Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny dla kobiet podczas krwawienia miesięcznego. Z powodzeniem zastępuje podpaski i tampony. Używa się go zarówno w życiu codziennym, w domu, w pracy, jak i podczas różnego rodzaju aktywności na przykład z powodzeniem można z nim pływać w basenie. Pojemność takiego kubeczka jest znacznie większa niż tamponu.
Kubeczek przypomina zwykły, elastyczny kapturek z silikonu lub gumy. Jest stosunkowo łatwy w aplikacji – wiadomo, na początku jest to nowość i może sprawić problemy, jednak po kilku użyciach staje się to całkowicie normalne i nie sprawia żadnego kłopotu. Zaaplikować można go, siedząc na toalecie, na stojąco z uniesioną nogą lub spróbować to pierwszy raz zrobić kucając w wannie lub pod prysznicem.
Kubeczki menstruacyjne można dostosować również do swojego stylu życia, by zwiększyć komfort podczas ich użytkowania. Dobrym przykładem będzie tu dobór odpowiedniej twardości kubeczka. Miękkie kubeczki typu soft sprawdzą się idealnie u kobiet pracujących w biurze i prowadzących głównie siedzący tryb życia. Dla kobiet aktywnych zaś poleca się twardsze kubeczki, które idealnie sprawdzą się nawet przy uprawianiu sportu.
Kubeczek menstruacyjny – jak działa?
Działanie kubeczków menstruacyjnych jest bardzo proste, jednakże zupełnie odmienne niż tamponów czy podpasek. Jest to kubeczek z materiału sztucznego, który nie wchłania krwi i wydzielin menstruacyjnych, tylko je zbiera we wnętrzu. Dzięki temu można go używać wielorazowo. Jeśli chodzi o opróżnianie i czyszczenie kubeczka, to czynność ta powinna następować co około 4-6 godzin w przypadku obfitej menstruacji (można oczywiście również częściej wedle uznania), natomiast w przypadku ostatnich dni krwawienia lub bardzo małej ilości wydzieliny i krwi można kubeczek wymieniać nawet co 12 godzin.
Kubeczki menstruacyjne dzięki swojemu działaniu idealnie przyczyniają się do podejścia zero waste i ochrony środowiska, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, a do tego zapewnia wygodę przy korzystaniu, ponieważ nie trzeba wcześniej planować zakupu podpasek i tamponów.
Aby kubeczek menstruacyjny prawidłowo spełniał swoje zadanie, kluczowy jest odpowiedni jego wybór, co na samym początku może wydawać się trudnym zadaniem. Modeli jest bardzo dużo. Różnią się zarówno rozmiarem, jak i wykonaniem.
Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?
Wybór rozmiaru jest kluczowy, by zapewnić skuteczność kubeczka i odpowiedni komfort użytkowania. Bardzo ważny jest fakt, że odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego powinien uczynić go niewyczuwalnym dla kobiety.
Producenci najczęściej proponują 3 rozmiary kubeczków. Uogólniając, przyjmuje się, że najmłodsze kobiety (głównie do 23-25 lat) powinny korzystać z najmniejszych rozmiarów. Kobietom starszym lub po porodzie zaleca się modele większe. Jest to jednak ogólne podejście i zawsze należy dobrać idealny rozmiar do siebie. Na przykład nawet kobiety młode, które nigdy nie rodziły, wybierają większe rozmiary kubeczków w przypadku bardzo intensywnych krwawień.
[product id="4225,4226,4223,5266,4224,5408"]
Kiedy będziesz wiedziała, że rozmiar kubeczka jest dobrze dobrany? Pewność możesz mieć w momencie, kiedy będziesz używać tego kubeczka i nie będzie się on przesuwać, wypadać, ani powodować żadnego uczucia dyskomfortu. Ostatnie stwierdzenie jest kluczowe, ponieważ kubeczek menstruacyjny powinien być niewyczuwalny.
Zalety i wady kubeczków menstruacyjnych
Kubeczki menstruacyjne mają wiele zalet. Po pierwsze są wielorazowe i nie trzeba pamiętać o zakupie podpasek czy tamponów. Jest to także produkt zero waste, który pozwala, choć w niewielkim stopniu zadbać o nasze środowisko. Możliwość wielokrotnego użycia oznacza również mniejsze wydatki na artykuły higieniczne związane z menstruacją. Wystarczy, że po użyciu kubeczka go wyparzysz i będzie gotowy do kolejnego użycia.
Kolejną zaletą jest higiena. Istnieje znacznie mniejsze ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego niż w przypadku korzystania z tamponów. Nie oznacza to całkowitego braku zagrożenia, jednak znacznie go ogranicza.
Najważniejszą dla kobiet zaletą jest jednak fakt, że prawidłowo zaaplikowany kubeczek zapewnia stuprocentową ochronę i komfort – jest praktycznie niewyczuwalny. Może być stosowany zarówno podczas pływania w basenie, jak i innych aktywności fizycznych.
Kubeczki menstruacyjne mają również kilka wad. Największą z nich jest problem na samym początku z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru i nauką aplikacji. Pierwsze kilka prób może wydawać się trudnych i sprawiać dyskomfort, jednak po czasie staje się to bardzo prostą czynnością.
Niestety również będąc w miejscu publicznym lub w podróży i chcąc na szybko opróżnić kubeczek menstruacyjny raczej ciężko będzie go dobrze umyć i wyparzyć, co jest niehigieniczne i może stanowić ryzyko infekcji.
Kubeczek menstruacyjny – opinie
Opinie na temat kubeczków menstruacyjnych są różne – jedni lekarze twierdzą, że jest to świetna metoda w stu procentach bezpieczna dla kobiet. Jest jednak druga grupa specjalistów, która zwraca uwagę na ryzyko wszelkich zakażeń. Użytkowanie produktów wielorazowych dopochwowo może okazać się niebezpieczne i doprowadzić do zakażeń lub infekcji w przypadku nienależytego i niestarannego wysterylizowania lub umycia kubeczka. Niestety nie zawsze kobieta będzie miała odpowiednią ilość czasu i możliwość wyparzenia kubeczka, co może okazać się groźne. Takich zagrożeń nie niosą za sobą sterylnie pakowane, jednorazowe tampony lub podpaski.
Podsumowując, kubeczki menstruacyjne są bardzo ciekawym artykułem higienicznym podczas miesiączki i z pewnością mają wiele zalet, które doceniają kobiety. Najlepszym wyjściem będzie korzystanie z kubeczków, o ile warunki nam na to pozwalają. Jednak w nagłych sytuacjach, w miejscach publicznych, na imprezie czy w podróży, gdzie nie mamy możliwości wyparzenia i odpowiedniego wymycia kubeczka – warto mieć ze sobą podpaskę lub tampon. Pamiętaj, by zawsze wybierać rozwiązania dopasowane do twoich potrzeb.