.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat soli Epsom

2
Sól Epsom

Sól angielska ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia – spożywcze, kosmetyczne i farmaceutyczne. Odznacza się niezwykłymi właściwościami cennymi dla zdrowia. Warto też wspomnieć o zastosowaniu terapeutycznym, a nawet… ogrodowym! To wszystko sprawia, że MgSO4 to unikalny na rynku preparat, który milionom konsumentów pomaga efektywnie dbać o zdrowie i urodę, a także dom i ogród. To jednak nie koniec zastosowań, bowiem siarczan magnezu jest wykorzystywany nawet w rolnictwie, przemyśle oraz laboratoriach. Skutecznie odstrasza insekty i owady, dzięki czemu sprawdza się np. na dużych plantacjach, ma zmiękczające i uelastyczniające właściwości, rewelacyjnie nadaje się też do sprzątania określonych powierzchni, pomaga więc w utrzymaniu czystości i higieny.

Skąd się wzięła nazwa, czyli odrobina historii

Co kryje się pod zagadkową nazwą siarczan magnezu? Jest to czysty związek mineralny, nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i magnezu, który otrzymuje się m.in. w procesie oczyszczania kizerytu lub langbeinitu przez izolację z naturalnych wód o jego wysokiej zawartości. Mówiąc prościej, jest to czysta postać siarczanu magnezu. Naturalna sól Epsom – zwana również gorzką lub angielską – to wyjątkowa sól o wysokim stopniu czystości. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina zwykłą, gruboziarnistą sól kuchenną – ma biały kolor, nie wydziela żadnego zapachu, występuje w postaci dość dużych ziarenek. Bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, wyróżnia ją gorzki smak. Zawartość czystego magnezu w soli Epsom wynosi nie mniej niż 9,7%, zaś zawartość czystej siarki nie mniej niż 12,9%. Wartość pH waha się średnio na granicy 6,44.

Nazwa tego czystego związku mineralnego pochodzi od nazwy miasta w Anglii – Epsom. Około XVII wieku ten kurort pod Londynem był miejscem, w którym znajdowały się jedne z naturalnych źródeł w Wielkiej Brytanii. Setki lat temu z tryskających tam wód odparowywano sól. Stąd pochodzi jedna z funkcjonujących obecnie nazw – sól angielska, która bywa też nazywana gorzką solą, bowiem siarczan magnezu MgSO4 w smaku jest właśnie taki, a więc gorzki. Dziś minęło sporo czasu od tych dawnych wieków, a o soli Epsom i jej dobroczynnych właściwościach pamięta niewielu z nas. Najwyższy czas zmienić ten stan rzeczy.

[product id="6605, 5992, 6578"]

Podstawowe fakty na temat gorzkiej soli

Biorąc pod uwagę niezwykłą wartość soli angielskiej, trzeba sobie uświadomić, że sól Epsom jest nade wszystko bardzo bogatym źródłem magnezu i siarki, a te dwa pierwiastki są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego z nas. Dzięki temu połączeniu, gorzka sól ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Można ją zażywać doustnie lub np. kąpać się w niej. Przyjmowana w tej pierwszej postaci, będzie miała właściwości przeczyszczające, w tej drugiej formie działanie będzie łagodniejsze i w dużej mierze sprowadzi się do wyregulowania poziomu siarki i magnezu w organizmie.

Z uwagi na zawartość powyższych pierwiastków sól Epsom ma wszechstronne działanie na organizm człowieka. Skutecznie odtruwa, dokładnie oczyszcza, odkwasza, wyraźnie odmładza, a także relaksuje – działa antyzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwłojotokowo. Pomaga też skutecznie zwalczyć trądzik.

Skąd wynika funkcjonalność soli angielskiej?

Niezwykłe właściwości i szerokie zastosowanie gorzka sól zawdzięcza zawartości siarki i magnezu. To wyjątkowe połączenie gwarantuje nieocenione działanie terapeutyczne. Siarczan magnezu zawiera około 9,7 proc. czystego magnezu oraz około 12,9 proc. czystej siarki – ta unikalna budowa cząsteczki (oraz dwóch wchodzących w jej skład pierwiastków) odpowiada za liczne funkcje biologiczne siarczanu magnezu. Warto dowiedzieć się podstawowych informacji o siarce i magnezie, zanim zacznie się przyswajać wiadomości na temat soli Epsom.

  • Po pierwsze, magnez. Ten pierwiastek jest niezbędny w przebiegu większości procesów enzymatycznych, np. odpowiedzialnych za produkowanie w komórkach ciała energii. To właśnie dlatego niedobór magnezu wiąże się z ogólnym poczuciem osłabienia oraz  silnego dyskomfortu. Zbyt niska zawartość magnezu w organizmie człowieka daje po sobie znać praktycznie wszystkim organom, zwłaszcza tym, które mają duże zapotrzebowanie na energię (można tu wskazać serce, mózg i mięśnie). Reasumując, utrzymanie dobrego poziomu magnezu jest niezwykle cenne dla przewlekłego zdrowia.
  • Po drugie, siarka. Podobnie jak magnez, także i ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich żywych komórek w ciele. Niedobór siarki wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, które odbijają się negatywnie nie tylko na samopoczuciu. Może wówczas dojść do rogowacenia naskórka i innych problemów skórnych, a także osłabienia, łamliwości i wypadania włosów czy chorób paznokci. Wyregulowanie poziomu siarki jest naprawdę bardzo ważne – przynosi ona odczuwalne korzyści w przypadku różnych problemów skórnych i pomaga walczyć z wypryskami, brodawkami, łuszczycą oraz łupieżem. Łagodzi poważne zapalania stawów i pomaga w leczeniu różnych form artretyzmu (m.in. zwyrodnień stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów). Siarka oczyszcza również organizm – związki tego pierwiastka mają duże znaczenie w wiązaniu i usuwaniu z organizmu metali ciężkich. Te bardzo niekorzystne dla zdrowia toksyny każdego dnia mogą dostać się do organizmu człowieka z zanieczyszczonego środowiska przez wdychane powietrze, kontakt z zanieczyszczoną wodą czy przyjmowane codziennie pokarmy. Siarka skutecznie usuwa z wnętrza organizmu toksyny, a także gwarantuje zdrowe, mocne włosy, niełamliwe paznokcie oraz promienną, witalną skórę pełną młodzieńczego blasku. 

Podstawowe zastosowanie soli Epsom

Sól Epsom od setek lat ma doprawdy mnóstwo zastosowań – może być używana w kuchni, w łazience, w domowym spa oraz w ogrodzie. Poniżej zamieszczamy przegląd zastosowań gorzkiej soli.


Zastosowanie soli angielskiej w kosmetyce
Unikalne właściwości soli Epsom da się wykorzystać w kosmetyce i to ze świetnymi rezultatami. Jest więc gorzka sól składnikiem wielu kremów, maści, odżywek do włosów, peelingów do twarzy, które można kupić w drogeriach, ale jej „moc” ginie obok innych substancji powszechnie stosowanych w przemyśle. Stosowanie angielskiej soli przez osoby zmagające się z trądzikiem i problemami skórnymi może szybko pomóc w całkowitym wyeliminowaniu nieestetycznych niedoskonałości. Ponadto ma dobroczynny wpływ na włosy (zapobiega nawet ich wypadaniu), nadmiernie zniszczone i wykazujące łamliwość paznokcie i wiele innych. Jak stosować siarczan magnezu, aby osiągnąć takie działanie? Rozwiązaniem (o wiele lepszym niż przemysłowe, produkowane masowo kosmetyki) mogą być domowe maseczki, okłady, peelingi, kąpiele.

Przykładowe zastosowania soli Epsom korzystne dla urody prezentujemy poniżej.

1. Środek do codziennego mycia rąk. Sól gorzką można z powodzeniem wykorzystywać na co dzień do mycia rąk. Aby otrzymać zdrowe „mydło”, wystarczy wymieszać siarczan magnezu z naturalną oliwką do ciała. Najpierw nacieramy ręce, a potem obficie spłukujemy i wycieramy.

2. Złuszczający peeling do twarzy (idealny do cery tłustej i trądzikowej). Sól Epsom nadaje się rewelacyjnie do złuszczania naskórka. Aby zadbać o swoją cerę, wystarczy wymieszać siarczan magnezu z jakimś łagodnym środkiem czyszczącym (najlepiej naturalnym) i powstałą emulsją masować cerę przez minutę lub dwie. Taki peeling od razu wygładzi skórę twarzy, dzięki czemu będzie przyjemnie jedwabista w dotyku.

3. Zabieg oczyszczający do włosów i skóry głowy. Wymieszaj czubatą łyżkę soli angielskiej z szamponem, który stosujesz na co dzień, i dokładnie umyj głowę, masując kosmyki i spłukując pianę chłodną wodą. Taki zabieg bardzo głęboko oczyści Twoje włosy i skórę głowy.

4. Maseczka na trądzik i łojotok. Do przygotowania maseczki potrzebna będzie sól angielska i białko jaja. Roztrzep białko widelcem albo małą rózgą i dodaj szczyptę gorzkiej soli – mieszaj do uzyskania należytej, lekko zawiesistej konsystencji papki. Połóż maseczkę na twarz i pozostaw w takiej formie na dziesięć minut. Następnie spłucz obficie ciepłą wodą, jednocześnie łagodnie masując twarz. Ten sposób pomoże Ci pozbyć się zaskórników i ograniczy wydzielanie sebum.

5. Preparat na fale z włosów. Dzięki zastosowaniu soli Epsom można nawet podkreślić naturalne fale. Wystarczy rozpuścić łyżkę siarczanu magnezu w filiżance ciepłej wody i taki roztwór przelać do dozownika ze spryskiwaczem, a następnie rozpylić na powierzchni włosów. W następnej kolejności delikatnie wgnieć środek we włosy i pozostaw w tej formie, by wysechł (lepiej nie używać suszarki).

Wpływ soli Epsom na zdrowie

Zdrowotne właściwości soli Epsom są znane od pokoleń. Nasze babcie wykorzystywały ją w domowej medycynie. Decyduje o tym głównie wysoka zawartość magnezu, czyli składnika, który wpływa na pracę mnóstwa enzymów (ponad trzystu). W efekcie ma dobroczynny wpływ na kondycję psychiczną oraz fizyczną, ma działanie profilaktyczne (zmniejsza np. ryzyko zawału), a także w znacznym stopniu przyczynia się do regeneracji zmęczonego organizmu – pomaga zwalczyć napięcia psychiczne i stresy. Znany jest wpływ angielskiej soli na układ odpornościowy, a także właściwości łagodzące ból. Przyniesie ulgę w stanach zapalnych i wszelkich bólach stawów, skurczach mięśni, od stuleci była stosowana przez kobiety podczas bólów menstruacyjnych. Z kolei dzięki zawartości siarki siarczan magnezu przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn i złogów – aby wspomóc metabolizm, zażywa się go w formie doustnej, jednak w tym przypadku nie wolno stosować zbyt dużych dawek.

Propozycje zastosowania soli angielskiej z korzyścią dla zdrowia zamieszczamy poniżej.

 

Ulga w grzybicy.
W przypadku grzybicy stóp warto moczyć stopy w solance, natomiast przy grzybicy paznokci należy moczyć głównie paznokcie. Solankę powinno się stosować co najmniej trzy razy dziennie, rozcieńczając w misce ciepłej wody garść siarczanu magnezu.

Środek na dnę moczanową (podagrę).
Dna jest schorzeniem, które atakuje zwykle staw dużego palca od nogi. Wywołuje opuchliznę i powoduje nieprzyjemny, bardzo ostry ból. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, do miski z ciepłą wodą wystarczy dodać dwie łyżki soli angielskiej i w takiej mieszance moczyć nogę przez co najmniej dwadzieścia minut.

Na drzazgi.
Mocz palec, w który wbiła się drzazga, w roztworze soli Epsom i gorącej wody. Dzięki takiej płukance usunięcie drzazgi będzie znacznie łatwiejsze i mniej bolesne.

 

Gorzka sól w domowych obowiązkach
Ze względu na połączenie siarki i magnezu gorzką sól można z powodzeniem wykorzystywać w wielu domowych obowiązkach, zwłaszcza w pracach ogrodowych. Przykładowe zastosowania prezentujemy poniżej.

Skuteczny środek do czyszczenia płytek.
Wystarczy połączyć w równych proporcjach sól Epsom i płyn do mycia naczyń – taką emulsję można używać jak klasyczne mleczko.

Odstraszacz na ślimaki.
Aby zwalczyć przydomowe szkodniki, rozsyp sól angielską w miejscach, w których chcesz pozbyć się ślimaków.

Nawóz do roślin doniczkowych.
Jeśli chcesz wyprodukować domowy, naturalny nawóz do kwiatów, dodaj łyżkę gorzkiej soli na około dwa litry wody. Tak przygotowany specyfik można używać do podlewania kwiatów raz w tygodniu.

Preparat na zielony trawnik. Jak się okazuje, siarczan magnezu ma nieoceniony wpływ na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu magnezu, który jest kluczowym elementem chlorofilu. Skutecznie zapobiega żółknięciu i chroni trawę przed utratą zielonego koloru. Aby domowy preparat był skuteczny, należy rozmieszać łyżkę soli gorzkiej w dwóch litrach wody i taką miksturą podlewać trawnik.

 

Chwila przyjemności w wannie
Oprócz działania stricte prozdrowotnego i kosmetycznego zastosowanie gorzkiej soli ma jeszcze jedną korzyść. Otóż siarczan magnezu odczuwalnie wpływa na nasze wnętrze – zażywanie kąpieli w soli Epsom pomaga się zregenerować, zrelaksować, ukoić nerwy, zebrać siły, odstresować się po całym dniu ciężkiej pracy. Takie moczenie w solance rozluźnia mięśnie, ułatwia zasypianie i świetnie sprawdza się po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy wraz z potem pozbyliśmy się z organizmu cennych minerałów. Aby takie zabiegi w ramach domowego spa przyniosły oczekiwane rezultaty, warto przygotowywać solankowe kąpiele regularnie i poświęcać na tę chwilę dla siebie co najmniej dwadzieścia minut. Największą skuteczność można osiągnąć poprzez wchłanianie siarki i magnezu z soli angielskiej podczas kąpieli w ciepłej solance lub dzięki specjalnym okładom solankowym. Wchłaniana przez skórę sól utrzymuje się w organizmie nawet do dziesięciu godzin!


Kąpiel w solance – jakie zastosować proporcje?

Jeśli kąpieli chcą zażyć dorośli, standardowo zaleca się rozpuszczenie jednej bądź dwóch filiżanek soli gorzkiej na wannę wody. Tak naprawdę ta proporcja zależy jednak od rozmiaru wanny, temperatury wody i osobistych preferencji – najlepiej kąpać się w ciepłej solance, ponieważ w wyższej temperaturze uaktywniają się wszystkie cudowne właściwości soli Epsom. Jeśli jednak podczas kąpieli pojawia się dyskomfort, a my czujemy się pobudzeni, trzeba dolać do wanny nieco wody (najprawdopodobniej użyliśmy za dużo siarczanu magnezu). Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z solanką, warto zacząć od jednej łyżki soli angielskiej na wannę wody i stopniowo zwiększać tę proporcję. Co ważne, najpierw trzeba rozpuścić dozę soli w niewielkiej ilości wody, a dopiero później napełnić wannę pozostałą wodą do preferowanego poziomu.

Dla zapachu można dodać parę kropli naturalnego olejku eterycznego do wody, ale należy zrezygnować ze sztucznych detergentów i mydła. Po kąpieli może się okazać, że skóra jest sucha. Wówczas należy dokładnie wysmarować całe ciało balsamem, mydłem w kremie czy olejkiem. Sama kąpiel powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut. Korzystanie z dobrodziejstw solanki przed snem jest naprawdę świetnym pomysłem, ponieważ sól angielska sprzyja ukojeniu i wyciszeniu. To świetna opcja dla osób mających kłopoty z zasypianiem.


Sól Epsom
jako środek przeczyszczający – przyjmowanie doustne
Jak wspomniano wyżej, sól Epsom można zażywać w dwóch postaciach – na zewnątrz i od wewnątrz, przygotowując kąpiele lub zażywając doustnie np. w formie roztworu. W tej ostatniej postaci sól angielska staje się środkiem przeczyszczającym.

Przyjmowana doustnie w minimalnej dawce odczuwalnie przyspiesza metabolizm oraz oczyszcza organizm ze złogów i toksyn, dlatego jest naturalnym lekiem na zaparcia. Bardzo ważna jest w tym przypadku wielkość dawki – spożycie nadmiernej ilości gorzkiej soli może skończyć się ostrą biegunką.

Jeśli chcemy osiągnąć właśnie taki efekt, należy dokładnie rozpuścić płaską łyżkę soli angielskiej w szklance letniej wody i wypić od razu, aby nie poczuć smaku (sól Epsom jest gorzka, więc nie należy do najpyszniejszych preparatów). Jak to działa? Otóż siarczan magnezu skutecznie wiąże wodę w jelitach – ma działanie osmotyczne, co przyspiesza proces wydalania złogów z przewodu pokarmowego. To bardzo przydatne zastosowanie, które stosuje się od wieków w celu opróżnienia jelit przed badaniami diagnostycznymi przewodu pokarmowego lub zabiegami chirurgicznymi. Nie zaleca się jednak zbyt częstego używania soli Epsom w postaci środków na przeczyszczenie – nie można codziennie tak intensywnie oczyszczać organizmu, bo razem z toksynami i złogami pozbywamy się z organizmu innych cennych mikroelementów.


Druga opcja – kąpiele
Wariantem numer dwa są kąpiele i wszelkie inne sposoby zewnętrznego stosowania soli angielskiej. Większość specjalistów poleca robienie domowych okładów oraz kąpieli solankowych, które przynoszą odczuwalne i natychmiastowe efekty. Skutecznie wspomagają likwidowaniu nieprzyjemnych obrzęków, zwalczają opuchliznę i poprawiają krążenie. Regularne zażywanie kąpieli w gorzkiej soli przynosi znakomite efekty profilaktyczne, a także ma wpływ na poprawę samopoczucia – sprzyja relaksacji i przynosi ulgę w największe upały.


UWAGA – na co warto zwrócić uwagę, kupując sól angielską?

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że sól Epsom powinno kupować się w aptece, a nie w sklepie ogrodniczym. Tylko ta pierwsza może mieć zastosowanie dla zdrowia i urody, ponieważ posiada sprawdzoną czystość farmaceutyczną. Tę drugą (ogrodniczy siarczan magnezu) można wykorzystać tylko w pracach na działce, np. do odstraszania ślimaków. Dlaczego? Sól sprzedawana w kwiaciarniach i sklepach z akcesoriami ogrodniczymi może zawierać naprawdę sporo zanieczyszczeń, nawet metale ciężkie.

Najlepszą możliwą decyzją będzie zatem zakup środka czystego chemicznie, a więc oznaczonego skrótem CZDA (co znaczy „czysty do analizy”) lub ewentualnie napisem „farmaceutyczny” czy „do zastosowań spożywczych”. Siarczan magnezu o odpowiedniej czystości farmaceutycznej będzie idealny do wszechstronnego zastosowania w każdej dziedzinie. Sól gorzka jest powszechnie dostępna w tzw. eko-sklepach ze zdrową żywnością oraz bielarniach, kupisz ją także w dobrze zaopatrzonych delikatesach i oczywiście w sklepach internetowych.


Przeciwwskazania w stosowaniu soli angielskiej

Przede wszystkim gorzkiej soli nie powinno zażywać się w nadmiarze w formie doustnej. Jak wspomniano wyżej, siarczan magnezu przyjmowany w tej postaci ma właściwości przeczyszczające, a zbyt duża dawka może skończyć się biegunką. Regularne spożywanie soli Epsom w nadmiarze może skończyć się poważnymi zaburzeniami metabolizmu i rozleniwieniem jelit, a w efekcie problemami żołądkowymi. Ponieważ siarczan magnezu ma też właściwości relaksujące i przyczynia się do obniżenia ciśnienia, nie powinny jej stosować osoby zmagające się z niedociśnieniem tętniczym. Natomiast ze względu na działanie oczyszczające, sól gorzką powinny stosować w umiarze osoby z chorobami nerek. Jak widać, są to wyjątkowe sytuacje, a odpowiednie podejście do tematu i zdroworozsądkowe dawkowanie sprawia, że sól Epsom absolutnie nie może zaszkodzić, wprost przeciwnie – może pomóc.


Czy warto stosować gorzką sól?

Jej wyjątkowe właściwości docenią wszyscy, dla których liczy się prozdrowotny wpływ stosowanych środków chemicznych, farmakologicznych czy kosmetycznych, bo angielska sól ma zastosowanie w każdej z wyżej wskazanych dziedzin, a jednocześnie jest naturalnym i czystym związkiem mineralnym. Warto po nią sięgnąć w czasach, kiedy w sklepach można kupić dosłownie wszystko, ale to „wszystko” zawiera „wszystko”, czyli sporo niekorzystnych dla naszego zdrowia składników. Im prościej, tym lepiej!

Gorzką sól powinno się stosować również z tego powodu, że z powodzeniem może zastąpić kosztowną wizytę w sanatorium i kąpiele błotne z użyciem siarki. Ma takie samo działanie – reguluje poziom tego cennego pierwiastka w organizmie.

Po wtóre, szerokie zastosowanie soli Epsom i jej niska cena to niebywała ulga dla portfela i ogromna oszczędność pieniędzy. W dzisiejszym świecie jesteśmy dosłownie zarzucani produktami znanych firm chemicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Nie da się ukryć, że żyjemy w niezwykłych czasach, kiedy panuje ogólny dostęp dosłownie do wszystkiego, ale większość z tych gotowców odznacza się fatalnym stosunkiem jakości do ceny (niska jakość, zbyt wysoka cena). Praktycznie nikt nie trzyma już w domu gorzkiej soli. Tymczasem dobrze stosować ją na co dzień i mieć na wyciągnięcie ręki – to przysługa dla zdrowia, urody, domu, a także… portfela.


Podsumowanie

Na koniec można jeszcze zauważyć, że prozdrowotne właściwości soli Epsom były już znane naszym mamom i babciom. Jest to absolutnie naturalny środek, który od dawien dawna służył ludzkości jako pomoc w wielu dolegliwościach, był wykorzystywany do celów kosmetycznych, a także służył w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych w domu i ogrodzie. W XXI wieku warto sobie przypomnieć o istnieniu naturalnej gorzkiej soli, a jeśli ktoś słyszy o niej po raz pierwszy, koniecznie powinien wypróbować ją w swoim gospodarstwie domowym i sprawdzić jej wpływ na zdrowie i urodę, testując jej działanie przynajmniej w jednym ze wskazanych w powyższym artykule zastosowań.

dr n.med. Natalia Wysocka-Sendkowska
dr n.med. Natalia Wysocka-Sendkowska
Kierownik apteki szpitalnej

Jest kierownikiem apteki szpitalnej, specjalistą farmacji szpitalnej, członkiem okręgowego sądu aptekarskiego, wykładowcą akademickim farmakologii, właścicielem Herba Salus oraz zielarzem fitoterapeutą. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie jako farmaceuta, a w jej dorobku naukowym znajduje się wiele publikacji na temat farmacji szpitalnej. Wykłada na Wydziale Pielęgniarstwa i Ratownictwa, a także w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych. Oprócz tego jest autorką programu studiów podyplomowych Fitoterapia i podstawy farmakologii klinicznej dla pielęgniarek. Na jej doświadczenie zawodowe składają się również konsultacje farmakologiczne i fitoterapeutyczne, czy też szkolenia dla pasjonatów zielarstwa i służby medycznej.

Komentarze do wpisu (2)

13 kwietnia 2024

Jestem po wypadku poczułam się w soli przez kilka lat raz w tygodniu teraz po przeczytaniu waszych opinii o soli Epson otworzyły mi się oczy i wiem teraz że moje cięło było elastyczne i nie bolące .wiem jaki teraz mam problem ze bolącymi stawami i chodzeniem gdyż przestałam się moczyć we wanie gdyż ja zamieniłam na brodzik używam dalej sól Epson do brodzika ale to teraz widzę że to za mało zacznę pić wodę z solą Epson dziękuję za pomoc i wsparcie ze natrafiłam na waszą stronę internetową Karolina Glowicka lat 73

16 sierpnia 2024

Dziękuję za tak wyczerpujące informacje. Do dziś nie wiedziałam, że istnieje gorzka sól, a mam 49 lat. WSTYD:) Jutro wybieram się do apteki. Dziękuję...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium