.

Jak prawidłowo stosować suplementację? - Praktyczne porady

0
Jak prawidłowo stosować suplementację? - Praktyczne porady
Spis treści:

  Zdecydowanie podstawową zasadą, którą należy znać przed rozpoczęciem suplementacji, jest to, że suplementy diety to nie są cukierki! Należy przyjmować je mądrze, adekwatnie do potrzeby naszego organizmu, najlepiej po wykonaniu badań i konsultacji z lekarzem. Oczywiście szeroka dostępność produktów, jakimi są suplementy diety, sprawia, iż kupujemy je ot tak przy okazji innych zakupów. Warto jednak się dobrze zastanowić, sięgając po kolejne opakowanie czy na pewno potrzebujemy akurat tego suplementu? Witaminy, minerały lub pierwiastki również można przedawkować, co niestety odbije się negatywnie na pracy organizmu i naszym samopoczuciu. Z drugiej strony możemy na przykład nie trafić z danym suplementem i nie uzupełnimy odpowiednio niedoboru, który być może występuje w naszym organizmie. Tak więc przed rozpoczęciem suplementacji powinniśmy zrobić podstawowe badania. Krok drugi to dobranie odpowiednich składników do naszego trybu życiu, wieku i płci. Ma to bardzo duże znaczenie na poprawne działanie suplementu. Suplementy diety dla kobiet, suplementy diety dla mężczyzn, suplementy diety dla seniora, czy też suplementy diety dla dzieci wykazują się często zupełnie różnymi składami. Trzecią bardzo istotną sprawą jest zażywanie suplementów diety zgodnie z zaleceniami producenta, chyba że lekarz zmieni dawkowanie. Gdzie możemy kupić suplementy diety? Sklep internetowy to doskonałe miejsce, aby to zrobić. Bez problemu uzyskamy tam odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania odnośnie produktu, jaki chcemy kupić. Suplementy diety witaminy nie są lekami, więc bez problemu można zakupić je w sklepie, nie musimy w tym celu udawać się do apteki.

  Pod pojęciem określenia celów suplementacji należy rozumieć sprecyzowanie, dlaczego dana suplementacja jest nam potrzebna. Zdecydowanie ułatwi to dobór odpowiednich składników, których w danym momencie nasz organizm potrzebuje. Celów może być kilka. Między innymi ciąża będzie takim stanem, który wymagać będzie od kobiety przyjmowania specjalnej suplementacji, tak aby zapewnić najlepszy rozwój dziecka, jednocześnie dostarczając swojemu organizmowi odpowiednich składników. Celem dla sportowca będzie z pewnością uzupełnianie codziennej diety w witaminy i minerały, które najszybciej traci z organizmu podczas intensywnych treningów. Osoba, której organizm nie wytwarza na przykład danego pierwiastka, będzie potrzebować zupełnie innej suplementacji niż pozostałe osoby. Są to tylko przykłady, natomiast bez określenia celu przyjmowania suplementów cała kuracja może nie mieć po prostu sensu. Musimy wiedzieć, czego nasz organizm potrzebuje w danym momencie. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie podjąć właściwą decyzję zakupową. Dbajmy o własne zdrowie i nie stosujmy wszystkiego, co nam wpadnie w ręce, gdyż jest to często absolutnie zbędne.

  Istnieje grupa kilku suplementów, których zdecydowanie nie powinniśmy ze sobą łączyć, ponieważ oddziałując na siebie, zatrzymują przyswajanie jednego lub drugiego składnika przez nasz organizm i tym samym suplementacja przestaje mieć sens. Do grupy tej należą między innymi:

  • cynk, wapń i magnez – zdecydowanie unikajmy łączenia tych składników w każdej konfiguracji podczas jednej suplementacji. Pierwiastki te będą się wykluczać i ograniczać wzajemne działanie.
  • żelazo i wapń – w skrajnym przypadku może dojść do zablokowania przyswajania przez organizm żelaza.
  • błonnik z witaminami i minerałami to również połączenie, którego lepiej unikać. Składniki te wykluczają się wzajemnie.
  • preparaty z czosnkiem przyjmowane równocześnie z dużą ilością aspiryny mogą wpływać negatywnie na krzepliwość krwi.

  Jak widać, wykluczeń nie jest zbyt dużo, natomiast warto o nich pamiętać tak, aby wszystko działało prawidłowo, a suplementacja przyniosła pożądany skutek. Wiedza taka może być przydatna, gdyż zdarza się, że w kompleksie witamin występują składniki, których właśnie nie powinno się ze sobą łączyć. Czytajmy więc etykiety i wybierajmy mądrze, najlepiej naturalne suplementy diety, których obecnie nie brakuje na rynku. Dobrej jakości suplementy diety to gwarancja zachowania zdrowia.

  Suplementy przyjmujemy tylko i wyłącznie wtedy, gdy wymaga tego sytuacja, w jakiej znalazł się nasz organizm. Dokładniej rzecz ujmując, zażywajmy suplementy, kiedy jest to potrzebne. Nie przyjmujemy witamin, pierwiastków ani mikro i makroelementów, jeżeli ich poziom w naszym organizmie jest na właściwym poziomie. Kolejną zasadą przyjmowania suplementów jest zawsze odpowiedni dobór dopasowany właściwie do naszych potrzeb. Jak już zostało wspomniane wcześniej, inną suplementację będzie przyjmował senior, inną sportowiec, a zupełnie różną od tych dwóch osób stosować będzie kobieta w ciąży. Pamiętajmy również, aby przyjmować suplementy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, chyba że lekarz zmieni dawkowanie. Jeżeli chodzi o przechowywanie suplementów, to trzymajmy je zawsze w miejscu niedostępnym dla dzieci. Opakowanie powinno być po każdym użyciu szczelnie zamknięte i najlepiej przechowywać je w miejscu suchym i zaciemnionym.

  Zespół zdrowoodlotowo.pl

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium