.

Kosmetyki naturalne – czyli jakie? Czym są i dlaczego warto ich używać?

0
Kosmetyki naturalne – czyli jakie? Czym są i dlaczego warto ich używać?

Przyroda kryje w sobie wiele tajemnic – nie tylko tych, które wspierają nasze zdrowie, ale także i naszą naturalną urodę. Należy je tylko odkryć a kto dzielnie szuka nie błądzi… W dzisiejszym świecie możemy zaobserwować wciąż zyskujący na znaczeniu i popularności trend kierowania się konsumentów ku naturze. Szczególnie widać to w branży beauty & wellness, gdzie do głosu coraz częściej dochodzą kosmetyki pochodzenia naturalnego – powstające z owoców matki Ziemi (roślin oraz minerałów) i będące alternatywą dla tradycyjnych produktów obecnych już na rynku. Czym właściwie one są i czy faktycznie są lepsze od tych konwencjonalnych?

Co to są kosmetyki naturalne?

Przyjazne zarówno dla ciała jak i środowiska – kosmetyki naturalne są w pełni synergistyczne w działaniu naturalnym na skórę a zawartymi składnikami. Nie zwierają sztucznych i chemicznych dodatków ani parabenów, SLS, dodatków ropopochodnych, silikonów czy parafin. Kosmetyki te czerpią z samej natury jej naturalnych zasobów i często bardzo rzadko występujących składników. Stąd ogromny nacisk na korzystanie z takich naturalnych form upiększania urody w tym już i tak zatrutym świecie. Warto także wspomnieć o tym, że naturalne kosmetyki są bardzo często wytwarzane ręcznie i pakowane zwłaszcza w szkło lub ekologiczny plastyk. Mają przez to z reguły krótką datę ważności a sama ich produkcja także nie przypomina fabrycznych ilości – są bowiem produkowane głównie w małych rodzinnych firmach.

Kosmetyki naturalne są traktowane bardzo restrykcyjnie i podlegają surowym kryteriom. W obrębie krajów europejskich kontrolą kosmetyków zajmuje się Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP). To ona właśnie ustala wszelkie zasady i wymogi dla naturalnych produktów. Charakterystyczne dla kosmetyków pochodzenia naturalnego jest posiadanie certyfikatu Ecocert – instytucja ta powstała w 1991 roku we Francji i oznacza tego rodzaju artykuły swoim logo. Dba również o to, aby w w legalnym obiegu hurtowym i detalicznym dostępne były jedynie naturalne kosmetyki nie testowane na zwierzętach.

[product id="4197, 6619, 3865"]

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Nie ma nic lepszego niż świadomość, że to co stosujemy jest bezpieczne dla nas i dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy, że przez skórę wchłania się mnóstwo substancji zarówno niekorzystnych dla człowieka, jak i tych zbawiennie oddziaływujących na jego organizm. Ludzka skóra chłonie jak gąbka, dlatego bardzo duże znaczenie ma czym ją pielęgnujemy i jaki krem stosujemy. Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych? Ponieważ bardzo rzadko uczulają i nie zapychają porów. Nie wywołują także podrażnień skóry, nie doprowadzają do wyprysków oraz nie powodują jej zapaleń.

Poza tym – o czym nie należy zapominać, powstają one jedynie z surowców pochodzących z ekologicznych i wyselekcjonowanych upraw bez stosowania na nich pestycydów. Dzięki temu nie maskują jedynie objawów nieprawidłowo funkcjonującej skóry, a substancje w nich zawarte pobudzają ją do odnowy i ciągłej regeneracji. Jeśli nadal zastanawiasz się czy i dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne, to pamiętaj też że produkty te nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają składników od nich pochodzących co sprawia, że są zdecydowanie lepszym oraz bardziej etycznym wyborem.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, skuteczne kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie znacznie większą ilość składników aktywnych, aniżeli konwencjonalne i powszechnie dostępne na rynku produkty. Ich komponenty zostały dobrane tak aby każdy z nich działał odżywczo i zbawienie dla skóry.

Kosmetyki naturalne skuteczne zawierają w sobie nie tylko substancje aktywne, ale i pozostałe składniki jak faza olejowa i wodna, które stanowią bazę dla substancji czynnych. Obie fazy tworzące emulsję są dobrane z odpowiednich składników. W skład fazy wodnej wchodzą wody mineralne zdemineralizowane lub hydrolaty o właściwościach tonizujących, łagodzących podrażnienia i ułatwiających w związku z tym wnikanie substancji czynnych w głąb skóry. Faza olejowa to oleje tłoczone na zimno oraz masła będące doskonałą bazą dla rozpuszczonych w nich witaminach, steroli i enzymów. Tłuszcze zaś pomagają odbudować warstwę lipidową skóry, która to pełni kluczową rolę w zatrzymywaniu wody w skórze czyniąc ją jędrną i elastyczną.

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Przede wszystkim musimy patrzeć na składy na etykietach interesujących nas produktów – tym bardziej, kiedy nie mamy do końca pewności czy kosmetyki naturalne uczulają czy nie. Wiele firm produkuje i sprzedaje artykuły, które z naturalnymi nie mają nic wspólnego i są one nimi niestety tylko z nazwy. Jako, że nie mamy jasno sprecyzowanej definicji czym jest kosmetyk naturalny, stąd wielu producentów wykorzystuje sytuację i niewiedzę Klientów, aby podczepić pod ten termin własne wyroby. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku czytania informacji zawartych na etykietach jak przy produktach spożywczych i unikania substancji, które ewidentnie nam nie służą, bądź co do których istnieje obawa że mogą nas uczulić.

kosmetyki naturalne bez szkodliwych substancji nie powinny zawierać w sobie:

 

  • syntetycznych konserwantów (m.in. parabeny, formaldehyd i donory formaldehydu),
  • olejów mineralnych (parafina i jej pochodne),
  • PEG-i
  • silikonów
  • barwników syntetycznych
  • SLS i SLES
  • syntetycznych substancji zapachowych
  • pochodnych syntetycznych kwasów lub alkoholi tłuszczowych
  • przeciwutleniaczy BHT i BHA
  • glikolu propylenowego

Kosmetyk naturalny uznaje się za łagodniej działający od kosmetyku konwencjonalnego jednak nie zawsze tak bywa. Każdy organizm jest inny i inaczej zareaguje na leki, suplementy czy inne tego rodzaju produkty. Kosmetyki naturalne często zawierają w swoich składach wyciągi powszechnie uznane za uczulające:

  • wyciąg z ostropestu
  • rumianek
  • arnika
  • nagietek
  • krwawnik
  • fototoksyczny dziurawiec

Także olejki eteryczne mogą powodować uczulenia (np. cynamonowy, lawendowy, eukaliptusowy, miętowy, różany czy pochodzący z drzewa herbacianego). Podrażnienia może wywołać także miód lub propolis. Wszystko zależy od stężenia i wrażliwości osoby stosującej dany kosmetyk naturalny. Ważne jest także odróżnienie objawów prawdziwej alergii, obejmującej najczęściej całe nasze ciało od podrażnienia występującego najczęściej tylko miejscowo i ginącego zaraz po odstawieniu kosmetyku.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne?

Tego rodzaju produktów najlepiej jest poszukiwać u małych producentów, zajmujących się rodzinną produkcją z użyciem tradycyjnych metod wyrobu. Należy unikać szukania takich artykułów w dużych sieciach kosmetycznych, które zachęcając Klienta niską ceną oferując często w zamian towar słabszej jakości. Mali producenci przeważnie ogłaszają się w sieci i można spotkać ich także na odbywających się cyklicznie różnych targach kosmetycznych.

Kosmetyki naturalne w dobrej cenie zakupisz także w sklepie internetowym Zdrowoodlotowo – zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z naszą ofertą!

Bibliografia:
• triny.pl
• showerandtowel.pl
• Technologia postaci leków Lippold Bernhard C., Muller-Goymann Christel, Schubert Rolf

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium