.

Złocień maruna — działania, właściwości i przeciwwskazania

0
Złocień maruna — działania, właściwości i przeciwwskazania

Złocień maruna to ziele, które było znane już w czasach starożytnych, kiedy to stosowano je jako środek na gorączkę, stany zapalne oraz silne bóle głowy. W starożytnym Rzymie i Grecji był jednym z popularniejszych leków na najpowszechniejsze dolegliwości, a w siedemnastym wieku w Anglii używano go podczas leczenia tak zwanej melancholii, czyli wszelkich stanów kojarzonych współcześnie ze stanami depresyjnymi.

Dzisiejsze badania potwierdzają nie tylko skuteczność tej rośliny w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości, ale i w wielu innych sytuacjach. Coraz częściej jest ona stosowana w kosmetyce jako środek leczący wszelkie podrażnienia skóry i występujące w tym zakresie stany zapalne. Czym jest złocień maruna, jakie ma właściwości i kiedy powinien być stosowany? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Złocień maruna — co to jest?

Złocień maruna to roślina należąca do rodziny astrowatych, która od setek lat występowała naturalnie na Kaukazie, w Azji Mniejszej oraz na Bałkanach. Obecnie jest spotykana niemal w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii i Azji, a najczęściej rośnie na polach i przydrożach, które mają duży kontakt z promieniami słonecznymi. Wyglądem przypomina nieco rumianek, ale cechuje się innymi właściwościami. Występując w najróżniejszych miejscach na świecie, jest stosowane przez reprezentantów różnych kultur jako suplement diety lub też element medycyny ludowej, który skutecznie radzi sobie z wieloma dolegliwościami.

[product id="8326"]

Jakie właściwości ma złocień maruna?

Swoje niesamowite właściwości złocień maruna zawdzięcza przede wszystkim szczególnym substancjom, które zawiera, a mianowicie laktonom seskwiterpenowym, partenolidowi, flawanoidom oraz olejkom eterycznym. Już od wieków ziele to traktuje się jako skuteczny środek przeciwmigrenowy, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i antybakteryjny.

Ponadto niweluje bóle miesiączkowe, działa antyagregacyjnie i hamuje wzrost niektórych bakterii. Ziele to zawiera witaminy z grupy B, a mianowicie witaminę B2 oraz B5. Ta pierwsza odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, układu nerwowego oraz układu odpornościowego. Witamina B5 wpływa na przemiany białkowo-tłuszczowe, uczestniczy w syntezie hormonów i witamin, wspomaga produkcję przeciwciał, a także hamuje przedwczesne starzenie się komórek.

Złocień maruna — zastosowanie

Roślina ta od wielu lat zalecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z migreną oraz nawracającymi bólami głowy. W ostatnich latach dowiedziono, że przynosi ulgę kobietom przechodzącym menopauzę czy też kobietom mającym zaburzenia menstruacji. Ponadto ziele może być używane jako środek przyśpieszający gojenie ran, w tym na przykład podrażnień jamy ustnej czy dziąseł. Dlatego też coraz częściej jest ono stosowane jako środek wspierający leczenie po wszelkich zabiegach dentystycznych.

Warto dodać, że to niepozorne ziele wykazuje działanie przeciwgrzybicze i antyalergiczne, a ponadto łagodzi dolegliwości układu pokarmowego i obniża poziom lipidów we krwi. Osoby cierpiące na nawracające migreny powinny stosować ziele regularnie. W rezultacie szansa na nawrót dolegliwości będzie znacznie mniejsza, a i same objawy mniej dotkliwe. Z kolei flawonoidy i laktony seskwiterpenowe, czyli główne składniki złocienia, redukują gorączkę oraz wszelkie stany zapalne.

Zaleca się stosowanie ziela w przypadku menopauzy i to na każdym jej poziomie, a dzięki temu etap ten będzie dla kobiety o wiele bardziej komfortowy. Podobne działanie złocień wykazuje w przypadku bolesnych miesiączek, zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy też zaburzeń miesiączkowania. Wyniki badań nad właściwościami złocienia dowodzą, że ziele działa korzystnie w przypadku astmy, nerwobólu, szumu w uszach, kłopotów z trawieniem, odczuwanego chronicznie niepokoju czy nawet w przypadku dotkliwego bólu zębów. Okazuje się więc, że ten niepozorny produkt cechuje się bardzo dużą uniwersalnością i pomaga na wiele dolegliwości, choć jest zupełnie naturalnym środkiem. Aktualnie trwają badania nad przypuszczanym wpływem złocienia na zmiany miażdżycowe w organizmie czy starzenie się skóry.

Jak powinno się stosować złocień maruna?

Złoceń maruna to ziele, które najczęściej stosuje się w formie naparu zalanego wrzątkiem. Zaleca się stosowanie naparu z jednej lub dwóch łyżeczek złocienia, który musi się parzyć pod przykryciem około piętnastu minut. Bardzo ważne jest to, aby dziennie nie przekraczać ilości obejmującej trzy napary. W sklepie Zdrowo Odlotowo dostępny jest złoceń maruna w formie kapsułek, które stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób nielubiących ziołowych naparów. Powinny być one dawkowane zgodnie z zaleceniami producenta, a więc najczęściej powinno się stosować jedną kapsułkę dziennie.

Złocień maruna — przeciwwskazania i skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania ziela występują bardzo rzadko, a jeśli już się pojawiają, to są to bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nudności, wymioty oraz niestrawność. Najczęściej mijają one samoistnie w krótkim czasie i nie wymagają dodatkowych konsultacji z lekarzem, ani też nie powinny budzić większych obaw u konsumentów. Zdecydowanie rzadziej wskutek stosowania ziela pojawiają się takie dolegliwości, jak utrata smaku, gorzki posmak w ustach, opuchnięcie warg czy też pojawienie się wrzodów w jamie ustnej. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem i zrezygnowanie ze stosowania naparów lub kapsułek.

Warto również dodać, że osoby stosujące złocień miruna przez dłuższy czas, które nagle go odstawią, mogą zmagać się z nadmierną nerwowością, bólem głowy i stawów, sztywnością mięśni, zmęczeniem oraz zaburzeniami snu. Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania w tym wypadku, to ziela nie powinny spożywać kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, dzieci oraz osoby przyjmujące lekarstwa przeciwzakrzepowe. Jeśli ktoś przyjmuje leki rozrzedzające krew, to nie powinien w tym samym czasie przyjmować złocienia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium