.
Kategorie blog

Suplementy w kapsułkach z Witamina K

Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, który reguluje wiele procesów w ludzkim organizmie. Ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia kości, dzięki temu, że pomaga w absorpcji wapnia. To jednak nie wszystko. Niektóre badania sugerują, że może ona odgrywać ważną rolę w zapobieganiu wystąpienia chorób serca. Dowiedz się, jakie właściwości ma witamina K, jaką funkcję pełni w organizmie oraz czym grozi jej niedobór.

Witamina K – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Witamina K jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi. Z tego właśnie względu jest znana jako witamina krzepnięcia, ponieważ pomaga budować białka, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu tego procesu. Jej zadaniem jest również utrzymanie zdrowych kości. Witaminę K można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak i brokuły, a także w sfermentowanej żywności, takiej jak ser, kapusta kiszona, czy japońskie miso.

Właściwości witaminy K

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Jest kofaktorem dla enzymu, który katalizuje karboksylację reszt kwasu glutaminowego czynników krzepnięcia II, VII, IX i X. Białka te biorą udział w krzepnięciu krwi i muszą być w stanie wiązać jony wapnia, zanim będą mogły prawidłowo funkcjonować. Witamina K uczestniczy również w produkcji chylomikronów (cząstek lipoproteinowych) i utrzymuje zdrowie kości poprzez pomoc w tworzeniu osteokalcyny, która działa jak hormon regulujący mineralizację kości poprzez hamowanie aktywności osteoklastów.

Niedobór witaminy K może powodować problemy z krwawieniem, ponieważ czynniki krzepnięcia nie są prawidłowo aktywowane, co prowadzi do wydłużenia czasu gojenia się rany po urazie lub operacji. Najbardziej niepokojącym powikłaniem wynikającym z tych niedoborów jest udar krwotoczny mózgu spowodowany wylewem krwi do mózgu z dowolnej przyczyny, ale szczególnie z powodu miażdżycy lub guzów mózgu, gdzie może dojść do przerwania normalnego dopływu krwi, co skutkuje powstaniem obszaru zawałowego z następowym krwawieniem do otaczających tkanek, powodując zmiany wewnątrzczaszkowe (krwotoki). Objawy obejmują silne bóle głowy, nudności lub wymioty, dezorientację, drgawki (konwulsje), śpiączkę, a nawet paraliż (porażenie).

Rola witaminy K w organizmie

Trzecią i ostatnią rolą witaminy K jest jej rola w produkcji protrombiny, czyli białka, które pomaga krwi krzepnąć. Protrombina jest produkowana w wątrobie i krąży we krwi, natomiast witamina K jest potrzebna do przekształcenia protrombiny w aktywną formę. Ten proces konwersji zachodzi również w innych tkankach, gdzie protrombina jest potrzebna do krzepnięcia, w tym w płytkach krwi i komórkach śródbłonka naczyń. Niewiele osób wie, że witamina K może zredukować obfite krwawienie występujące podczas miesiączki. Jedną z jej zalet jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Czym jest witamina K2?

Podczas gdy niektóre produkty spożywcze zawierają duże ilości naturalnie występującej witaminy K1 (filochinonu), to niestety rośliny nie zawierają żadnej witaminy K2 (menachinonu). Zamiast tego, większość dietetycznych źródeł tego składnika pochodzi z fermentowanych produktów mlecznych lub z mięsa zwierząt hodowanych na pastwiskach, ponieważ spożywają one trawy bogate w witaminy takie jak A i D, które są przekształcane w menachinony w ich organizmach (proces zwany biofortyfikacją). Do form tych należą MK-4 poprzez MK-13.

Skutki niedoboru witaminy K

Każdy powinien zadbać o odpowiednią ilość witaminy K. Do skutków niedoboru witaminy K należą:

  • Choroby wątroby, takie jak stłuszczenie wątroby i marskość wątroby, które są stanami uszkadzającymi komórki tego organu.
  • Problemy z nerkami, w tym niewydolność nerek (schyłkowa choroba nerek).
  • Zmniejszona zdolność do krzepnięcia krwi. Nazywa się to niskim poziomem protrombiny lub zwiększoną skłonnością do krwawienia (krwotok), co może prowadzić do obfitego przepływu miesiączkowego, krwawienia dziąseł i krwawienia z nosa. Witamina K pomaga organizmowi wykorzystywać białka zwane czynnikami krzepnięcia, które współpracują ze sobą w celu kontrolowania krwawienia z ran lub skaleczeń na skórze.
  • Niska odporność kości (osteoporoza). Witamina K pomaga tworzyć pewne białka dla zdrowych kości. Zwiększone ryzyko złamań występuje właśnie, gdy brakuje witaminy K w diecie, ponieważ pełni ona ważną funkcję w krzepnięciu krwi. Zasugerowano, że niski poziom tej witaminy może odgrywać rolę w zapaleniu kości i stawów, ponieważ działa z innym składnikiem odżywczym zwanym siarczanem glukozaminy, aby chronić włókna kolagenowe w stawach poprzez zachęcanie do zdrowego wzrostu chrząstki, jednocześnie zmniejszając stan zapalny związany z bólem stawów.

Kiedy sięgać po witaminę K?

Każdy powinien zadbać o odpowiednią ilość witaminy K w swoim organizmie. Jest ona szczególnie ważna dla osób, które:

  • mają rodzinną historię zakrzepów krwi, chorób serca lub udaru,
  • mają wysoki poziom homocysteiny (rodzaj aminokwasu, który może przyczyniać się do krzepnięcia krwi),
  • przyjmują leki na osteoporozę.

Warto dodać, że witamina K jest szczególnie istotna dla nowo narodzonych dzieci, ponieważ nie mają one jeszcze dobrze wykształconej flory bakteryjnej, aby móc samodzielnie stworzyć witaminę K. Ten składnik odżywczy u noworodków powinien być wówczas podawany doustnie, do 3 miesiąca życia. 

Gdzie występuje witamina K?

Witamina K znajduje się w następujących pokarmach:

  • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły i sałata,
  • Natto (sfermentowany produkt sojowy),
  • Migdały i inne orzechy,
  • Owoce takie jak kiwi, awokado i jeżyny,
  • w niewielkim stopniu w nabiale i produktach mięsnych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu. Pomaga nam chronić nasze kości i zapobiega ich zbyt szybkiemu rozpadowi, a także wspiera zdrowie naczyń krwionośnych w organizmie. Witamina K jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety i każdy powinien zadbać o jej odpowiednią ilość. Najłatwiej uzupełnić ilość tego składnika odżywczego, jedząc zielone warzywa liściaste, które są łatwo dostępne. Dobrym sposobem jest także wybór odpowiedniego suplementu, który będzie stanowił cenne wsparcie dla naszego organizmu. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom witaminy K zapewni zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego i innych składników odżywczych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele artykułów z ciekawostkami i cennymi informacjami. Zapraszamy!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium