.

Fasola Adzuki

0
Fasola Adzuki
Spis treści:

    Dbając o zdrowy styl życia, szukamy często produktów, które mają nam pomóc utrzymać szczupłą sylwetkę lub włączamy do swojej diety składniki, które są znane ze swoich korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Na polskim rynku nie brakuje suplementów mających poprawić stan naszego zdrowia. Ich zróżnicowanie jest na tyle duże, że przeciętny konsument może się pogubić. Wiele wartościowych produktów, o których tu mowa pochodzi z innych regionów świata. Skąd wiedzieć, które są dobre? Jest wśród nich jedna roślina, która wyróżnia się na tle innych. Chodzi o fasolę adzuki.

    Czym jest?
    To roślina z gatunku bobowatych, jednoroczna, która zwana jest także czerwoną soją, azuki, czy aduki. Jest uprawiana głównie w krajach dalekowschodnich, takich jak: Chiny, Japonia czy Korea. Jej historia może sięgać nawet tysięcy lat przed naszą erą. Przez wieki była uznawana za jedną z najbardziej sycących roślin, a to za sprawą dużej zawartości białka. Jednocześnie jest ona lekkostrawna i szybko stała się jednym z głównych elementów wschodnich dań. Ma postać małego, cylindrycznego strąka z drobnymi nasionami, zazwyczaj w kolorze czerwonym, ale zdarzają się także odmiany czarne, białe i zielone. Do dziś fasola adzuki znana jest ze swoich właściwości odżywczych i zdrowotnych. Wegetarianie traktują ją jako znakomitą alternatywę dla mięsa. Co zaskakujące, niektórzy wykorzystują także czerwoną soję jako słodką pastę lub syrop do słodyczy. Zresztą sposobów jej wykorzystania jest znacznie więcej. Poza możliwością jej spożycia znajduje ona swoje zastosowanie w kosmetyce. Można z niej sporządzić pastę na czyraki lub łagodzącą objawy świnki oraz peeling do twarzy (świetny w walce z trądzikiem). Azjatki stosują fasolę adzuki od wieków jako składnik upiększający cerę. O jej skuteczności możesz przekonać się również Ty.

    Wszechstronne zastosowanie
    Przede wszystkim czerwona soja może być wykorzystywana przez nas do sałatek oraz potraw mięsnych. Jest niskokaloryczna, zatem stanowi doskonały dodatek do posiłku kobiet dbających o linię. Zawiera ona mało tłuszczu, za to sporo błonnika, żelaza, wapnia i potasu - jest sprzymierzeńcem odchudzania i pomaga przyspieszyć proces spalania, rzadko też powoduje wzdęcia, mimo iż jest rośliną strączkową. Fasola adzuki ma wspaniałe wartości odżywcze. W 100 gramach zawartych jest 12 kalorii oraz 28 g węglowodanów, 7,3 g błonnika oraz 7,5 g białek. Ponadto znajdziemy w niej masę witamin i mikroelementów, takich jak: witaminy z grupy B, kwas foliowy, miedź, fosfor, magnez, mangan, miedź, selen i cynk. Zaleca się spożywanie jej przynajmniej raz w tygodniu w ilości 1-2 garści. Fasolę adzuki można ugotować po wymoczeniu jej wcześniej przez 12 godzin - sprzyja to lepszemu przyswajaniu zawartych w niej składników. Można ją wykorzystać do wegetariańskich pasztetów i past, a także zrobić z niej kotleciki, warzywne leczo, przygotować curry czy podać w sosie pomidorowym z koperkiem, chrzanem, włoszczyzną, oliwkami i suszonymi pomidorami. Do powyższego dochodzi jeszcze wspomniane już zastosowanie kosmetyczne. Miliony Japonek i Koreanek znanych ze swej nieskazitelnej cery, nie mogą się mylić!

    Właściwości
    Czerwona soja znana jest głównie w krajach zachodnich, jako składnik wspomagający odchudzanie. Jednak korzyści, jakich dostarcza fasola adzuki, jest znacznie więcej. Należą do nich:

        - odtruwanie organizmu (działanie detoksykacyjne),
        - uregulowanie poziomu cholesterolu,
        - obniżenie ciśnienia,
        - wspomaganie leczenia anemii,
        - łagodzenie objawów menopauzy,
        - przeciwdziałanie zmianom miażdżycowym,
        - poprawa funkcjonowania dróg moczowych, nerek, nadnerczy, dzięki usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i tym samym zmniejszenie obrzęków,
        - zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory, np. piersi czy okrężnicy,
        - zapobieganie osteoporozie,
        - przyspieszenie metabolizmu, dzięki czemu łatwiej spalić tkankę tłuszczową,
        - zapewnienie poczucia sytości na wiele godzin, dzięki zawartości błonnika,
        - usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, dzięki zawartości molibdenu, który wytwarza enzym kluczowy w detoksykacji wątroby,
        - regulacja poziomu cukru we krwi,
        - pomoc w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego,
        - zapobieganie biegunkom,
        - zapewnienie właściwego funkcjonowania układu nerwowego,
        - zmniejszenie dolegliwości związanych z żółtaczką.

    Roślina ta może być stosowana przez osoby w każdym wieku. Jest nawet polecana kobietom w postaci wywaru dla zwiększenia laktacji poporodowej. Fasolę adzuki warto wprowadzić do swojego jadłospisu na stałe. Nie powinno być to problemem, szczególnie biorąc pod uwagę różne możliwości jej przygotowania i spożywania.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium