.

Witamina K2 - właściwości i dawkowanie

0
Witamina K2 - właściwości, skład, dawkowanie, cena

Witamina K pełni bardzo ważną funkcję w pracy naszego organizmu. Jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jej przyswajalność zależy od obecności soli kwasów żółciowych. Wit K2 bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, ale ma także znaczący wpływ na gospodarkę wapienną. Według współczesnej wiedzy medycznej niezbędne jest jej podanie noworodkom i to w pierwszej dobie życie, dzięki temu minimalizuje się ryzyko choroby krwotocznej. 

Historia okrycia witaminy k2

Witamina K została odkryta przez Henryka Dama w 1935 roku, ale trzeba wiedzieć, że nie jest to jednorodna substancja lecz występuje związkach będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Do naturalnych forma możemy zaliczyć K1, która jest syntezowana w roślinach oraz witaminę K2, która jest produkowana przez bakterie w jelicie cienki. Jest jeszcze syntetyczna forma i jest nią menachinon zwany witaminą K3. I właśnie witamina K3 ma najlepszą przyswajalność.

Źródłem witaminy K1 są przede wszystkim warzywa zielone, które mają dużą zawartość chlorofilu. Można tutaj wymienić warzywa takie jak brokuły, jarmuż, szpinak, ale też różne odmiany sałat, do tego kapusta włoska, ale i szparagi czy natka pietruszki. Do tego botwinka, seler naciowy, cukinia, bób, groszek i szczaw czy ogórki. Ale duże ilości znajdziemy też w innych warzywach czy owocach, wśród, których możemy wyróżnić truskawki, brzoskwinie, awokado, a także kalafior, ziemniaki, marchew czy rzepę. Z kolei witamina K2 znajduje się serach fermentowanych, przede wszystkich tych długo-dojrzewających, a także w gęsiej wątróbce, żółtku, maśle czy też mięsie, ale pod warunkiem że zwierzęta karmione były trawą.

[product id="4364, 4915, 3431"]

Oczywiście nie zawsze sposób odżywiania jest w stanie zapewnić maksymalną ilość, dlatego warto zastanowić się na suplementacją witaminy K2. Dobrym wyborem są preparaty zawierające połączenie witaminy K oraz D, tym bardziej, że witamina K2, jak i D3 wspierają układ kostny, ale i wzmacniają zęby, wit K2 pomaga też wykorzystywać wapń w kościach i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Witamina K2 - właściwości i badanie w organizmie

Witamina K2 ma szereg właściwości. Przede wszystkim uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu. Ma wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi. Wit K2 magazynowana jest w wątrobie, dzięki temu odpowiada za produkcję protrombiny. Z tego biała powstaje włóknik, znany także pod nazwą skrzep. Dzięki temu skaleczenia nie kończą się dużym i długotrwałym krwawieniem. Oczywiście to nie koniec właściwości witaminy K2, bo hamuje też kruchość żył, a dodatkowo ma działanie podobne do działania witaminy D3, czyli chroni kości i zapobiega wapnieniu żył, a to za sprawą uaktywniania białka MPG w surowicy krwi, dzięki temu nie dochodzi do osadzania się soli wapienno-fosforowych w naczyniach krwionośnych. Witamina K2 ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne

Efekt synergii witaminy K2 z witaminą D3

Witamina K2 wraz z witaminą D3 daje efekty synergii. Co oznacza, że przyjmowanie produktu opartego na połączeniu kombinacji Wit K2 i D3 skutecznie wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego, ale i krwionośnego. Daje przy tym efekt synergii, a więc stosowanie połączenia przynosi więcej korzyści niż gdyby stosować tylko jedną z tych witamin. Właściwe proporcje witamin wzajemnie się uzupełniają, ale i mają 100% aktywność. Witamina D3 K2 dostępna jest też na receptę, to lek nie suplement diety, dotyczy to produktów z większym stężeniem tych witamin, które powinny być stosowane w przypadku osób z bardzo silnym niedoborem, który może występować u osób zmagających się z niedrożnością dróg żółciowych czy zaburzeniami wchłaniania jeżeli dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania miąższu wątrobowego. Witamina D3 K2mk7 zazwyczaj powinna być też uzupełniana u pacjentów stosujących leki przeciwdrgawkowe, przeciwkrzepliwe czy antybiotyki takie jak cyklosporyny.

[product id="3489,4568,4364]

W jakiej formie zażywać witaminę k2?

Witamina K2 jak stosować? Dostępnych jest wiele form, warto wybrać dla siebie najwygodniejszą. W przypadku dzieci najlepiej stosować witamina k2 mk7 krople, gdyż łatwo się je podaje, a dodatkowo mają słodki smak. Dla nastolatków czy młodych dorosłych dobrym wyborem jest witamina K2 w formie shota. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązania sprawdzi się także dla osób dorosłych, które mają problemy z przełykaniem tabletek. Osobom starszym także warto podawać witaminę k2 mk7 krople, co chroni przed potencjalnym zakrztuszeniem. Dostępne są jeszcze kapsułki miękkie i tabletki. Wszystkie formy witaminy K2 mają dobrą przyswajalność.

Witamina K2 - przedawkowanie i nadmiar w organizmie

Nie tylko niedobór witaminy K2, ale i nadmiar może być niebezpieczny dla organizmu. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń. Jednak w przypadku naturalnego występowania wit k2mk7 przedawkowanie nie jest możliwe, choć wysokie stężenie może się utrzymywać, ale nie będą występować objawy nietolerancji. Witaminę K2 MK7 w formie syntetycznej można przedawkować i dotyczy to zarówno postaci doustnej, ale też parenteralnej ( pozajelitowy sposób podania). Może wtedy wystąpić ciągle utrzymujące się uczucie gorąca, ale i intensywne pocenie się, dodatkowo może dojść do rozpadu krwinek czerwonych i objawów niedokrwistości hemolitycznej. W medycynie znane są przypadku uszkodzenia wątroby czy mózgu spowodowane przedawkowaniem.

Okres ciąży i karmienia 

Kobiety planujące ciąże powinny szczególnie o siebie dbać, stąd w ich przypadku suplementacja witaminy K2 jest wręcz wskazana. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kobiet w ciąży. Tutaj trzeba wiedzieć, że dodatkowo witamina K2 wpływa na aktywność i przyswajanie witaminy D3, dlatego też przyjmowanie w ciąży ma duży wpływ na prawidłowe ukształtowanie się twarzy, głowy czy szkieletu. Ale i dla matki jest bardzo ważna, bo znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoku przy porodzie czy zaraz po nim. A przy tym ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Również kobiety po porodzie powinny zażywać witaminę K2, szczególnie, że mogą u nich występować niedobory. Przyjmuje się też, że suplementacja witaminy K2 jest bezpieczna dla dzieci w przypadku kobiet karmiących naturalnie, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Zaleca się przyjmowanie witaminy K wspólnie z witaminą D3.

Suplementacja u dzieci i niemowląt

Witamina K2 jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy organizmu dzieci. Jak pokazują badania niski poziom witaminy K jest powszechny u noworodków, stąd też koniecznej jest jej podanie, najczęściej do 5 godzin po narodzinach. Witamina k2 dla noworodka może być podana doustnie, albo domięśniowo. Następnie zaleca się jej podawanie do ukończenia 3 miesiąca życia w dawce 25 µg. W przypadku starszych dzieci i nastolatków jej suplementacja witaminą K2 także wydaje się niezbędna. Jednak tutaj pojawia się jakże ważne pytanie: jak stosować witaminę K2? Otóż uznaje się, że w pełni bezpieczne jest podacie 1000 IU witaminy K2 na każde 10 kilogramów masy ciał. Bardzo wygodne jest jej podawanie wit K2 w formie kropelek. Dla nastolatków lepiej wybrać kapsułki. Nie zaleca się przekraczanie zalecanej dawki, bo efekty uboczne nadmiaru mogą być także bardzo poważne. Pojawiają się zlewne poty oraz uczucie gorąca, ale może dojść też niedokrwistości hemolityczną.

Witamina K2 - objawy niedoboru

Niedobór witaminy K2 ma charakterystyczne objawy. Skutkuje zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu układu krzepnięcia krwi. Bardzo często pojawiają się krwawienia z nosa, ale i krwotoki z przewodu pokarmowego. Może pojawić się też krwiomocz czy długie sączenie się krwi z ran, nawet małych. Łatwo powstają też siniaki. Szczególnie niebezpieczne są krwotoki wewnątrzczaszkowe. W przypadku kobiet dochodzą jeszcze obfite miesiączki. Niedobór witaminy K2 jest także niebezpieczny dla dzieci, stąd do 24 godzin od urodzenia konieczne jest podanie wit K2, aby niedoszło do choroby krwotocznej, która objawia się krwotokami pod skórnymi czy w klatce piersiowej.

Niewątpliwie niedobór witaminy K2 może być bardzo niebezpieczny. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia podaż. Ale w pędzie codziennego życia nie zawsze mamy czas na zbilansowaną dietę. Niedobory pojawiają się bardzo często. Warto więc zastanowić się nad zakupem suplementów z oferty sklepu. To produkty najwyższej jakości, które cechuje bardzo dobra przyswajalność.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium