Opinie o Nas
.

L-prolina i jej lecznicze działanie

0
L-prolina i jej lecznicze działanie

L-prolina jest aminokwasem występującym w białkach. Uznawany jest za aminokwas naturalny i endogenny, co oznacza, że organizm sam jest go w stanie wytworzyć. Czy wiesz, na co wpływa ten aminokwas, w jakich produktach się znajduje i dla kogo jest szczególnie ważny? Jaki związek ma prolina z kolagenem i dlaczego warto stosować kosmetyki i suplementy diety z wysoką zawartością kolagenu?

Aminokwasy to związki chemiczne budujące ciało każdego człowieka. Bez nich funkcjonowanie komórek byłoby niemożliwe. Tworzą białka, biorą udział w metabolizowaniu węglowodanów, tłuszczów, a także w produkcji insuliny czy adrenaliny. Jednym z dwudziestu dwóch aminokwasów jest prolina. Jakie są jej zalety?

 

Co musisz wiedzieć o l-prolinie?

Prolina to jeden z najbardziej powszechnych występujących w białkach aminokwasów. Jako aminokwas endogenny i naturalny, nie musi być dostarczana z pożywienia, ponieważ organizm sam wytwarza ją z kwasu glutaminowego. Co nie oznacza, że nie może być przyjmowana z zewnątrz. Do bogatych w l-prolinę produktów należą przede wszystkim te zawierające białko, czyli mięso, mleko i jaja, jak również rośliny strączkowe. Prolina jest głównym składnikiem tkanek, mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie stawów, ścięgien i chrząstek. W smaku jest słodkawa.

Na co jest prolina?

Prolina ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na trzeciorzędową strukturę białek, regulując ich gospodarkę. Prolina ma znaczenie także dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry dzięki zdolności do wiązania wody. Ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia stawów, ścięgien i chrząstek. Bardzo istotnym działaniem proliny jest uelastycznianie przez nią ścian tętnic, co wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki wysokiej zawartości proliny w organizmie skóra wygląda młodo, a włosy i paznokcie pozostają w doskonałej kondycji. Warto wspomnieć także o zdolnościach proliny do regeneracji uszkodzonego naskórka. Warto wiedzieć, że prolina jest głównym składnikiem kolagenu i wpływa bezpośrednio na proces wytwarzania się nowych włókien kolagenowych.

[product id="4615,7795,7825,6110]

Każdy, choć przede wszystkim kobiety, z wielkim lękiem obserwują postępujące procesy starzenia się skóry. Kiedy pojawiają się pierwsze, niewyraźne jeszcze zmarszczki, kobiety szukają sposobu, by zatrzymać czas. Niestety, czasu zatrzymać się nie da, jednak da się nieco opóźnić widoczne procesy starzenia się. Jeśli mowa o naszej skórze, włosach i kondycji fizycznej, bardzo duże znaczenie ma tu odpowiedni poziom proliny w organizmie. Jeśli jest jej wystarczająco dużo, skóra jest wilgotna, nie traci tak szybko wody, dzięki czemu zmarszczki nie są tak bardzo widoczne. To oczywiście jedynie jedno z możliwych działań proliny, a jest ich o wiele więcej, o czym opowiemy poniżej.

Gdzie znajduje się prolina?

Najwyższą zawartość proliny spotykamy w żelatynie, mięsie, jajkach, mleku i mlecznych przetworach. Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego prolinę zawierają także liczne produkty roślinne, np. pistacje, migdały, sezam, mąka pszenna i żytnia czy soja i groch. Oprócz źródeł naturalnych prolina znajduje się również w suplementach diety. Takie suplementy są szczególnie polecane osobom, które cierpią na różnego rodzaju problemy z układem kostno-stawowym. Zaleca się zażywanie suplementów diety z proliną osobom, które skarżą się na bóle stawów, ale także na pogorszenie się zewnętrznego wyglądu. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na prolinę wiąże się również z przypadkami wszelkich urazów tkanki łącznej, oparzeń, złamań czy naderwań mięśni i ścięgien. Jeżeli proliny w organizmie będzie zbyt mało, prawidłowa regeneracja struktur tkankowych nie byłaby możliwa. Bardzo często zaleca się zażywanie proliny sportowcom. Suplement diety poprawia funkcjonowanie chrząstek i stawów, które są obciążone intensywną aktywnością fizyczną. Poza tym, ryzyko wystąpienia kontuzji jest o wiele mniejsze, a tempo regeneracji po treningu szybsze. To dlatego wielu sportowców zażywa suplementy z proliną po zakończonym treningu fizycznym.

Prolina jest składnikiem wielu kosmetyków nawilżających, które widocznie poprawiają stan napięcia i nawodnienia skóry, zmniejszając oznaki jej starzenia się. Kosmetyki z proliną są szczególnie polecane osobom z cerą suchą lub dojrzałą, wymagającą troski i opieki. Skóra wyraźnie nabierze piękniejszego wyglądu, gdy poziom proliny w organizmie ulegnie ustabilizowaniu.

Ile proliny dziennie?

Prolina najczęściej występuje jako składnik suplementu diety. Odpowiednia dawka dzienna dla dorosłej osoby to 500 mg. Suplementy zazwyczaj występują w formie tabletek, kapsułek bądź proszku do rozpuszczania. Warto pamiętać, że samo zażywanie proliny w kapsułkach nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w produkty o wysokiej zawartości tego aminokwasu. Warto wiedzieć, że jak dotąd nie potwierdzono żadnych niepożądanych skutków ubocznych po zażywaniu proliny. Ostrożność powinny jedynie zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby o stwierdzonej nadwrażliwości na podawaną zewnętrznie prolinę.

Czy kolagen to aminokwas?

Kolagen to najczęściej występujące w naszym organizmie białko. Kolagen składa się z trzech łańcuchów białkowych, a każdy z nich zawiera ponad 1400 aminokwasów. Głównymi ich rodzajami są prolina i glicyna. Są to aminokwasy, które naturalnie produkowane są przez nasz organizm, ale w chwilach osłabienia czy choroby, ich produkcja znacząco zwalnia. To odpowiedni moment na wykorzystanie zewnętrznych źródeł kolagenu, w tym także suplementów diety. Naturalnie kolagen występuje w skórze, kościach, mięśniach, układzie pokarmowym, a nawet w naczyniach krwionośnych. Można powiedzieć, że kolagen pełni rolę kleju, który scala ze sobą tkanki naszego organizmu. Sprawia, że skóra staje się elastyczna i wytrzymała, a martwe komórki skóry bardzo szybko są zastępowane nowymi komórkami.

Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie zwalnia, a jego niedobory powodują pojawienie się oznak starzenia się. Badania wykazują, że spadek produkcji kolagenu ma miejsce już w wieku 26 lat. Skóra zaczyna wiotczeć, marszczy się, traci swoją sprężystość. Stawy tracą swoją elastyczność i coraz częściej bolą. Warto wiedzieć, że upływ czasu to nie jedyny powód zmniejszenia produkcji kolagenu. Jest nim również uprawianie sportów wyczynowych bądź choroby autoimmunologiczne. Mało kto wie, że za zmniejszoną produkcję kolagenu bardzo często odpowiada duża ekspozycja na słońce, palenie tytoniu czy dieta o dużej zawartości cukru.

Warto wiedzieć, że niedobór kolagenu wpływa na zwiększenie widoczności cellulitu i rozstępów. Dzięki odpowiedniej zawartości kolagenu skóra jest bardziej napięta, a dzięki temu wszelkie niedoskonałości są o wiele mniej widoczne. To dlatego kosmetyki z kolagenem są tak chętnie wybierane przez kobiety w okresie menopauzy, gdy oznaki starzenia są już zwykle coraz bardziej widoczne.

Zalety l-proliny – temu nie da się zaprzeczyć!

Kolagen to białko odpowiadające za jędrność i elastyczność skóry, a także zdrowe włosy, paznokcie i torebki stawowe. Chcąc utrzymać właściwy jego poziom, warto sięgnąć po l-prolinę, ponieważ wraz z glicyną, hydroksylizyną i hydroksyproliną, stanowi fundamentalny składnik budowy kolagenu. Oprócz tego prolina usuwa uszkodzone struktury białkowe, zastępując je nowymi. Posiada także właściwości lecznicze – gdy skóra ulegnie poparzeniu czy zranieniu, regeneruje uszkodzoną tkankę. Jako dodający energii budulec masy mięśniowej, świetnie sprawdza się podczas pracy fizycznej czy uprawiania sportu. Właściwości nawilżające proliny czynią ją odpowiednią szczególnie dla osób o cerze skłonnej do wysuszania.

Kto powinien ją stosować?

Ze względu na działanie budulcowe i regenerujące, prolinę zaleca się stosować przede wszystkim osobom pracującym fizycznie, sportowcom i tym, którzy ulegli poparzeniu czy zranieniu. Z kolei jako budulec kolagenu nadaje skórze zdrowy wygląd, co sprawia, że mogą korzystać z niej osoby mające niedobór tego białka.

Jako aminokwas, l-prolina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stanowi jeden z fundamentalnych budulców kolagenu, dzięki czemu ma wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci, a także odgrywa dużą rolę w gojeniu ran, poparzeń czy tworzeniu masy mięśniowej.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium