.
Kategorie blog

Suplementy diety na Cholesterol i serce

Zdrowe serce to klucz do tego, aby żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Tymczasem wysoki poziom złego cholesterolu jest jedną z najważniejszych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, mogąc prowadzić do zawału serca czy też miażdżycy. Czym właściwie jest cholesterol, jak działa na nasz organizm i w jaki sposób możemy codziennie dbać o stan naszego serca? 

Czym jest cholesterol?

Cholesterol należy do organicznych związków chemicznych, a mianowicie tłuszczów. Jest produkowany wyłącznie w organizmach zwierzęcych, ponieważ rośliny nie są w stanie syntetyzować tego związku. W przypadku ludzi jest nie tylko wytwarzany w organizmie, ale również przyjmowany wraz z pokarmem. Jako tłuszcz cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, tylko jest przenoszony przez cząsteczki zbudowane z tłuszczów i białek. Istnieje kilka rodzajów lipoprotein, które różnią się od siebie nie tylko budową, ale również funkcją, jaką pełnią w organizmie człowieka. Ich zawartość we krwi powinna mieścić się w granicach ściśle określonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Po co organizmowi cholesterol?

Cholesterol zazwyczaj kojarzony jest z poważnymi chorobami, których przyczyną może być jego nadmiar w organizmie. Jednakże jest on także bardzo ważny dla ludzkiego organizmu. Pełni wiele funkcji biologicznych, a przede wszystkim jest materiałem budulcowym mitochondriów i błon komórkowych. Reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie i wpływa na odpowiednie działanie komórek ustroju. Jest elementem niezbędnym do prawidłowego działania receptorów serotoniny w mózgu, a ta zaś wpływa na nasze samopoczucie, właściwości poznawcze oraz prawidłową pracę jelit.

Każdy wie, że nawet dwudziestominutowa ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia zapewnia organizmowi codzienną dawkę witaminy D. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pochodna cholesterolu, która zamienia się wówczas w witaminę D3. Powstająca w ten sposób witamina jest potrzebna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, mięśniowego oraz kostnego Nie bez znaczenia jest również to, że bez cholesterolu niemożliwa byłaby produkcja wielu hormonów oraz kwasów żółciowych w wątrobie.

Czym się różni dobry cholesterol od złego cholesterolu?

Cholesterol w organizmie ludzkim dzielimy na dwa rodzaje, a mianowicie HDL i LDL. Ten pierwszy nazywany jest dobrym cholesterolem, ponieważ jest w stanie chronić naczynia krwionośne przed rozwojem miażdżycy. Może również wiązać nadmiar cholesterolu ze ścian naczyń i przenosić go do wątroby, gdzie ulega przetworzeniu, jest magazynowany lub wydalany z żółcią. W zdrowym organizmie jego stężenie nie powinno przekraczać 40 mg/dl.

Frakcja LDL nazywana jest złym cholesterolem, ponieważ transportuje cholesterol w odwrotnym kierunku, czyli z wątroby do komórek ciała. Stężenie złego cholesterolu we krwi według Światowej Organizacji Zdrowia powinno być niższe niż 100 mg/dl. Jeśli wartość ta jest przekroczona, to cholesterol osadza się w tętnicach wieńcowych, a złogi te zmniejszają ich przekrój, co może doprowadzić do miażdżycy, udaru lub zawału serca.

Cholesterol — jakie są normy?

Regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi za pomocą lipidogramu to klucz do tego, aby uniknąć niebezpiecznych powikłań zbyt wysokiego stężenia. Całkowity cholesterol u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl, przy czym poziom dobrego cholesterolu powinien wynosić około 40 mg/dl u mężczyzn i 46 mg/dl u kobiet. Poziom złego cholesterolu nie może przekraczać 115 mg/dl, a trójglicerydów 150 mg/dl. Bardzo ważna jest również proporcja między dwoma rodzajami cholesterolu, a wyniki powinien interpretować lekarz, ponieważ u niektórych pacjentów wartości te są zaburzone przez zażywanie konkretnych leków. Lipidogram powinien być wykonywany regularnie przez osoby cierpiące na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, miażdżycę czy też chorobę nerek.

Wysoki poziom złego cholesterolu — jakie są przyczyny?

Istnieje wiele powodów, dla których człowiek może borykać się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Są to na przykład obciążenie genetyczne, tryb życia, a przede wszystkim sposób odżywiania. Badania dowodzą, że poziom cholesterolu wzrasta wskutek przyjmowania dużej ilości tłuszczów nasyconych, które znajdują się w olejach zwierzęcych, nabiale czy tłustym mięsie. Na poziom cholesterolu zły wpływ mają również kwasy tłuszczowe typu trans, które znajdują się w potrawach smażonych oraz wyrobach cukierniczych.

W jaki sposób można obniżyć poziom cholesterolu?

O ile na geny nic nie jesteśmy w stanie poradzić, o tyle jesteśmy w stanie zmienić wiele w zakresie prowadzenia konkretnego trybu życia — dzięki temu poziom cholesterolu zostanie zredukowany. Regularna aktywność fizyczna to pierwszy krok do sukcesu i wcale nie chodzi tutaj o wyczerpujące treningi. Wystarczy pół godziny ćwiczeń dziennie, aby znacząco poprawić swój stan zdrowia. Doskonałymi pomocnikami w walce z cholesterolem są na przykład jazda na rowerze, jogging, pływanie, nordic walking, a nawet zwyczajne spacerowanie. Jeśli chodzi o tryb życia, który wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, to warto również zrezygnować z używek, takich jak alkohol i papierosy.

Nie mniej ważne jest unikanie stresujących sytuacji oraz znajdowanie codziennie czasu na relaks, a przede wszystkim na odpowiednią ilość snu. Z kolei osoby cierpiące na otyłość lub nadwagę powinny zredukować masę ciała. Badania dowodzą bowiem, że nawet mała utrata wagi przekłada się na spory spadek cholesterolu. Dobrym rozwiązaniem będzie również stosowanie odpowiednich suplementów diety, które mogą skutecznie pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.

Jakie są konsekwencje wysokiego poziomu cholesterolu?

Wysoki poziom złego cholesterolu, czyli LDL, stanowi kluczowy czynnik ryzyka dla rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. LDL może osadzać się na ścianach tętnic, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Te blaszki nie tylko zwężają światło naczyń krwionośnych, ale również stanowią miejsce, gdzie mogą się gromadzić zwapnienia, co pogłębia proces ich zwężania. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi, co z kolei może doprowadzić do niedokrwienia tkanek, w tym mięśnia sercowego. Skutkiem tego procesu może być rozwój choroby wieńcowej, która objawia się bólami w klatce piersiowej (dławicą), a w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca.

Ponadto blaszki miażdżycowe mogą ulec pęknięciu, co wyzwala proces tworzenia się zakrzepów. Te zakrzepy mogą się oderwać i blokować przepływ krwi w innym miejscu ciała. Wysoki poziom LDL jest także powiązany z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak miażdżyca tętnic obwodowych lub uszkodzenia naczyń nerkowych. Dodatkowo nieprawidłowy poziom cholesterolu może wpływać na funkcjonowanie innych narządów, takich jak wątroba.

Suplementy na cholesterol i serce — na jakie warto się zdecydować?

Suplementy na serce mają na celu nie tylko uzupełnienie w organizmie braków żywnościowych, ale przede wszystkim wsparcie pracy jednego z najważniejszych organów w naszym organizmie i zapobieganie rozwojowi poważnych chorób. W sklepie internetowym Zdrowo Odlotowo znajduje się obszerna kategoria obejmująca najróżniejsze suplementy dla osób, które borykają się z podwyższonym cholesterolem i chcą zmienić ten stan rzeczy. Karnozyna w kapsułkach powstrzymuje utlenianie się złego cholesterolu i jest substancją występującą naturalnie w naszym organizmie, przy czym z wiekiem jej poziom znacząco spada.

Krople ze związkami jodu wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i tarczycy, a przy okazji utrzymują prawidłowy metabolizm energetyczny. A z kole błonnik w płynie hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, a za to usprawnia wchłanianie składników odżywczych. W sklepie znajduje się również sporo naturalnych suplementów diety bazujących na kurkumie, pokrzywie czy dzikiej róży, które można z powodzeniem dostosować do indywidualnych potrzeb i wypowiedzieć wojnę niebezpiecznemu cholesterolowi.

 

Najczęściej zadawane pytanie związane z suplementami diety

Zobacz wszystkie naturalne suplementy diety dostępne w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium