.
Kategorie blog

Suplementy diety Kolagen

Kolagen to białko strukturalne, które pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, odpowiadając za integralność tkanek czy też prawidłową pracę stawów. Czym dokładnie jest, z czego wynika jego niedobór oraz nadmiar i kiedy warto go suplementować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Yango Kolagen Aktywne Peptydy™ - 90 KAPS Yango Kolagen Aktywne Peptydy™ - 90 KAPS
Producent: Yango
Cena: 79,99 zł
szt.
Yango Kolagen typu I i III - 300g Yango Kolagen typu I i III - 300g
Producent: Yango
Cena: 127,99 zł
szt.
Yango Kolagen typu II - 300g Yango Kolagen typu II - 300g
Producent: Yango
Cena: 99,99 zł
szt.
4 razy Duolife Collagen kolagen 750 ml STAWY, SKÓRA, ZMARSZCZKI 4 razy Duolife Collagen kolagen 750 ml STAWY, SKÓRA, ZMARSZCZKI
Producent: Duolife
Cena: 499,00 zł 600,00 zł
szt.
  • promocja
Aliness  Kolagen Medica 200 mg 60 LICAPS Aliness Kolagen Medica 200 mg 60 LICAPS
Producent: Medical Line
Cena: 49,90 zł
szt.
Aliness Kolagen Arthro Sprint 60 kaps. Aliness Kolagen Arthro Sprint 60 kaps.
Producent: MedicaLine
Cena: 49,90 zł
szt.
Colway Kolagen Natywny DNA Colway Kolagen Natywny DNA
Cena: 305,00 zł
szt.
Colway Kolagen natywny Gold Colway Kolagen natywny Gold
Cena: 275,00 zł
szt.
Colway Kolagen Natywny PURE Colway Kolagen Natywny PURE
Cena: 215,00 zł
szt.
Colway Kolagenowa pielęgnacja ust Colway Kolagenowa pielęgnacja ust
Cena: 79,00 zł
szt.
Duolife Collagen kolagen 750 ml STAWY, SKÓRA, ZMARSZCZKI Duolife Collagen kolagen 750 ml STAWY, SKÓRA, ZMARSZCZKI
Producent: Duolife
Cena: 119,90 zł 137,00 zł
szt.
  • promocja
HorseLinePRO Collagen 800g kolagen, stawy HorseLinePRO Collagen 800g kolagen, stawy
Cena: 199,00 zł
szt.
Longlife Kolagen Drink 300 g Longlife Kolagen Drink 300 g
Cena: 125,90 zł
szt.
Yango Kolagen Kompleks - 50 kapsułek - Panaseus Yango Kolagen Kompleks - 50 kapsułek - Panaseus
Producent: Yango
Cena: 34,99 zł
szt.
Yango Kolagen na stawy - 500 ml Yango Kolagen na stawy - 500 ml
Producent: Yango
Cena: 89,99 zł
szt.
Yango Premium Kolagen 10 000 mg - 500 ml Yango Premium Kolagen 10 000 mg - 500 ml
Producent: Yango
Cena: 90,99 zł
szt.

Co to jest kolagen?

Kolagen to rodzaj białka stanowiącego główny składnik substancji międzykomórkowej wszystkich organizmów zwierzęcych, który nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Tkanki łączne w organizmie człowieka są zbudowane z substancji międzykomórkowej oraz komórek. Włókna tkanki łącznej dzieli się na siateczkowe, sprężyste i kolagenowe. To właśnie kolagen stanowi około trzydziestu procent masy wszystkich białek organizmu, a jego odpowiednia ilość przekłada się na zwiększenie elastyczności i poziomu nawilżenia skóry, a także na zwiększenie wchłaniania składników mineralnych, przez co można utrzymać stawy i kości w dobrej kondycji. Na dzień dzisiejszy rozróżnia się niemal trzydzieści rodzajów kolagenu, spośród których najpopularniejsze są kolagen typu II, IV i I. Kolagen jest syntetyzowany, a następnie ulega wielu modyfikacjom w organizmie, aby finalnie wspomóc przyrastanie włókien na długość oraz grubość. Kolagen typu I jest najbardziej rozpowszechniony w organizmie, ponieważ znajduje się w skórze, kościach, zębach, rogówce, ścięgnach czy więzadłach. To on zapewnia wytrzymałość tych struktur i chroni je przed poważnymi dolegliwościami. Z kolei kolagen typu II występuje w chrząstkach stawowych, rogówce i ciele szklistym, a kolagen typu III odpowiada za prawidłową strukturę mięśni oraz elastyczność tkanek. Istnieją również typy kolagenu, które są niezmiernie ważne w konkretnych okolicznościach. Na przykład kolagen typu V występuje w łożysku i ma kolosalne znaczenie dla rozwoju płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny monitorować jego poziom w organizmie.

Jakie działanie i właściwości ma kolagen?

Nadrzędną funkcją kolagenu w organizmie jest funkcja strukturalna, a więc doprowadzenie do integralności tkanek oraz narządów. Odpowiada on za odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, wszelkie procesy ochronne oraz naprawcze, dotyczące tkanki chrzęstnej, czy też optymalne nawilżenie skóry. Dzięki odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie stawy funkcjonują prawidłowo, są mniej podatne na choroby oraz kontuzje, a tkanki regenerują się szybciej. Ponadto wpływa on korzystnie na ochronę narządów wewnętrznych i ich stabilizację, tempo gojenia się ran oraz gęstość kości. Przez pierwszych kilkanaście lat życia synteza kolagenu odbywa się samoistnie i na bieżąco, ale z biegiem lat produkcja włókien kolagenowych spada. Już od dwudziestego piątego roku życia poziom kolagenu w organizmie regularnie się redukuje, aby osiągnąć najszybszy spadek w wieku mniej więcej pięćdziesięciu lat. W organizmach osób mających więcej niż siedemdziesiąt lat produkcja kolagenu niemal zupełnie ustaje, a mimo to wciąż jest on potrzebny, aby cieszyć się mocnymi kośćmi, stawami czy też estetyczną skórą.

Kolagen — zastosowanie

Naturalny kolagen jest jednym z tych produktów, które znalazły bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie; zarówno w medycynie, jak i farmakologii, kosmetologii czy medycynie estetycznej. Od lat powszechnie używany jest do produkcji nici chirurgicznych, wypełniaczy tkankowych, kosmetyków, a także suplementów diety. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które chcą poprawić kondycję skóry skłonnej do przesuszenia i powstawania zmarszczek, a także kondycję włosów czy paznokci. Suplementy z kolagenem są szczególnie wskazane osobom, które cierpią na zbyt małą gęstość kości, wypadające włosy czy też za mało elastyczne naczynia krwionośne. W kosmetyce kolagen pozwala silnie nawilżać skórę i redukować pierwsze oznaki starości. Zmarszczki nie tylko zostają spłycone, ale również skóra staje się odporniejsza na powstawanie nowych.

Jakie są źródła kolagenu?

W dawnych czasach największą popularnością cieszyły się kolagen bydlęcy oraz wieprzowy, ale najnowsze badania dowodzą, że kolagen rybi ma w przypadku człowieka większą przyswajalność i jest skuteczniejszy. Kolagen znajduje się więc w mięsie, żelatynie, owocach morza i rybach, a może być pozyskiwany ze skór, ścięgien, kości czy łusek ryb morskich. Od lat na rynku dostępne są najróżniejsze suplementy diety zawierające różnego rodzaju kolagen, dzięki czemu można z powodzeniem zlikwidować niedobór, poprawić komfort życia i samopoczucie, a także wygląd.

Niedobór i nadmiar kolagenu — jakie są przyczyny i objawy?

Niedobór kolagenu najczęściej stwierdzany jest u osób starszych lub w średnim wieku, ponieważ ich organizm nie produkuje go w wystarczających ilościach. Istnieje jednak znacznie więcej przyczyn niedoboru, który może pojawić się nawet u osób młodych. Kolagen zanika wskutek częstego opalania się, palenia papierosów, zaburzeń hormonalnych, przewlekłego stresu i niezdrowego trybu życia. Do objawów świadczących o niedoborze kolagenu należą sucha i pozbawiona elastyczności skóra, słabe i wypadające włosy, łamiące się paznokcie, sztywne stawy czy też podatne na złamania kości. Ponadto u osób ze zbyt niskim poziomem kolagenu, rany goją się o wiele wolniej. Nadmiar kolagenu w organizmie zdarza się bardzo rzadko i najczęściej wynika z nieprawidłowego przebiegu procesów przemiany kolagenu w organizmie. W rezultacie dochodzi do nadmiernego bliznowacenia skóry, płuc czy wątroby, co w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ich struktury.

Jaki wpływ kolagen ma na skórę?

Do degradacji kolagenu zawartego w skórze dochodzi wskutek ekspozycji na promienie UV. Wbrew pozorom mamy z nimi styczność nie tylko w słoneczne, letnie dni, ale przez cały rok, nawet kiedy niebo zakrywają gęste chmury. Nie bez powodu zaleca się stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami. Ponadto kolagen niszczony jest również przez kortyzol, który powszechnie nazywany jest hormonem stresu. Osoby narażone na chroniczny stres o wiele szybciej zauważają pierwsze oznaki starości skóry, podobnie jak palacze i osoby, które nie dbają o zbilansowaną i pełną witamin dietę. Kolagen zawarty w kosmetykach jest jednym z najskuteczniejszych środków na to, aby trwale nawilżać skórę, zapewnić jej elastyczność i miękkość, a także znacząco spowolnić proces powstawania zmarszczek.

Jaki kolagen wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć ogromną ilość suplementów diety zawierających kolagen w różnych formach. Doustne stosowanie kolagenu jest wskazane przede wszystkim osobom, które mają problemy ze stawami, są sportowcami lub w ostatnim czasie miały kontuzje związane ze stawami. Warto wówczas sięgnąć po kolagen zawierający dodatkowe substancje wzmacniające, takie jak glukozamina czy kwas hialuronowy. Dostępne są one w formie płynu, proszku czy tabletek, a formę można dostosować do własnych preferencji. W przypadku odbudowy chrząstki stawowej za pomocą kolagenu konieczna jest konsultacja z lekarzem i stosowanie kolagenu w formie zastrzyków. A z kolei chęć poprawy wyglądu skóry, może opierać się wyłącznie na stosowaniu wysokiej jakości kosmetyków zawierających kolagen, chociaż stosowanie suplementów diety również będzie miało na nią korzystny wpływ.

Jak powinno się dawkować kolagen?

Kolagen powinien być stosowany przez pacjentów po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub specjalistą, który będzie w stanie nie tylko dobrać odpowiedni preparat, ale i odpowiednią dawkę dla danego pacjenta. Najczęściej jednak zaleca się stosowanie do dziesięciu miligramów kolagenu dziennie przez okres trwający nie mniej niż trzy miesiące. Dopiero regularna i trwała suplementacja, przynoszą oczekiwane rezultaty, które będą nie tylko widoczne, ale przede wszystkim odczuwalne. Nie ma za to żadnych instrukcji dotyczących tego, że suplementy diety powinny być stosowane rano czy też wieczorem. Dlatego też pacjenci powinni przede wszystkim trzymać się ustalonych dawek i konsekwentnie przyjmować kolagen w dogodnej dla siebie chwili.

 

Najczęściej zadawane pytanie związane z suplementami diety

Zobacz wszystkie naturalne suplementy diety dostępne w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium