.

Dieta ketogeniczna – właściwości, stosowanie, wady, zalety, suplementacja

0
Dieta ketogeniczna – właściwości, stosowanie, wady, zalety, suplementacja

Coraz więcej osób stara się zmienić swoje nawyki żywieniowe, zatem szuka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na zdrowie. Ciekawym wyborem może być dieta ketogeniczna, dzięki które można pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale też bardzo często stosowana jest ona w celu przywrócenia prawidłowego działania układu sercowo naczyniowego. Według twórców zapobiega ona zawałom serca, udarom, czy też miażdżycy tętnic. Dodatkowo w przypadku niektórych typów nowotworów jest zalecana. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat diety ketogenicznej. Co to jest, na czym polega i poznać jej zasady? Opiera się ona na zmianie sposobu odżywiania w sposób radykalny. Warto wiedzieć, że w tzw. piramidzie żywienia podstawą każdego posiłku powinny być produkty zbożowe, ewentualnie ziemniaki, płatki. Ważne są też warzywa, a dopiero potem tłuszcze i białka z mięsa. W diecie ketogenicznej węglowodany zostają całkowicie wyeliminowane i zastąpione przez tłuszcze. Wbrew pozorom zbyt duża ilość tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, natomiast powoduje jej zmniejszenie się, co nazywa się stanem ketozy. Energia pozyskiwana jest właśnie z własnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu można bardzo szybko schudnąć i pozbyć się nadmiaru kilogramów, a przy tym wzmocnić pracę układu sercowo-naczyniowego.

 

Dieta ketogeniczna - wpływ na organizm, wady i zalety

Dieta ketogeniczna niewątpliwie jest bardzo radykalna. Przede wszystkim należy spożywać dużą ilość tłuszczów, natomiast całkowicie wyeliminować węglowodany. Trzeba też ograniczyć posiłki, które zawierają cukier, a także owoce i warzywa. Trzeba więc spożywać najwięcej mięsa, w tym tłustego mięsa, ryb, a także sięgać po oleje, masło oraz śmietanę. Tutaj dodatkowo musicie wiedzieć, że tłuszcze powinny być najwyższej jakości. Najlepiej, aby były tłoczone na zimno. Zaleca się oliwę z oliwek, olej kokosowy, czy nawet masło kokosowe. Jeżeli lubicie, możecie także spożywać jeden owoc. Wskazane jest tutaj awokado. Z warzyw w małych ilościach dopuszczone jest jedzenie brokułów, papryki, pomidorów i ogórków oraz grzybów koniecznie smażonych na tłuszczu. Warto wiedzieć, że dieta ketogeniczna powoduje bardzo szybki spadek tkanki tłuszczowej i to jest jej największa zaleta, w przypadku osób zmagających się z otyłością. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cukru czy cholesterolu. Według badań ma bardzo pozytywny wpływ przy leczeniu autyzmu, Parkinsona, Alzheimera, czy nawet stwardnienia zanikowego bocznego oraz nowotworu mózgu. Nie jest jednak całkowicie pozbawiona wad. Warto poznać też drugą stronę diety ketogenicznej. Wady występują i często są bardzo odczuwalne. Na samym początku tak radykalna zmiana nawyków żywieniowych może sprawić, że trudno będzie się do niej przyzwyczaić. Dodatkowo jest ona bardzo uboga w witaminy i minerały, dlatego bezwzględnie należy ją suplementować. Na samym początku może pojawić się biegunka tłuszczowa. Dodatkowo apatia, rozdrażnienie i trądzik. Podczas zmian metabolizmu mogą też pojawić się bardzo intensywne i dokuczliwe zaparcia. Jeżeli dietę ketogeniczną nieodpowiednio się suplementuje czy stosuje, to jest ona potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych, ale też mogą zintensyfikować się problemy z wątrobą czy trzustką.

Dieta ketogeniczna - przeciwwskazania

Większość osób po pierwszym trudnym tygodniu zaczyna bardzo dobrze przyswajać i lepiej się czuć, a także traci na wadze. Jeżeli jednak intensywne zaparcia czy biegunka tłuszczowa trwają dłużej niż tydzień należy bezwzględnie z niej zrezygnować. Całkowite rozbicie metabolizmu może spowodować nadmierne chudnięcie i problem z ustabilizowaniem wagi. Dieta ketogeniczna może spowodować też odwodnienie organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z nowotworem mózgu. Całkowitym i bezwzględnym przeciwwskazaniem są choroby nerek, problemy z wątrobą czy nawet zaburzenia pracy trzustki. Otóż trzeba pamiętać, że te narządy muszą być w pełni sprawne, gdyż tylko wtedy poradzą sobie z nowym metabolizmem i uwalnianiem ciał ketonowych w tak dużej ilości.

Dieta ketogeniczna - jadłospis oraz czego nie jeść

Wiele osób zastanawia się, będąc na diecie ketogenicznej - co jeść. Na pewno trzeba pamiętać, że menu czasami jest trudne do ustalenia, gdyż wszystko zależy od własnych preferencji. Niemniej na diecie ketogenicznej są produkty zakazane i są nimi przeważnie słodycze czy owoce z dużą ilością cukru, takie jak choćby truskawki. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat diety ketogenicznej. Przepisy nie są trudne w przygotowaniu. Większość z nich opiera się na dużej ilości mięsa. Warto więc poznać przykładowy jadłospis na diecie ketogenicznej. Na pewno na śniadanie można zjeść jajecznicę na boczku, a do tego wypić kubek czarnej kawy z dużą ilością śmietanki bądź mleka skondensowanego. Na drugie śniadanie polecamy choćby orzechy z ubitą na sztywno kremówką, jednak bez dodatku cukru. Także obiad będzie dość tłusty. Dobrym wyborem jest np. smażony dorsz czy karp, a nawet tuńczyk z dodatkiem sałatki, także rybnej, choćby z tuńczyka. Można jeszcze postawić na pokrojonego w kostkę pomidora pomieszanego z majonezem. Kolejny posiłek, który warto spożyć to podwieczorek i tutaj dobrze sprawdzi się sałatka z awokado. Pewnie wiele osób zaskoczy fakt, że także kolacja jest tłusta i ciężkostrawna. W tym przypadku zaleca się np. zjedzenie pieczonej gęsi z sosem na bazie śmietany oraz dodatkiem smażonych warzyw. Oczywiście dieta ketogeniczna obejmuje produkty zakazane. Są to przede wszystkim owoce w dużej ilości, ale też wszelkie produkty zbożowe, począwszy od chleba, przez bułki aż na makaronach kończąc. W tej diecie nawet ryż czy ziemniaki są zabronione. Czy dieta ketotgeniczna obejmuje zdrową żywność? Dieta keto co do zasady uznawana jest za niezbyt zbilansowaną, dlatego też tak ważne jest stosowanie suplementacji.

Dieta ketogeniczna - suplementacja na diecie ketogenicznej

Przestrzeganie diety i suplementacją są bardzo ważne. Na ketozie jest to wręcz niezbędne. Tak naprawdę największym problemem jest dostarczenie organizmowi błonnika czy magnezu, których duże ilości znajdują się w produktach węglowodanowych. Warto wiedzieć, że właściwie suplementując organizm można usunąć uczucie zmęczenia spowodowanego przejściem na tą dietę. Dodatkowo usprawnia się keto adaptację. Można też utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową, czy usprawnić układ odpornościowy. Zyskacie więcej energii, ale i utrzymacie mięśnie w dobrej kondycji. Na pewno należy stosować elektrolity, a także sód. Dobrze sprawdzi się też magnez, potas.

[product id="3436, 4710, 4612, 5996"]

Dieta ketogeniczna - okres ciąży i karmienia

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie diety ketogenicznej jest zalecane w okresie ciąży czy karmienia piersią. Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna. Absolutnie nie można stosować diety ketogenicznej, także w okresie połogu jest to zabronione, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Niemniej na własną rękę jest to bardzo szkodliwe, gdyż nieodpowiednio suplementowana dieta może prowadzić do niedoborów, ale i licznych zaburzeń.

Dieta ketogeniczna - opinie

Wielu specjalistów poleca stosowanie diety ketogenicznej. Opinie na jej temat są raczej dobre. W tym przypadku musicie wiedzieć, że jak podkreślają dietetycy i lekarze, diety tej nie można stosować na własną rękę, lecz po konsultacji z lekarzem czy dietetykiem, który dobierze także odpowiednią suplementację. Jeżeli chcecie schudnąć, a żadna dieta nie jest skuteczna i zastanawiacie się nad dietą ketogeniczną, to oczywiście może być ona dla Was dobrym wyborem, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy będzie właściwie zbilansowana. Dodatkowo powinniście stawiać na kontakt ze specjalistami. Lekarz czy dietetyk doradzi Wam czy w Waszym przypadku jej stosowanie jest w pełni uzasadnione. Koniecznie zapoznajcie się też z ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziecie produkty, dzięki którym adaptacja będzie łatwiejsza, a efekty uboczne stosowania diety ketogenicznej mniejsze. Dodatkowo pamiętajcie też, że jeżeli zmagacie się z chorobami przewlekłymi, to musicie poinformować o tym lekarza, który zleci dodatkowe badania i na tej podstawie podejmie decyzję czy w Waszym przypadku ryzyko stosowania jest mniejsze, a efekty, które może dać dieta, większe i ważniejsze.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium