Opinie o Nas

Homocysteina - co to takiego, o czym świadczy i jaki powinien być jej poziom?

0

"Oświadczam, że na stronie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl umieściłem nieprawdziwą informacje, z której wynika, że produkty marki Solgar dostępne w ofercie sklepu www.zdrowoodlotowo.pl posiadają najdłuższą datę ważności dostępną na rynku. Data minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez sklep www.zdrowoodlotowo.pl nie różni się od daty minimalnej trwałości produktów marki Solgar oferowanych przez innych dystrybutorów. Przepraszam wszystkich konsumentów za wprowadzenie ich w błąd. Robert Rogulski”

Homocysteina jest bardzo ważnym parametrem funkcjonowania naszego organizmu. Niestety, standardy diagnostyczne w Polsce go nie uwzględniają, a jej badania możesz wykonać jedynie odpłatnie. Poziom tego aminokwasu pokazuje stan naszego organizmu – począwszy od cukrzycy i chorób układu krążenia, przez zaburzenia w pracy tarczycy, nadnerczy i nerek, aż po nowotwory a nawet niepłodność. Zatem, czym jest homocysteina i czy warto badać poziom w naszym ciele?

Homocysteina – co to jest?

Ten związek chemiczny podniesiony do wysokich wartości potrafi poczynić wiele ogromnych szkód w organizmie człowieka – jest jednak prosty sposób na jego ujarzmienie. Natomiast na początek trzeba sobie wyjaśnić, co to jest homocysteina i jakie z jej strony może płynąć  zagrożenie dla naszego zdrowia oraz ogólnego funkcjonowania?

Najprościej mówiąc, homocysteina to aminokwas powstający w wyniku przemian innego aminokwasu metioniny. Uproszczony schemat pokazuje jej przemianę. 

Operując prostym językiem – metionina w standardowych warunkach ulega przemianie w procesie demetylacji do homocysteiny. Ta z kolei ulega ponownej przemianie do metioniny za pomocą witaminy b12 oraz kwasu foliowego i jest to proces odwracalny. Jednocześnie w obecności witaminy b6 a także biotyny, zmienia się w cysteinę (ten proces jest z kolei nieodwracalny). Reakcja ta powinna być stale w równowadze, a jednocześnie ilość katalizatorów tego procesu winna zapewniać taki poziom, który pozwala aby te cykle mogły się nieustannie odbywać.

[product id="4904, 7363, 7059"]

Tutaj należy sobie zadać pytanie: Co się dzieje gdy brakuje tych katalizatorów, czyli witamin b6, b12, kwasu foliowego? Sprawa jest bardzo poważna, bowiem metionina to aminokwas, którego jest najwięcej w proteinach zwierzęcych (czyli mięsie, jajach, rybach, ziarnie słonecznika, fasoli, grochu czy dyni). Im więcej białka spożywamy, tym więcej w naszym organizmie metioniny, którą trzeba przerobić. Ważną sprawą jest wówczas wątroba, która za pomocą enzymu wątrobowego przetwarza homocysteinę w glutation i SAM, czyli S-adenozylometioninę. Aby nasz organizm zmienił homocyteinę w SAM i glutation niezbędne są donory grup metylowych jak biotyna, cholina czy lecytyna. Obecność tych grup metylowanych pozwala na to, aby cynk, magnez, witamina b6, b12 oraz kwas foliowy zaczęły działać. W momencie kiedy, któregoś z tych składników chronicznie brakuje, zaczynają się poważne problemy. Poziom homocysteiny we krwi rośnie a SAM I glutation maleją, przez co zwiększa się stopień zatrucia oraz niedożywienia naszego organizmu.

W wyniku nieprawidłowo zachodzących procesów, uszkodzeniu ulega DNA, a wytwarzające energię mitochondria są znacznie mniej wydajnie w jej produkcji. Wszystko to nałożone razem na siebie skutkuje trudnościami w reperacji uszkodzonego przez toksyny DNA i zwiększa jego podatność na uszkodzenia.

 

Homocysteina – poziom we krwi

Wskaźnikiem stopnia prawidłowego odżywiania organizmu jest także prawidłowy poziom homocysteiny we krwi. Informuje on również o stopniu skuteczności prowadzonej terapii.

Wysokie stężenie homocysteiny jest bowiem często czynnikiem wzrostu ryzyka chorób miażdżycowych, tętniczych, żylnych oraz powikłań zatorowo-zakrzepowych. Poziom tego aminokwasu pozwala określić także stan naczyń mózgowych, sercowych i obwodowych. Wskazane jest również, aby badanie poziomu homocysteiny we krwi przeprowadzały przede wszystkim osoby otyłe i palące, a także takie, u których zachodzi prawdopodobieństwo wysokiego ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Ponadto, zaleca się je także cukrzykom, osobom z chorobami układu krążenia, cierpiącym na nadciśnienie, zmagających się z zakrzepicą, czy będących po różnego rodzaju incydentach (zawałach, udarach, lub wylewach).

Nadmiar homocysteiny odgrywa też istotną rolę w zahamowaniu tworzenia głównych składników naczyń, czyli kolagenu, elastyny bądź proteoglikanów – co doprowadza do ich deformacji i defektów w funkcjonowaniu (zwiększając tym samym ryzyko tworzenia się zakrzepów). U osób z chorobami nowotworowymi poziom homocysteiny we krwi jest także dużo wyższy niż norma. Istnieje również powiązanie, łączące wskaźnik homocysteiny z jaskrą (czyli degeneracją plamki żółtej oka i nerwu siatkówki).

Jaki powinien być prawidłowy poziom homocysteiny we krwi? Przyjmuje się, że norma winna oscylować pomiędzy 6 a 9 mml/L – wtedy możemy liczyć na nikłe ryzyko zachorowań. Z kolei podwyższony poziom homocysteiny waha się pomiędzy 9-12 mml/L, a przy normie w granicach 12-15 mml/L ryzyko jest już wysokie.

Zatem, jak skutecznie obniżyć poziom homocysteiny? Zbawienny z pewnością okaże się sok z buraka czerwonego, który zawiera w sobie czynnik TMG – czyli trimetyloglicynę=betainę. Warto zastosować także specjalnie przygotowane suplementy diety, które zapewniają dostępność wszystkich niezbędnych witamin obniżających poziom tego aminokwasu, takich jak choćby homocysteina Hauster, czy też modulatory homocysteiny Solgar.

 

Bibliografia:

https://ktomalek.pl/blog/homocysteina-prawidlowy-poziom-czym-jest-homocysteina-i-kiedy-sprawdzic-jej-poziom/w-1198

https://www.medonet.pl/badania,homocysteina--badanie----norma,artykul,1570172.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/homocysteina-normy-w-badaniu-krwi-co-oznacza-wysoki-poziom-homocy-aa-hSpb-bLa4-dPFn.html

https://portal.abczdrowie.pl/homocysteina

https://mass-zone.eu/jak-obnizyc-homocysteine-n-70.html

Ocena (17 ocen)

4.3

Komentarze do wpisu (0)

bestsellery

nowości

nasze

Nowości zobacz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium