.
Kategorie blog

Suplementy diety Krzem

Suplementy diety z krzemem to środki spożywcze, które zażywa się, aby uzupełnić poziom krzemu w organizmie. Dlaczego to takie ważne? Krzem należy do związków odgrywających wielką rolę w wielu procesach, a bez niego ludzki organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Stanowi jeden z podstawowych elementów budulcowych kości, odpowiadając nie tylko za ich wzrost, ale również za mineralizację oraz wapnienie. 

Krzem organiczny - działanie

Jego odpowiednia ilość ma wpływ na zagęszczenie struktury szkieletu, przez co jest on nieodzowny w przypadku leczenia osteoporozy, a przy okazji wpływa korzystnie na kondycję paznokci, włosów i skóry. Suplementacja krzemu sprawia, że cebulki włosów są znacznie silniejsze, a w rezultacie włosy nie wypadają. Z kolei przeciwzapalne działanie krzemu na skórę łagodzi trądzik i sprawia, że skóra nie starzeje się w szybkim tempie. Badania dowodzą, że krzem na niebywałą zdolność do wiązania metali ciężkich, a w związku z tym redukuje ich toksyczne działanie w organizmie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uszczelnia naczynia włosowate i wzmacnia je, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych. Krzem zaraz po tlenie jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w przyrodzie, ale w organizmie człowiek występuje w niewielkich ilościach, dlatego powinien być dostarczany wraz z pożywieniem. Najwięcej znajdziemy go w ryżu, jęczmieniu, czosnku, bananach, mango i ananasie. Bardzo wysoko cenione są również suplementy dieta bazujące na krzemie, które są sprzedawane w postaci kapsułek, płynów czy tabletek. Odpowiednio stosowane mogą one zapewnić organizmowi odpowiednią ilość pierwiastka, dzięki czemu poprawia się samopoczucie, a ryzyko rozwój rozmaitych chorób jest znacznie mniejsze.

Suplementy z krzemem - kiedy po nie sięgać?

Krzem bardzo często nazywany jest pierwiastkiem życia. Ma o związek nie tylko z tym, że występuje w przyrodzie w tylko trochę mniejszych ilościach niż tlen, ale również z jego wpływem na ludzki organizm. Niedobór najczęściej dotyczy kobiet w ciąży oraz osób starszych, ponieważ ilość krzemu w organizmie maleje wraz z wiekiem. Jeśli pierwiastka jest za mało w organizmie, bardzo szybko można zorientować się po kondycji skóry, włosów i paznokci. Jeśli mniej więcej w jednym momencie skóra zaczyna mieć skłonności do przesuszania się i nieprzyjemnych podrażnień, włosy są cienkie i wypadają, a paznokcie rozdwajają się i łamią, to istnieje duża szansa, że organizmowi brakuje krzemu. Niedobór krzemu sprawia, że górne drogi oddechowe są bardziej podatne na infekcje, a kondycja naczyń krwionośnych spada. Widoczne tuż pod skórą pajączki i dłuższe gojenie się ran to kolejny dowód na to, że w organizmie brakuje jednego z najpopularniejszych pierwiastków. Wszystkie te objawy warto potwierdzić specjalnymi badaniami, a niedobór krzemu jest ważny powodem, dla którego powinno się go suplementować. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi przez złą, mało urozmaiconą dietę, w której brakuje warzyw i owoców. Warto dodać, że ilość krzemu w organizmie jest minimalizowana przez nadużywanie białego cukru oraz mąki. Suplementacja krzemu jest więc często zalecana osobom, które są na nieprawidłowej diecie, osobom starszym, a także osobom żyjącym w ciągłym stresie. Badania dowodzą bowiem, że ciągły stres i zmęczenie obniżają skutecznie poziom krzemu.

Suplementy z krzemem organicznym - dla kogo?

Suplementy z krzemem to produkty zarezerwowane przede wszystkim dla osób, które cierpią na jego niedobór czy też tymczasowo mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Suplementacja jest szczególnie zalecana osobom aktywnym zawodowo, które żyją w ciągłym biegu i stresie lub też pracują fizycznie. Badania dowodzą, że stres połączony z fizycznym wyczerpaniem organizmu mają wielki wpływ na redukcję poziomu krzemu w organizmie. Suplementacja krzemu powinna być też nawykiem u osób, które z różnych względów nie jedzą odpowiedniej ilości surowych warzyw i owoców. Niewłaściwa dieta jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoboru, dlatego warto ją zmienić albo przyjmować krzem w postaci suplementów. Nie da się ukryć, że krzem jest jednym z tych pierwiastków, które wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasz wygląd. Dlatego odgrywa istotną rolę głównie z punktu widzenia kobiet. Krzem jest jednym z najważniejszych składników biorących udział w powstawaniu kolagenu, a z ten z kolei stanowi naczelny składnik tkanki łącznej. W związku z tym pierwiastek ten znacząco spowalnia proces starzenia się skóry, zapewniając jej zdrowy, młodzieńczy wygląd. Kobiety, które mają wrodzone predyspozycje do wczesnego siwienia, przesuszania się skóry czy łamliwych paznokci powinny rozważyć suplementację krzemu, aby powstrzymać niekorzystne procesy. 

Suplementy z krzemem - jakie warto wybrać?

Na wszystkie związki krzemu za najlepiej przyswajalny uznaje się kwas ortokrzemowy, a szczególnie jego stabilizowaną postać, czyli tak zwany krzem organiczny. Charakteryzuje się on dużą biodostępnością, a to oznacza, że jego składniki odżywcze są dobrze wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Jego działanie rozpoczyna się już na wczesnym etapie, bo na komórkowym, a w związku z dużą rozpuszczalnością w wodzie bardzo sprawnie rozprowadzany jest we krwi. Badania potwierdzają, że suplementacja krzemu organicznego jest więc najbardziej efektywna. Jaki dokładnie suplement wybrać? Na rynku dostępne są najróżniejsze suplementy bazujące na krzemie w różnej postaci. Można go kupić zarówno w kapsułkach i tabletkach, jak i w płynie. Dużą popularnością cieszą się na przykład kapsułki zawierające krzem organiczny z pędów bambusa firm takich, jak PharmoVit czy MyVita Silver. Równie znane są środki w płynie, wśród których królują firmy Dorsim czy Arthrosil. Wybór odpowiedniego suplementu z krzemem powinien być zależny od osobistych preferencji, ale również od zaleceń lekarza. Konsultacji powinny zasięgnąć w tym zakresie zwłaszcza osoby, które borykają się z niedoborem tego pierwiastka. Wyniki badań pozwolą lekarzowi ustalić, jakie środki będą w danym przypadku optymalne. Na szczęście nie odnotowuje się przypadków przedawkowania krzemu, ponieważ jego nadmiar jest usuwany razem z moczem. Jego nadmierne ilości w organizmie nie odkładają się nawet we włosach, ale oznacza to również, że suplementacja pierwiastka w zawyżonych ilościach wcale nie sprawi, że kondycja, zdrowie i samopoczucie szybciej się poprawią.

Suplementy z krzemem - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór dobrego suplementu z krzemem powinien zacząć się od wnikliwego czytania opisów produktu oraz składu znajdującego się na etykiecie. Warto sięgać po suplementy mające wysoką zawartość składników aktywnych, a także bazujące na naturalnych ekstraktach. Im mniej chemicznych, sztucznych dodatków, tym lepiej w tym wypadku, zwłaszcza jeśli są one zupełnie zbędne i nie przekładają się na skuteczniejsze działanie suplementu. Mowa tutaj oczywiście o aromatach, sztucznych konserwantach, barwnikach i wszelkich wypełniaczach, których na co dzień powinno się unikać. Eksperci twierdzą, że najlepszą metodą na znalezienie dobrych pod względem składu suplementów jest sięganie po nie w formie płynnej. To właśnie płyny cechują się najmniej skomplikowanym składem i nie wymagają żadnych dodatkowych substancji wiążących. Osoby, które suplementują również inne produkty powinny zorientować się, czy nie kolidują one z krzemem i czy dzienna dawka poszczególnych pierwiastków nie przekracza tej zalecanej. W sklepach i aptekach można znaleźć najróżniejsze warianty suplementów z krzemem, ale nie wszystkie z nich mają jednakową jakość. Warto wydać nieco więcej pieniędzy, aby zapewnić sobie środki z najwyższej półki. Uznane marki w tej dziedzinie oddają w ręce klientów produkty sprawdzone i zbadane pod każdym kątem, a przy okazji oferujące najlepsze rezultaty. Warto również pamiętać o tym, że suplementy diety stanowią dodatek, ale nie mogą zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety, dla której powinny być wsparciem. Tylko wówczas ich stosowanie będzie miało sens i przyniesie pożądany efekt. 

Najczęściej zadawane pytanie związane z suplementami diety

Zobacz wszystkie naturalne suplementy diety dostępne w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium