.
Kategorie blog

Suplementy diety Olej z nasion

Oleje z nasion należą do olejów roślinnych, a niektóre z nich znajdują zastosowanie nie tylko jako produkt spożywczy, ale i również produkt stosowany w kosmetyce. Są więc traktowane w kategoriach superfood, jako samodzielne kosmetyki czy też dodatki do domowych balsamów oraz peelingów. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

 

Olej lniany

Olej lniany jest uważany za jeden z najzdrowszych olejów. Technika jego wytwarzania nie zmieniła się od tysięcy lat i już w czasach starożytnych ceniono jego właściwości. W swoim składzie zawiera optymalne proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy (A, C, E oraz witaminy z grupy B) i składniki mineralne, do których należą na przykład cynk, fosfor, miedź i wapń.

Regularne spożywanie oleju lnianego ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego i metabolizm, ponieważ olej tworzy warstwę ochronną w żołądku i jelitach, a przy okazji reguluje perystaltykę jelit. Nie jest to jednak koniec, a dopiero początek jego niesamowitych właściwości. Olej wytwarzany z nasion lnu wpływa pozytywnie na układ krążenia, wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, reguluje ciśnienie tętnicze, a przy okazji zmniejsza stres oksydacyjny i chroni przed rozwojem miażdżycy. Olej lniany powinien być tłoczony na zimno, ponieważ wysoka temperatura pozbawia go najcenniejszych właściwości.

Przed zakupem produktu warto również zwrócić uwagę na to, czy jest przechowywany w butelce z ciemnego szkła (ekspozycja na światło nie jest dla niego dobra), a przede wszystkim na to, czy przechowywany jest w chłodnej temperaturze. Dopiero taki olej, który spełnia powyższe warunki i nie ma w składzie żadnych dodatkowych „ulepszaczy”, jest produktem z najwyższej półki.

Olej rycynowy

Olej rycynowy jest produkowany z nasion rącznika pospolitego, czyli rośliny pochodzącej z Bliskiego Wschodu, która obecnie jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie. Warto wspomnieć o tym, że w medycynie ludowej wykorzystuje się go od wieków. Jest tłoczony na zimno, ponieważ tylko wtedy zachowuje wszelkie właściwości prozdrowotne. Jest naturalnym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin (między innymi witamin A i E, które są nazywane witaminami młodości), a także składników mineralnych.

Najczęściej stosowany jest zewnętrznie, ponieważ w formie okładów łagodzi dolegliwości bólowe głowy, bóle brzucha czy pleców. Ponadto ma znakomite działanie na skórę — natłuszcza, nawilża, regeneruje i zmiękcza naskórek, sprawiając, że jest o bardziej elastyczny, miękki, odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne i wolniej się starzeje. Stosowany doustnie jest silnym środkiem przeczyszczającym, dlatego stosuje się go podczas leczenia najróżniejszych dolegliwości żołądkowych.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka tworzony jest z nasion rośliny o tej samej nazwie i od lat powszechnie stosuje się go w lecznictwie i kosmetyce. Już setki lat temu rdzenni mieszkańcy Ameryki używali liści wiesiołka do tworzenia naturalnych kompresów i okładów, a dziś badania potwierdzają, że roślina ta może pomagać w zwalczaniu licznych dolegliwości.

Olej z wiesiołka jest źródłem wielu cennych składników, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, magnez, selen czy witamina E. Spożywany doustnie wpływa korzystnie na poziom złego cholesterolu we krwi, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego czy menopauzy, niweluje uszkodzenia nerwów spowodowane cukrzycą, reguluje pracę układu trawiennego i działa przeciwzapalnie. Z kolei stosowany zewnętrznie nawilża skórę i nadaje jej więcej elastyczności, a ponadto stymuluje wzrost włosów.

Olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika produkowany jest z nasion rośliny o tej samej nazwie i ceniony za to, że jest źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. W rezultacie ma silne działanie przeciwzapalne, wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Wśród cennych składników oleju znajdują się na przykład witaminy z grupy B i witamina C, a także szereg cennych składników mineralnych, spośród których warto wymienić cynk, magnez, potas czy wapń. Regularne stosowanie oleju z ogórecznika wpływa korzystnie na detoksykację organizmu, układ kostny, układ pokarmowy czy na ciśnienie tętnicze krwi.

Najczęściej zadawane pytanie związane z suplementami diety

Zobacz wszystkie naturalne suplementy diety dostępne w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium