Opinie o Nas
.

Olejki eteryczne

0
Olejki eteryczne
Spis treści:

    Zapachowe olejki eteryczne pozyskiwane z wielu roślin są współcześnie stosowane przy przeróżnych dolegliwościach, stanach chorobowych, a ponadto wspomagają procesy trawienne, i odchudzające. To właśnie ich niezwykłe właściwości sprawiły, że są tak popularne w medycynie naturalnej. Warto więc zapoznać się z ich właściwościami, wiedzieć, jak i kiedy stosować, a przede wszystkim gdzie szukać i ile przeznaczać na nie pieniędzy.

    Krótka historia
    Niewiele osób wie, ale już 3000 lat p.n.e. olejki eteryczne wykorzystywane były przez ówczesnych specjalistów od medycyny. Szczególnie popularne były w Macedonii, Indiach oraz w Egipcie. Co ważne, to właśnie wtedy powstały takie dziedziny jak masaż przy pomocy olejków, a także aromaterapia, ucząca o stosowaniu ich w celach leczniczych i terapeutycznych. Dziś lotne olejki pozyskiwane są na ogromną skalę przemysłową przy wykorzystaniu zarówno świeżych, jak i suszonych roślin, a medycyna naturalna znów przeżywa swój rozkwit.

    Słowo o właściwościach
    Nim jednak rozpoczniemy stosowanie tego typu produktów, powinniśmy zasięgnąć informacji o właściwościach i minimum informacji na temat roślin. Dziś znane są aż 2000 gatunków, które najczęściej pochodzą ze strefy podzwrotnikowej. Co ważne, olejki eteryczne mieszczą się nie tylko w kwiatach, ale również w pozostałych częściach rośliny – w łodydze, korzeniach, nasionach, żywicy. Drugą istotną kwestią są sposoby pozyskiwania takich substancji. Najlepsze są te tłoczone na zimno, jednak stosowane są również metody destylacji parą wodną oraz ekstrakcja alkoholem. Oczywiście całość pozyskiwanych olejków rozdzielana jest pomiędzy kilka gałęzi przemysłu i takim sposobem do aromaterapii trafia jedynie 10-procent produkcji. Całą resztę wykorzystują producenci perfum, żywności, a także przez koncerny farmaceutyczne. Swoją popularność w takich gałęziach przemysłu olejki zawdzięczają doskonałemu łączeniu się z alkoholami i tłuszczami!

    Jeżeli chodzi o właściwości, to olejki eteryczne posiadają ich bardzo wiele i nie chodzi tutaj o cały ich zbiór, ale o fakt, że z jednej rośliny można pozyskać olejek, który będzie pozytywnie wpływał na wiele dolegliwości. Kupując, powinniśmy więc zwracać uwagę na obecność jednego olejku, a nie mieszanki! Przed zakupem warto więc zapoznać się jeszcze z informacjami o właściwościach każdego z olejków, aby dobrać ten, który zagwarantuje największą skuteczność.

    Jak dobierać olejki?
    Najpopularniejszym olejkiem jest ten pozyskiwany z lawendy. Działa kojąco na zszargane nerwy oraz stany stresowe, łagodzi bóle menstruacyjne, reumatyczne i mięśniowe, a także często jest wykorzystywany w preparatach na cellulit! Równie popularny jest eukaliptus, z którego produkuje się olejek stosowany w inhalacjach udrażniających drogi oddechowe – odkaża, oczyszcza, a przede wszystkim skutecznie walczy z katarem i przeziębieniem. Jeżeli chodzi o olejek sosnowy, to ma zastosowania podobne do eukaliptusowego. Olejkiem sosnowym możemy leczyć drogi oddechowe, wykonując inhalacje, a także zwiększać swoją odporność. Warto jednak uważać, gdyż może także powodować reakcje alergiczne. Jeżeli natomiast chcemy podjąć walkę z trądzikiem, to niezastąpiony okaże się olejek cytrynowy! Doprowadza do unormowania ilości wydzielanego sebum, a także redukuje powstawanie zaskórników. Działa oczywiście również bakteriobójczo! Docenią go również starsze osoby, które chcą zahamować upływ czasu. To właśnie olejek cytrynowy spowalnia rozkład włókien kolagenowych.

    Będąc już przy cytrusach, nie można zapomnieć o olejku pomarańczowym, który ma działania uspokajające, a także udrażniające drogi oddechowe. Stosując więc olejek pomarańczowy, łączymy właściwości kilku innych. Możemy pokusić się o wniosek, że jest niezwykle uniwersalny. Poszukując olejków o działaniu przeciwgrzybicznym, antybakteryjnym i przeciwwirusowym, warto zwrócić uwagę na olejek herbaciany. Również jest pomocny przy walce z trądzikiem, ale równie świetnie sprawdza się przy problemach grzybiczych. Do olejków cieszących się dużą popularnością można zaliczyć także ten pozyskiwany z mięty. Odznacza się właściwościami przeciwbólowymi i kojącymi za sprawą mentolu, który pozostawia na skórze uczucie chłodu. Oczywiście ma również podobne działania do eukaliptusa i sosny, przez co często stosuje się go w domowych aromaterapiach. Na uwagę zasługuje także niezwykle ekskluzywny olejek jaśminowy, który może nie jest już tak popularny, ale często jest wykorzystywany w kosmetykach, a także znany jako afrodyzjak.

    Co ważne, jak już wspomniano, istnieje aż 2000 roślin, z których możliwe jest pozyskiwanie olejków eterycznych i nie sposób jest wymienić całą gamę ich zastosowań. Zawsze należy sprawdzić, co może pomóc na daną dolegliwość, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania bądź niskiej skuteczności. Dobrze dobrany olejek może zdziałać prawdziwe cuda.

    Nie lada sztuka stosowania
    Po przebrnięciu przez proces doboru produktu powinniśmy jeszcze zastanowić się nad metodą stosowania. W przypadku olejków eterycznych można wykorzystać:

        aromaterapię znaną również jako inhalacje, smarowanie miejscowe skóry oraz podawanie doustne; w przypadku aromaterapii potrzebny będzie dyfuzor, który pomoże wprowadzić olejek do organizmu; jest to oczywiście najwygodniejszy sposób; nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby, które mają problemy z oddychaniem, skropiły kilkoma kroplami olejku poduszkę; unoszący się w powietrzu zapach ułatwi oddychanie; w sklepach dostępne są również kominki aromaterapeutyczne, które za sprawą ognia pochodzącego z podgrzewacza rozprowadzają zapach po pomieszczeniu dzięki parowaniu; istnieje kilka metod rozprowadzania zapachu – wystarczy dobrać tę, która będzie nam odpowiadała;

        niemałą skuteczność oferuje również metoda wcierania olejków eterycznych w skórę; pory mieszczące się w skórze sprawiają, że dany olejek zostaje wprowadzony do organizmu już po 30 sekundach; często wprowadza się je do organizmu przez dłonie, podeszwy stóp, małżowiny uszne i okolice karku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do masażu całego ciała; trzeba jednak wiedzieć, że niektóre olejki mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego przed zastosowaniem należy je rozcieńczyć w olejku bazowym; najczęściej jest to ten pozyskiwany z kokosów lub oliwek; proporcje natomiast dobiera się indywidualnie, ale przyjmuje się zasadę, że na jedną kroplę olejku eterycznego przypada aż sześć bazowego;

        ostatnim sposobem jest stosowanie doustne, jednak tutaj wymagane jest już przyzwolenie producenta na takie wykorzystanie olejku eterycznego; na etykiecie powinna pojawić się informacja zezwalająca na to; co ważne, również tutaj jest kilka metod wprowadzania olejku do organizmu – można pozostawić kilka kropel pod językiem, wypłukać usta wodą z odrobiną olejku, a także rozcieńczyć z dowolnym napojem i wypić; oczywiście, zanim wybierzemy jakąkolwiek z metod, sprawdźmy informacje umieszczone na opakowaniach;

    Co z kobietami w ciąży?
    Kobiety w ciąży powinny zminimalizować zainteresowanie olejkami eterycznymi, a w szczególności w pierwszym trymestrze. Mogą one wywoływać nawet skurcze macicy prowadzące do poronień! Po pierwszym trymestrze nie są one aż tak niebezpieczne, ale wciąż zaleca się zaprzestania stosowania ich w czasie ciąży. Są to substancje bogate w wiele środków, które mają silne działanie i niemalże każdy olejek posiada jedną, która negatywnie wpływa na ciążę. Oczywiście niemożliwe będzie nieraz uniknięcie ich w kosmetykach czy jedzeniu, ale tam stosuje się ilości, które uważane są za bezpieczne. Krótko mówiąc – im bardziej skoncentrowany olejek, tym większe niebezpieczeństwo! Szczególnie niepolecane są olejki z hyzopu, majeranku, rozmarynu, szałwii, jałowca, jaśminu, bazylii i gałki muszkatołowej. Również lawenda jest niebezpieczna, w szczególności dla kobiet, które już mają za sobą poronienia. Lepiej wystrzegać się również olejków rumiankowego i melisowego. Co prawda, zdania w ich przypadku są podzielone, ale jeżeli chodzi o dobro dziecka, zawsze lepiej nie podejmować zbędnego ryzyka. Doskonałą ścieżką będzie całkowita rezygnacja z olejków, masaży, inhalacji i kąpieli z olejkami w czasie ciąży.

    Najlepsze z zakupów
    Interesując się olejkami eterycznymi, warto mieć pieczę na wieloma kwestiami. Możemy również dowiedzieć się, gdzie je kupować. Mogą one nieść ze sobą wiele dobrego, ale również istnieje wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, szczególnie w czasie ciąży. Lepiej w takim przypadku kupować olejki w sklepach, gdzie pracują specjaliści, którzy doradzą i pomogą dobrać taki produkt, który nie zagrozi zdrowi, a przyniesie ukojenie w przypadku jakichkolwiek dolegliwości. Do grona takich sklepów należy także i nasz, w którym znaleźć można ogromny asortyment olejków, a także obsługę, która wie niemalże wszystko na ich temat. Nie ważne czy potrzebujemy olejków pomarańczowych, czy też sosnowych w naszym sklepie znaleźć można wszystko. Ponadto, zastosowania i składy substancji także nie stanowią żadnej tajemnicy, dzięki czemu możemy spać spokojne, wiedząc, że stosowane przez nas preparaty są w 100-procentach bezpieczne. Zarówno dla nas, jak i naszej rodziny.

    Renesans aromaterapii
    Dziś niekonwencjonalne metody leczenia przechodzą swój renesans. Coraz więcej osób stawia na lecznicze działania roślin, a także olejków. Warto jednak robić to świadomie. Z pewnością niewiele osób wie, że olejki eteryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. Właśnie dlatego przed podążeniem za nową modą, lepiej zapoznać się z poradnikami i kompendiami wiedzy na dany temat, aby móc uniknąć niebezpieczeństw, które mogą nawet wiązać się ze stratą dziecka. Postawmy na świadome stosowanie olejków i odkryjmy ich niesamowite właściwości, dbając równocześnie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium