Kategorie
Producent
Dostępność
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
- Wzmacnianie i odporność (17)
- Porady (28)
- Odchudzanie, detoks (0)
- Witaminy (13)
- Przepisy (5)
- Zdrowie (55)
Mydła naturalne, szare
Naturalne mydła szare mają długą historię i przez dekady były stosowane w najróżniejszy sposób przez nasz prababcie, babcie i mamy. W drugiej połowie dwudziestego wieku w drogeriach zaczęły pojawiać się ogromne ilości kolorowych mydeł o niezwykłych zapachach, które na jakiś czas zdetronizowały mydła naturalne. Tymczasem minęło kilka dekad i obecnie szaro mydło przeżywa prawdziwy renesans. Jest cenione przez świadomych klientów, a więc ludzi szukających środków skutecznych, proekologicznych i pozbawionych chemicznych dodatków, które często wywołują reakcje alergiczne i wysuszają skórę.
Czym są mydła naturalne?
Naturalne mydła charakteryzują się przede wszystkim składem, w którym nie ma syntetycznych detergentów szkodliwych dla organizmu. W ich składzie nie ma miejsca na barwniki, konserwanty, SLS i SLES, które niszczą naturalną barierę ochronną skóry, olejów mineralnych, szkodliwych glikoli czy parabenów. Jest tam za to miejsce na wodorotlenek sodu, wodę, sól sodową kwasów tłuszczowych, glicerynę, olejki eteryczne oraz kwasek cytrynowy, który jest naturalnym konserwantem. W związku z tym, że zawierają tylko naturalne składniki, są znacznie delikatniejsze dla skóry.
Istnieje mnóstwo rodzajów mydeł naturalnych, ale podstawowy podział wyróżnia te sodowe oraz potasowe. Mydła sodowe powstają na bazie wodorotlenku sodu i mają twardą konsystencję, a z kolei mydła potasowe bazują na wodorotlenku potasu i są stosunkowo miękkie. Cenionym mydłem w świecie naturalnej pielęgnacji jest na przykład czarne mydło marokańskie — powstaje ono z połączenia oleju z czarnych oliwek marokańskich i wodorotlenku potasu. Natomiast jedną z najpopularniejszych w Polsce opcji pozostaje wciąż szare mydło, które już na początku dwudziestego wieku stało się jednym z podstawowych produktów higienicznych, pielęgnacyjnych czy też środków czystości w większości domów.
Właściwości mydeł naturalnych
Mydła naturalne wyróżniają się na tle swoich barwnych i pachnących substytutów prostotą składu. Na opakowaniu zwykle znajduje się kilka naturalnych składników i zero syntetycznych związków, które mają na celu podkręcenie zapachu czy też zabarwienie mydła. Niektóre z nich mają delikatny aromat wynikający z naturalnego składu czy też zawartych w nich olejków eterycznych, a niektóre, jak mydło szare, są pozbawione zapachu. W związku z tym, że zawierają tylko naturalne składniki, nie wysuszają skóry i nie działają na nią drażniąco. Są więc idealnym wyborem dla osób, które mają problematyczną cerę, skórę wrażliwą na wszelkie czynniki zewnętrzne czy też różnego rodzaju alergie.
Mydła naturalne, bazujące na naturalnych tłuszczach, nie tylko będą wówczas stanowiły środek do mycia, ale również kosmetyk pielęgnacyjny. Wiele z nich przyniesie ulgę osobom, które do tej pory borykały się z przesuszoną, wrażliwą i podatną na uszkodzenia skórą. Regularne stosowanie mydeł naturalnych zapewnia skórze głębokie oczyszczenie, odpowiedni poziom nawilżenia oraz elastyczność. Mają one również właściwości bakteriobójcze i łagodzące, przywracają naturalne pH skóry i w odczuwalny sposób poprawiają jej kondycję. Dla wielu osób, zwłaszcza wegan, bardzo ważne jest to, że nie zawierają one tłuszczów zwierzęcych, a przed procesem produkcji nie są testowane na zwierzętach.
Okazuje się więc, że wybór odpowiednich kosmetyków może być również manifestacją światopoglądu i pozwala na bycie konsekwentnym w swoich przekonaniach. Oleje dodawane do mydeł naturalnych są przyjazne każdemu rodzajowi skóry i doprowadzają do tego, że naturalna warstwa hydrolipidowa skóry jest odbudowywana. Jest to dokładne przeciwieństwo działania wielu nienaturalnych mydeł, które zawierają niszczące ją substancje. Dobrą wiadomością dla młodych mam jest fakt, że tego rodzaju mydła z powodzeniem mogą być używane również w przypadku małych dzieci. Ich delikatna skóra nie będzie wówczas narażona na niepożądane działanie substancji chemicznych, które stanowią większą część składu mydeł, które nie są pochodzenia naturalnego.
Naturalne składniki szarego mydła
Szare mydło jest kosmetykiem z bardzo bogatą historią. Po raz pierwszy zostało wyprodukowane w 1918 roku i zyskało miano produktu kultowego. W związku z tym, że szare mydło wraca do łask i ponownie staje się artykułem pożądanym, na rynku znajduje się sporo produktów, które stanowią jego słabą imitację. Prawdziwe szare mydło jest pozbawione zapachu, ma żółtawą barwę i jest miękkie. Nie ma zbitej formy, ale raczej przypomina skrzyżowanie mydła i masła. W związku z tym powinno być przechowywane w suchych miejscach. Co dokładnie znajduje się w takim mydle? Przede wszystkim sole potasowe, opisane na etykiecie jako potassium olivate oraz potassium palmate.
To właśnie one zapewniają mydłom charakterystyczną konsystencję, chociaż należy zaznaczyć, że nie ma nic złego w mydłach sodowych, które są twardsze. Kolejnymi składnikami mydła szarego są chlorek sodu, kwasy karboksylowe, kwasek cytrynowy oraz gliceryna. Ten prosty skład skutkuje powstaniem mydła, które ma nie tylko właściwości czyszczące i nawilżające, ale również antybakteryjne. Badania dowodzą, że mydło szare likwiduje aż dwadzieścia różnych szczepów bakterii. Zawarta w mydle gliceryna wpływa korzystnie na poziom nawilżenia, ponieważ chroni skórę przed szybkim odparowywaniem z niej wody.
Jakie zastosowanie ma szare mydło?
Nie od dzisiaj wiadomo, że szare mydło jest środkiem niezwykle uniwersalnym. Najczęściej stosuje się je do mycia ciała i twarzy. Ze względu na naturalne składniki skutecznie oczyszcza skórę, reguluje jej poziom pH, a przede wszystkim chroni skórę przed utratą wody i silnie ją nawilża. Ponadto antybakteryjne właściwości mydła szarego sprawiają, że jest ono zalecane osobom o cerze problematycznej, trądzikowej czy też osobom borykającym się z egzemą, atopowym zapaleniem skóry czy nawet łuszczycą. Mydło szare może być również stosowane jako alternatywa dla szamponu do włosów, ponieważ dobrze oczyszcza skórę głowy, nawilża ją i redukuje problem łupieżu, usuwa nadmiar sebum i silnie wzmacnia cebulki włosowe.
Szare mydło ze względu na działanie antybakteryjne i naturalne składniki, które nie podrażniają, może być stosowane w celu przyspieszenia procesu gojenia ran. Panie z radością odkrywają właściwości szarego mydła jako bazy do domowych maseczek i peelingów z dodatkiem siemienia lnianego, fusów po parzonej kawie i wielu innych produktów. Można go również używać do higieny intymnej, a szczególnie zaleca się to paniom, które są po porodzie. Z kolei panom szare mydło może zastąpić piankę go golenia. W skrajnych sytuacjach, kiedy w domu zabraknie odpowiedniego szamponu dla psa lub kota, można zastąpić je właśnie naturalnym szarym mydłem.
Gdzie jeszcze sprawdzi się mydło szare?
Choć najczęściej stosuje się jako produkt do pielęgnacji, może być również używane do innych czynności. Warto pamiętać, że jest silnym środkiem czyszczącym, który może być wykorzystywany do prania delikatnych tkanin, mycia okien, usuwania tłustych plam z najróżniejszych powierzchni, odplamiania tkanin, czyszczenia powierzchni w kuchni i łazience czy też czyszczenia powierzchni drewnianych, których nie pozbawia naturalnego koloru i właściwości.
Lista wariantów w tym zakresie jest bardzo długa i świadczy o tym, że szare mydło to niezastąpiony produkt, który powinien znajdować się w każdym domu. Wielofunkcyjność tego niepozornego produktu sprawia, że wszyscy członkowie rodziny, włączając w to ukochane zwierzaki, mogą czerpać z niego korzyści na wiele sposobów. W sklepie Zdrowo Odlotowo znajduje się zarówno szare mydło w tradycyjnej formie, jak i szare mydło w płynie, które umożliwia jeszcze wygodniejszą aplikację i w wielu przypadkach może świetnie się sprawdzić.
Bardzo ciekawą propozycją jest szare mydło z nanosrebrem, które usuwa drobnoustroje, hamuje działanie pleśni i grzybów, a przy okazji ma bardzo silne działanie dezynfekujące. Sprawdzi się ono jako środek pielęgnacyjny nie tylko w przypadku problematycznej skóry, ale i w przypadku dolegliwości i chorób skóry, takich jak łojotokowe zapalenie, trądzik czy grzybica.