główny składnik zawiera wyciąg z danej rośliny i na tym opiera się część skuteczności działania leku. Leki syntetyczne zawierają w sobie oczywiście różne związki chemiczne, które mają za zadanie wzmacniać skuteczność danego medykamentu. Leki syntetyczne produkowane są w taki sposób, aby bezpośrednio i szybko działać na miejsce powstania choroby. Czasami nie da się zastąpić leku syntetycznego mieszanką ziołową, natomiast można je wzajemnie uzupełniać. Każdą kurację lekami syntetycznymi można wspierać odpowiednio dobranymi ziołami.

Kiedy warto sięgać po zioła, a kiedy po leki?

Zioła posiadają bardzo dużo leczniczych właściwości i warto po nie sięgać w przypadku wielu łagodniejszych chorób i dolegliwości. Na przykład w przeziębieniu, problemach żołądkowych, niewłaściwej pracy nerek (piasek lub niewielkie kamienie nerkowe), zapaleniu pęcherza oraz wielu innych. Ważne jest natomiast aby w przypadku długotrwałych i przewlekłych chorób jak na przykład cukrzyca, nowotwory, choroby serca itd. nie poprzestawać tylko na ziołach. To bardzo ważne, ponieważ w takich przypadkach leki syntetyczne powinny być podstawą leczenia. Leki powinny być używane zgodnie z zaleceniami lekarza. Po konsultacji ze specjalistą można uzupełnić leczenie o zioła, pamiętając o tym, że często mogą one wchodzić w interakcję z lekami syntetycznymi, dlatego należy być bardzo ostrożnym i dodanie mieszanki ziołowej do procesu leczenia również skonsultować z lekarzem. Podsumujmy – po zioła sięgamy w przypadku łagodnych dolegliwości, gdy nie ma konieczności włączenia leków chemicznych, natomiast gdy sytuacja tego wymaga, stawiajmy na leczenie farmakologiczne i ewentualnie dodatkowo stosujmy właściwe zioła. Pamiętajmy, że zarówno zioła, jak i leki syntetyczne mają dobre działanie i przede wszystkim mają nam pomagać, więc używajmy ich według uznania, ale zachowujmy we wszystkim rozwagę i rozsądek. Co więcej, włączenie jakiegokolwiek preparatu czy to mieszanki ziołowej, czy leku syntetycznego powinniśmy każdorazowo konsultować z lekarzem.

Polecane mieszanki ziołowe

Najbardziej polecanymi mieszankami ziołowymi są mieszanki na sen, herbatki ziołowe wspomagające pracę nerek, mieszanki ziołowe wspomagające odchudzanie, herbatki ziołowe oczyszczające drogi moczowe, mieszanki ziołowe wpływające na poziom cukru w organizmie. Każda z tych mieszanek zawiera specjalne, wyselekcjonowane rośliny, które razem dają pożądany efekt. Oczywiście mieszanek ziołowych jest więcej, natomiast te cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Na rynku obecnych jest kilka znanych firm, które specjalizują się w przygotowywaniu mieszanek ziołowych. Kupując zioła, zawsze sprawdzajmy, z jakiego źródła pochodzą i wybierajmy tylko sprawdzonych producentów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi najwyższej jakości produktów.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium