Opinie o Nas

"Oświadczam, że na stronie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl umieściłem nieprawdziwą informacje, z której wynika, że produkty marki Solgar dostępne w ofercie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl posiadają najdłuższą datę ważności dostępną na rynku. Data minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez sklep www.zdrowoodlotowo.pl nie różni się od daty minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez innych dystrybutorów. Przepraszam wszystkich konsumentów za wprowadzenie ich w błąd. Robert Rogulski”

Kosmetyki naturalne – czyli jakie? Czym są i dlaczego warto ich używać? 0

"Oświadczam, że na stronie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl umieściłem nieprawdziwą informacje, z której wynika, że produkty marki Solgar dostępne w ofercie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl posiadają najdłuższą datę ważności dostępną na rynku. Data minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez sklep www.zdrowoodlotowo.pl nie różni się od daty minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez innych dystrybutorów. Przepraszam wszystkich konsumentów za wprowadzenie ich w błąd. Robert Rogulski”

Kosmetyki naturalne – czyli jakie? Czym są i dlaczego warto ich używać?

Przyroda kryje w sobie wiele tajemnic – nie tylko tych, które wspierają nasze zdrowie, ale także i naszą naturalną urodę. Należy je tylko odkryć a kto dzielnie szuka nie błądzi… W dzisiejszym świecie możemy zaobserwować wciąż zyskujący na znaczeniu i popularności trend kierowania się konsumentów ku naturze. Szczególnie widać to w branży beauty & wellness, gdzie do głosu coraz częściej dochodzą kosmetyki pochodzenia naturalnego – powstające z owoców matki Ziemi (roślin oraz minerałów) i będące alternatywą dla tradycyjnych produktów obecnych już na rynku. Czym właściwie one są i czy faktycznie są lepsze od tych konwencjonalnych?

[product id="4197, 6619, 3865"]

Co to są kosmetyki naturalne?

Przyjazne zarówno dla ciała jak i środowiska – kosmetyki naturalne są w pełni synergistyczne w działaniu naturalnym na skórę a zawartymi składnikami. Nie zwierają sztucznych i chemicznych dodatków ani parabenów, SLS, dodatków ropopochodnych, silikonów czy parafin. Kosmetyki te czerpią z samej natury jej naturalnych zasobów i często bardzo rzadko występujących składników. Stąd ogromny nacisk na korzystanie z takich naturalnych form upiększania urody w tym już i tak zatrutym świecie. Warto także wspomnieć o tym, że naturalne kosmetyki są bardzo często wytwarzane ręcznie i pakowane zwłaszcza w szkło lub ekologiczny plastyk. Mają przez to z reguły krótką datę ważności a sama ich produkcja także nie przypomina fabrycznych ilości – są bowiem produkowane głównie w małych rodzinnych firmach.

Kosmetyki naturalne są traktowane bardzo restrykcyjnie i podlegają surowym kryteriom. W obrębie krajów europejskich kontrolą kosmetyków zajmuje się Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP). To ona właśnie ustala wszelkie zasady i wymogi dla naturalnych produktów. Charakterystyczne dla kosmetyków pochodzenia naturalnego jest posiadanie certyfikatu Ecocert – instytucja ta powstała w 1991 roku we Francji i oznacza tego rodzaju artykuły swoim logo. Dba również o to, aby w w legalnym obiegu hurtowym i detalicznym dostępne były jedynie naturalne kosmetyki nie testowane na zwierzętach.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Nie ma nic lepszego niż świadomość, że to co stosujemy jest bezpieczne dla nas i dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy, że przez skórę wchłania się mnóstwo substancji zarówno niekorzystnych dla człowieka, jak i tych zbawiennie oddziaływujących na jego organizm. Ludzka skóra chłonie jak gąbka, dlatego bardzo duże znaczenie ma czym ją pielęgnujemy i jaki krem stosujemy. Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych? Ponieważ bardzo rzadko uczulają i nie zapychają porów. Nie wywołują także podrażnień skóry, nie doprowadzają do wyprysków oraz nie powodują jej zapaleń.

Poza tym – o czym nie należy zapominać, powstają one jedynie z surowców pochodzących z ekologicznych i wyselekcjonowanych upraw bez stosowania na nich pestycydów. Dzięki temu nie maskują jedynie objawów nieprawidłowo funkcjonującej skóry, a substancje w nich zawarte pobudzają ją do odnowy i ciągłej regeneracji. Jeśli nadal zastanawiasz się czy i dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne, to pamiętaj też że produkty te nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają składników od nich pochodzących co sprawia, że są zdecydowanie lepszym oraz bardziej etycznym wyborem.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, skuteczne kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie znacznie większą ilość składników aktywnych, aniżeli konwencjonalne i powszechnie dostępne na rynku produkty. Ich komponenty zostały dobrane tak aby każdy z nich działał odżywczo i zbawienie dla skóry.

Kosmetyki naturalne skuteczne zawierają w sobie nie tylko substancje aktywne, ale i pozostałe składniki jak faza olejowa i wodna, które stanowią bazę dla substancji czynnych. Obie fazy tworzące emulsję są dobrane z odpowiednich składników. W skład fazy wodnej wchodzą wody mineralne zdemineralizowane lub hydrolaty o właściwościach tonizujących, łagodzących podrażnienia i ułatwiających w związku z tym wnikanie substancji czynnych w głąb skóry. Faza olejowa to oleje tłoczone na zimno oraz masła będące doskonałą bazą dla rozpuszczonych w nich witaminach, steroli i enzymów. Tłuszcze zaś pomagają odbudować warstwę lipidową skóry, która to pełni kluczową rolę w zatrzymywaniu wody w skórze czyniąc ją jędrną i elastyczną.

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Przede wszystkim musimy patrzeć na składy na etykietach interesujących nas produktów – tym bardziej, kiedy nie mamy do końca pewności czy kosmetyki naturalne uczulają czy nie. Wiele firm produkuje i sprzedaje artykuły, które z naturalnymi nie mają nic wspólnego i są one nimi niestety tylko z nazwy. Jako, że nie mamy jasno sprecyzowanej definicji czym jest kosmetyk naturalny, stąd wielu producentów wykorzystuje sytuację i niewiedzę Klientów, aby podczepić pod ten termin własne wyroby. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku czytania informacji zawartych na etykietach jak przy produktach spożywczych i unikania substancji, które ewidentnie nam nie służą, bądź co do których istnieje obawa że mogą nas uczulić.

kosmetyki naturalne bez szkodliwych substancji nie powinny zawierać w sobie:

 

 • syntetycznych konserwantów (m.in. parabeny, formaldehyd i donory formaldehydu),
 • olejów mineralnych (parafina i jej pochodne),
 • PEG-i
 • silikonów
 • barwników syntetycznych
 • SLS i SLES
 • syntetycznych substancji zapachowych
 • pochodnych syntetycznych kwasów lub alkoholi tłuszczowych
 • przeciwutleniaczy BHT i BHA
 • glikolu propylenowego

Kosmetyk naturalny uznaje się za łagodniej działający od kosmetyku konwencjonalnego jednak nie zawsze tak bywa. Każdy organizm jest inny i inaczej zareaguje na leki, suplementy czy inne tego rodzaju produkty. Kosmetyki naturalne często zawierają w swoich składach wyciągi powszechnie uznane za uczulające:

 • wyciąg z ostropestu
 • rumianek
 • arnika
 • nagietek
 • krwawnik
 • fototoksyczny dziurawiec

Także olejki eteryczne mogą powodować uczulenia (np. cynamonowy, lawendowy, eukaliptusowy, miętowy, różany czy pochodzący z drzewa herbacianego). Podrażnienia może wywołać także miód lub propolis. Wszystko zależy od stężenia i wrażliwości osoby stosującej dany kosmetyk naturalny. Ważne jest także odróżnienie objawów prawdziwej alergii, obejmującej najczęściej całe nasze ciało od podrażnienia występującego najczęściej tylko miejscowo i ginącego zaraz po odstawieniu kosmetyku.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne?

Tego rodzaju produktów najlepiej jest poszukiwać u małych producentów, zajmujących się rodzinną produkcją z użyciem tradycyjnych metod wyrobu. Należy unikać szukania takich artykułów w dużych sieciach kosmetycznych, które zachęcając Klienta niską ceną oferując często w zamian towar słabszej jakości. Mali producenci przeważnie ogłaszają się w sieci i można spotkać ich także na odbywających się cyklicznie różnych targach kosmetycznych.

Kosmetyki naturalne w dobrej cenie zakupisz także w sklepie internetowym Zdrowoodlotowo – zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z naszą ofertą!

Bibliografia:
• triny.pl
• showerandtowel.pl
• Technologia postaci leków Lippold Bernhard C., Muller-Goymann Christel, Schubert Rolf

Ocena (16 ocen)

4.2

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium