Opinie o Nas
rozwiń filtrzwiń filtr

Suplementy diety Wapń

Suplementy z wapniem to środki spożywcze zawierające wapń, które są uzupełnieniem tradycyjnej diety. Stanowią skoncentrowane źródło składnika mającego istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. 

Longlife Wapń i magnez 60 kapsułek Longlife Wapń i magnez 60 kapsułek
Cena: 85,90 zł
szt.
Skoczylas Potas + Wapń + Fosfor Skoczylas Potas + Wapń + Fosfor
Cena: 49,00 zł
szt.
Forever Calcium - łatwo przyswajalny wapń 90 tabletek Forever Calcium - łatwo przyswajalny wapń 90 tabletek
Producent: Forever
Cena: 94,90 zł 109,90 zł
szt.
  • promocja

Wapń - co to?

Badania dowodzą, że wapń jest elementem budulcowym kości i zębów, ale odpowiada również za naczynia krwionośne, włosy oraz paznokcie. Jest jednym z tych składników mineralnych, które uczestniczą w regulacji skurczów mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych czy mięśni gładkich. Suplementy zawierające wapń mają na celu zapewnienie organizmowi składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania i występują w najróżniejszych postaciach. W sklepach stacjonarnych, aptekach czy sklepach online można kupić wapń w postaci tabletek, tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie, kapsułek czy nawet syropów smakowych. W związku z tym, z powodzeniem można dobrać suplement do własnych preferencji. O ile suplementy bezsmakowe i w postaci kapsułek czy tabletek świetnie sprawdzą się w przypadku dorosłych, o tyle dla dzieci o wiele lepszym rozwiązaniem będą tabletki musujące czy syropy o owocowych smakach. 

Suplementy z wapniem - kiedy po nie sięgać?

Wapń jest dla organizmu koniecznym składnikiem mineralnym, który dostarczany jest wraz z pożywieniem. W największych ilościach występuje w produktach mlecznych, serach, orzechach, ziarnach, zielonych warzywach oraz rybach takich jak łosoś czy sardynki. Zbyt małe ilości wapnia w codziennej diecie mogą poskutkować niedoborem tego pierwiastka, który objawia się skurczem mięśni, drętwieniem kończyn, bólami stawów, zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami krzepliwości krwi, dolegliwościami związanymi z zębami, skłonnością do wysypek oraz najróżniejszych alergii, zawrotami głowy, problemami ze snem czy nawet zaburzeniami natury psychicznej, do których należy na przykład depresja. Niedobór wapnia u dzieci najczęściej objawia się upośledzeniem wzrastania, próchnicą, deformacją kości czy nawet wypadaniem zębów. 

Po suplementy z wapniem warto sięgać, kiedy codzienna dieta jest uboga w ten składnik mineralny, a w szczególności, kiedy badania wykażą jego niedobór. Warto jednak restrykcyjnie przestrzegać zasad dawkowania. Przyjmuje się, że dzieci do trzeciego roku życia powinny przyjmować 500mg wapnia na dobę, dzieci do ósmego roku życia do 800mg na dobę, młodzież do osiemnastego roku życia 1300mg, osoby dorosłe 1000mg, a kobiety będące w ciąży, karmiące piersią lub seniorzy między 1300mg a 1500mg w ciągu dnia. Przesadzania z suplementacją wapnia prowadzi do jego nadmiaru w organizmie, który może być równie niebezpieczny, jak niedobór. Jeśli tego składnika jest w organizmie zbyt dużo, to do najczęstszych objawów należą pogorszenie apetytu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, wymioty, osłabienie, kamica nerkowa, niewydolność nerek, zapalenie trzustki czy też wzrost ryzyka rozwoju chorób sercowych. 

Suplementy z wapniem - dla kogo?

Wapń powinien być suplementowany przez osoby, które borykają się z jego niedoborem. Przyczyną niedoboru wapnia w organizmie najczęściej jest zbyt mała ilość tego składnika mineralnego w diecie, zaburzenie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, zbyt wysoka utrata minerału wraz z moczem, niedobór witaminy D czy też nadmierne odkładanie się wapnia w tkankach miękkich i kościach. Jeśli lekarz podejrzewa niedobór wapnia u pacjenta, konieczne jest wykonanie specjalnego badania krwi na stężenie wapnia. Najczęściej z problemem tym mierzą się osoby, które wyeliminowały nabiał ze swojej diety, chorują na osteoporozę czy niedoczynność przytarczyc lub mają niedobór witaminy D. Jeśli badanie potwierdzi przypuszczenia lekarza, suplementacja wapnia może okazać się jedynym wyjściem. Istnieją ponadto przypadki, w których zażywanie suplementów zawierających wapń jest wskazane tymczasowo. Grupą pacjentów, której szczególnie zaleca się suplementację wapnia są kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz kobiety przeżywające menopauzę. W okresie ciąży płód gromadzi około 30 gramów wapnia, a gęstość kości ulega zmniejszeniu. Wzrastające potrzeby płodu bardzo często wymagają dodatkowej suplementacji. Z kolei kobiety karmiące często suplementują wapń, aby odpowiednia ilość tego makroelementu znajdowała się w mleku pitym przez dziecko. W rezultacie już na samym początku życia niemowlę otrzymuje w odpowiedniej ilości pierwiastek wpływający na jego wzrost, kondycję kości i mięśni. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja kobiet w okresie klimakterium. Te powinny zadbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie, aby niwelować poziom tłuszczów we krwi, a także uniknąć takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy różnego rodzaju choroby serca. 

Suplementy z wapniem - jakie warto wybrać?

Przed wyborem odpowiednich suplementów z wapniem warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiednich środków i zaleci optymalną dawkę. Warto pamiętać o tym, że wapń źle wchłania się z błonnikiem, tłuszczami, magnezem czy fosforem. Nie powinno się go również przyjmować podczas antybiotykoterapii, ponieważ wpływa negatywnie na wchłanianie antybiotyków. Na rynku istnieje mnóstwo suplementów diety z wapniem, które różnią się sposobem przyjmowania oraz smakiem. Listę otwierają kapsułki i tabletki, które stanowią dobre rozwiązanie dla dorosłych. Tabletki musujące dzielą się na te bez smaku oraz mające owocowe smaki. Z kolei suplementy diety w postaci owocowych syropów najlepiej sprawdzą się w przypadku dzieci, które nie będą potrzebowały dodatkowej zachęty, aby regularnie przyjmować suplement. Wśród cenionych suplementów tego rodzaju znajdują się na przykład kapsułki Calperos 1000 oraz Calperos 500. Te pierwsze sprzedawane są w opakowaniach po sto sztuk, a drugie po dwieście. Tabletki te świetnie sprawdzają się w przypadku niedoboru tego składnika mineralnego, ale również jako wsparcie podczas rekonwalescencji po złamaniach, leczenia alergii, zaburzeń wchłaniania wapnia czy też jako uzupełnienie diety pozbawionej produktów mlecznych. Calcium Gluconicum Farmapol to tabletki sprzedawane w przystępnej cenie, które wspomagają leczenie stanów zapalnych, demineralizację kości czy chorób alergicznych, takich jak astma oskrzelowa czy pokrzywka. Jeśli chodzi o wapń w syropie dla dzieci, to świetnym wyborem jest Calcium Sanosvit o smaku bananowym. Cena za 150ml to mniej więcej 10 złotych, przy czym dzienna dawka zależna jest od wieku dziecka i wynosi od 5 do 15ml syropu pitego trzy razy dziennie. Podczas profilaktyki i uzupełnianiu niedoboru wapnia u dzieci sprawdzą się również syropy Calcium Hasco, które mogą mieć smak bananowy, truskawkowy czy być całkiem pozbawione smaku. Dobrym suplementem zawierającym wapń jest Calcium Sandoz + Vitaminum C w postaci tabletek musujących, który poza wapniem zawiera również równie ważną dla organizmu witaminę C. Wybór odpowiedniego suplementu warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, aby zapewnić sobie lub dziecku optymalny środek wzbogacający codzienną dietę.

Suplementy z wapniem - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moda na wszelkie suplementy diety poskutkowała tym, że na sklepowych półkach pojawiło się mnóstwo środków wątpliwej jakości, które z mają niewiele wspólnego z dobrą jakością. Przez zakupem odpowiednich środków warto skonsultować się z ekspertem, a przynajmniej dokładnie przeczytać opis produktu i etykietę. Dobre suplementy diety z wapniem powinny zawierać go w dobrze przyswajalnej postaci i w dużej ilości. W suplemencie nie powinny znajdować się chemiczne dodatki i syntetyczne środki wpływające na jego kolor, zapach czy smak. O ile w przypadku suplementów tworzonych z myślą o dzieciach syrop fruktozowy wydaje się nieodzowny, podobnie jak koncentraty soków,  w przypadku środków dla dorosłych warto szukać tych o jak najmniejszej liście składników. Konieczne jest sprawdzenie zawartości samego wapnia, a nie tylko jego soli. Podczas suplementacji samego wapnia warto również zada o to, aby organizm otrzymywał odpowiednią ilość witaminy D. Jest ona bowiem niezbędna, aby wapń w optymalnym stopniu był przyswajany z przewodu pokarmowego.

Najczęściej zadawane pytanie związane z suplementami diety

Zobacz wszystkie naturalne suplementy diety dostępne w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium