.

Kubeczek menstruacyjny – całkowicie bezpieczna alternatywa dla podpasek i tamponów

0
Kubeczek menstruacyjny – całkowicie bezpieczna alternatywa dla podpasek i tamponów

Kubeczek menstruacyjny Lily Cup / Ziggy Cup

W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele mitów dotyczących zdrowych alternatyw dla klasycznych podpasek oraz tamponów. Jak się okazuje, w sklepach pojawia się coraz więcej ekologicznych produktów dla kobiet, ale jak spośród nich wybrać ten najlepszy dla siebie? W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje kubeczek menstruacyjny, reklamowany jako wygodne, niezawodne i przyjazne środowisku rozwiązanie dla kobiet w okresie comiesięcznego krwawienia. Dzisiaj o tym, czym są kubeczki menstruacyjne, w jaki sposób należy ich używać oraz gdzie kupić.


Co to jest kubek menstruacyjny?

Nazywany także miseczką dla kobiet w czasie krwawienia miesięcznego, kubek menstruacyjny to innowacyjny środek higieniczny, który przybył do nas z Zachodu. Ma on postać elastycznego kapturka wykonanego z silikonu, gumy lub tworzywa termoplastycznego TPE. Jego kształt został zaprojektowany w ten sposób, aby można go było wygodnie wsunąć do pochwy w trakcie miesiączki, umożliwiając tym samym zbieranie krwi i wydzieliny menstruacyjnej.

Kubki menstruacyjne to doskonała alternatywa dla podpasek i tamponów. Chociaż na chwilę obecną są bardziej popularne niż dwa, trzy lata temu, to jednak wciąż wiele kobiet jest do nich sceptycznie nastawiona. Zapewne wiąże się to z faktem, że każda ingerencja w ciało kojarzy nam się z niewygodą i brakiem higieniczności. Tymczasem w przypadku tego typu środków jest zupełnie na odwrót. Miski menstruacyjne są bardziej higieniczne, a co więcej, zdecydowana większość tego typu produktów dostępnych na rynku jest środkami wielokrotnego użytku. Prawidłowo stosowany, czyszczony oraz przechowywany kubeczek menstruacyjny może być używany od sześciu do nawet dwunastu lat – w zależności od producenta.

W jaki sposób pielęgnować kubeczek?
Przed pierwszym użyciem miseczkę przeznaczoną do zbierania krwi i wydzieliny w okresie comiesięcznego krwawienia, należy wysterylizować. Najlepiej po prostu włożyć produkt do wrzącej wody lub użyć do tego celu specjalnych tabletek. Należy pamiętać, aby kubek umieścić w pojemniku z taką ilością wody, aby nie dotykał dna. Po ostygnięciu środek jest gotowy do użycia. Ten sam proces należy powtarzać po każdej miesiączce.


Zakładanie i stosowanie kubka w czasie krwawienia

Tym, co najbardziej zniechęca kobiety do przetestowania kubeczka menstruacyjnego, jest przede wszystkim lęk przed jego nieprawidłowym włożeniem do wnętrza pochwy. Sami producenci tego typu środków higienicznych przyznają, że początkowo ich stosowanie może nastręczać pewne trudności, ale już po kilku próbach z całą pewnością każda kobieta opanuje tę czynność do perfekcji. W tym miejscu warto podkreślić, że kubki menstruacyjne są łatwiejsze do zaaplikowania niż tampon, pomimo tego, iż cechują się nieco większym rozmiarem. Wszystko za sprawą elastycznej i śliskiej powierzchni, która sprawia, że miseczkę można bez trudu wprowadzić do pochwy, bez potrzeby korzystania ze środków nawilżających.

Po zdezynfekowaniu kubka i dokładnym umyciu rąk należy postępować według poniższych wskazówek:

Miseczkę zgiąć w palcach tak, aby najgrubszy pierścień ułożył się w kształcie litery „C”, „S” lub w pąk róży,

Następnie kubeczek należy delikatnie wsunąć do wnętrza pochwy, pamiętając przy tym, że środek ten powinien zostać umieszczony nieco płycej niż tampon.

Prawidłowo wprowadzona miseczka powinna samoczynnie się rozwinąć i zassać dzięki wytworzeniu podciśnienia powietrza. Jeśli kubeczek można z łatwością przesunąć palcem, oznacza to, że nie rozwinął się on tak, jak powinien lub nie zassał właściwie. W takiej sytuacji pomóc powinno delikatnie okręcenie kubeczka w palcach.

W jaki sposób opróżniać kubeczek menstruacyjny?
Przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego należy za każdym razem dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Następnie najlepiej jest przyjąć pozycję kucającą i delikatnie naciągnąć palcami dolną część miseczki – wówczas powinna bez problemu wyjść. Po wyjęciu kubeczka należy wylać jego zawartość i można założyć go z powrotem, pamiętając o ponownym umyciu rąk.

Kubeczki menstruacyjne mogą być opróżniane dwa-trzy razy dziennie, ale zaleca się wylewanie ich zawartości po każdym skorzystaniu z toalety. Można ich bez obawy używać nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Monitorując cały proces przez kilka comiesięcznych cykli, można z łatwością zorientować się, w jakim czasie miseczka się napełnia. W rzeczywistości zależy to przede wszystkim od obfitości krwawienia.


Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubka menstruacyjnego?
Przeważnie w sklepach można zetknąć się z dwoma rozmiarami kubeczków menstruacyjnych: mniejszym oraz większym, ale zdarza się, że jest ich więcej. Właściwy rozmiar najlepiej dobrać na podstawie prób i błędów, aplikując miseczkę i sprawdzając, czy dobrze pasuje i nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Producenci oferują następujące rozmiary kubeczków:

    - Rozmiar S, najlepszy dla kobiet poniżej trzydziestego roku życia, które nie rodziły jeszcze dzieci i mają drobną budowę ciała,
    - Rozmiar M, dedykowany głównie dla pań, które są niskie, ale mocno zbudowane, nie mają za sobą porodów lub rodziły 1-2 razy,
    - Rozmiar L, przeznaczony dla kobiet, które są wysokie i mocniej zbudowane oraz tych, które mają za sobą maksymalnie dwa porody,
    - Rozmiar XL, który będzie najlepiej pasował dla pań wysokich i otyłych lub mocno zbudowanych. Mogą też po niego sięgnąć kobiety, które rodziły więcej niż dwa razy.

 

Producenci miseczek menstruacyjnych
Na rynku można znaleźć między innymi kubeczek menstruacyjny Lily Cup, który jest mały i ma unikalny kształt, co sprawia, że jest łatwy w aplikacji, doskonale sprawdzając się dla początkujących kobiet. Miseczki z logo Lily Cup są drobne, wygodne i wykonane z wyjątkowo gładkiego silikonu.

Ciekawą propozycją dla pań poszukujących miseczek menstruacyjnych mogą być też kubki Ziggy Cup, które cechują się rewolucyjnie płaskim kształtem, idealnie dopasowanym do kobiecej anatomii. Co więcej, tego typu środki higieniczne jako jedyne mogą być stosowane również podczas stosunku płciowego.

Zalety i wady miseczek menstruacyjnych

Najważniejsze zalety kubeczków menstruacyjnych to:

    - Niskie koszty użytkowania (są produktami wielokrotnego użytku),
    - Korzystny wpływ na naturalne środowisko pochwy i brak podrażnień,
    - Dłuższy okres użytkowania (kubeczka nie trzeba wymieniać tak często, jak podpasek czy tamponów),
    - Zmniejszona do zera ilość zapachów krwi i wydzieliny menstruacyjnej,
    - Niewidoczna ochrona podczas codziennych czynności,
    - Możliwość stosowania podczas stosunku,
    - Możliwość użycia już od pierwszej menstruacji.

Wadą w przypadku tego typu środków higienicznych może wydawać się początkowo ich aplikacja, ale zwykle większość kobiet opanowuje zakładanie miseczki już po 2-3 razach. Kubeczki nie mogą być stosowane w przypadku niektórych wad anatomicznych układu rozrodczego. Kłopotliwe może być też opróżnianie miseczki – łatwiej zmienić podpaskę czy tampon niż myć kubek, zwłaszcza jeśli musimy to zrobić w szkole, w pracy itp.


Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?
Jeśli chcesz nabyć kubeczek menstruacyjny, zachęcamy do zapoznania się z ofertą, jaką przygotował sklep internetowy Zdrowoodlotowo.pl. Nasz asortyment obejmuje szeroki wybór produktów renomowanych marek, które zostały wykonane z najlepszych jakościowo i całkowicie bezpiecznych w kontakcie z ciałem surowców. Oferowane przez nas miseczki są przyjazne środowisku, zdrowe dla pochwy (brak suchości, podrażnień, zapachów) i doskonale nadają się do stosowania zarówno w przypadku delikatnego, jak i obfitego krwawienia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium