.

Cynamon cejloński – właściwości, skład oraz działanie

0
Cynamon cejloński – właściwości, skład oraz działanie

Należący do najstarszych opisywanych przez człowieka upraw cynamon to przyprawa, która jest uzyskiwana poprzez wysuszenie kory drzewa. Dzięki charakterystycznemu smakowi i aromatowi stała się na powszechną skalę wykorzystywana niemalże we wszystkich kuchniach świata. Skąd dokładnie wywodzi się cynamon, jakie wyróżnia się jego odmiany i czy wszystkie typy znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie?

Skąd pochodzi cynamon cejloński?

Jak się nietrudno domyślić, cynamon cejloński pochodzi z drzewa nazywanego cynamonowcem cejlońskim. Jest ono uprawiane na terenie Azji, a cenny dla zdrowia surowiec pozyskuje się z kory, którą poddaje się odpowiedniej obróbce oraz czyszczeniu. W trakcie tych procesów kora nabiera charakterystycznego, brązowawego koloru i zwija się z obu stron.

Co ciekawe, odniesienia do cynamonowca można odnaleźć w samej Biblii. Są w niej wymieniane produkty otrzymywane z drzewa cynamonowca cejlońskiego, czyli cynamon i kasja. Już wtedy ceniono je nie tylko za wyjątkowy aromat, ale także za nieprzeciętne właściwości lecznicze. Przyprawy te były sprowadzane do Ziemi Świętej, czego potwierdzenie można odnaleźć w Księdze Ezechiela oraz w Apokalipsie Świętego Jana.

Tradycyjna medycyna chińska opisywała cynamonowiec jako skuteczny, naturalny środek w walce ze wzdęciami, nudnościami, bolesnymi menstruacjami, przeziębieniami oraz biegunkami. Przez długi czas był także używany w zwalczaniu schorzeń układu trawiennego oraz oddechowego.

Jakie wyróżnia się odmiany cynamonu?

Wyróżnia się cztery podstawowe odmiany cynamonu:

Cejloński - którego inne nazwy to także cynamon prawdziwy oraz meksykański (Cinnamomum zeylanicum, verum), ta odmiana charakteryzuje się jasnobrązowym kolorem, wpadającym w pomarańczowy oraz lekko słodkawym smakiem,

Wietnamski (Cinnamomum loureiroi) - wyróżniający się ciemnym, brązowawym kolorem, ostrym i słodkim smakiem oraz silnym aromatem,

Indonezyjski (Cinnamomum burmanni) - który cechuje się ciemnoczerwoną barwą, ostrym smakiem oraz mocnym aromatem,

Chiński - znany także pod nazwą cynamonu aromatycznego lub kasja (Cinnamomum aromaticum, cassia), który jest ostry i gorzki w smaku, ma silny aromat i ciemnoczerwoną, brązowawą barwę.

Co znajduje się w składzie cynamonu cejlońskiego?

Cynamon stanowi bardzo dobre źródło żelaza, wapnia, manganu, fosforu oraz potasu. Znajduje się w nim także aldehyd cynamonowy, który wykazuje właściwości przeciwnowotworowe oraz epikatechina, związek chemiczny należący do grupy flawanoli, bezpośrednio poprawiający krążenie.

Dlaczego cynamon jest tak korzystny dla zdrowia?

Ze względu na zawartość związków mających pozytywny wpływ na ludzki organizm cynamon cejloński, mielony czy w laskach, ma wiele właściwości, które mogą okazać się zbawienne dla osób z cukrzycą, nadwagą oraz innymi dolegliwościami.

Właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybiczne.
Przyprawa pozyskiwana z drzewa cynamonowca cejlońskiego cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Jest w stanie zwalczać między innymi bakterie E. coli. Ponadto może być pomocny w redukcji trądziku, ponieważ przeciwdziała rozwojowi wyprysków i niweluje przebarwienia. Co więcej, zawarte w cynamonie cejlońskim związki przejawiają właściwości antyalergiczne oraz przeciwgrzybiczne. Pobudzają produkcję soku żołądkowego i mają działanie rozkurczowe.


Do walki z nadwagą.
Cynamon stanowi preparat zaliczany do naturalnych termogeników, czyli środków wspomagających spalanie tłuszczu oraz stymulujących przemianę materii. Może być on bardzo dobrym dodatkiem do diety redukcyjnej, która wpłynie na szybszą utratę nadprogramowych kilogramów. To jednak nie jest jedyna właściwość, która sprawia, że może być wykorzystywany do walki z nadwagą i otyłością. Cynamon cejloński obniża poziom cukru we krwi, przyczyniając się do ograniczenia odkładania się tłuszczu w organizmie. Ponadto wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.


W przeziębieniach i grypie.
Związki znajdujące się w cynamonie pomagają oczyścić układ oddechowy i szybciej wrócić do zdrowia. Najczęściej do wykorzystania przy infekcjach wirusowych poleca się olejek z cynamonu cejlońskiego, z kory i liści, który może być stosowany w formie inhalacji.


W zaburzeniach układu jelitowego.
Poza właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi cynamon wykazuje także działanie stymulujące prawidłową pracę układy pokarmowego. Preparaty z cynamonowca cejlońskiego najczęściej stosuje się podczas biegunek i zaparć, gdyż w naturalny sposób pobudzają one wydzielanie soku i wspierają funkcjonowanie jelit. Z kolei kora cynamonowca wykazuje właściwości przeciwdziałające wrzodom żołądka i dwunastnicy.


Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.
To doskonała wiadomość w szczególności dla osób chorujących na cukrzycę typu II oraz mających problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Już niewielka ilość cynamonu w codziennym jadłospisie jest w stanie obniżyć poziom glukozy oraz złego cholesterolu.


Może być przydatny w stanach neurologicznych.
Cynamon cejloński poprawia reakcję mózgu na insulinę. Co więcej, badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że przyprawa ta może hamować rozwój choroby Alzheimera, a także kontrolować stężenie glukozy w obrębie mózgu. W badaniach zauważono też, że cynamonowiec wykazuje podwyższoną aktywność antyoksydacyjną, która może pomóc w zapobieganiu chorób nowotworowych.

Czy cynamon jest bezpieczny dla wszystkich?

Cynamon nie jest przyprawą dla wszystkich. Nie powinny po niego sięgać przede wszystkim osoby z wrzodami przewodu pokarmowego, z alergią na cynamonowiec oraz ze skłonnością do krwotoków. Przyprawa ta nie jest też wskazana dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w nadmiernej ilości.

Czym różni się cynamon cejloński od zwykłego?

Cynamon cejloński, który ma nieco wyższą cenę od tego zwykłego, niewątpliwie jest produktem bardziej luksusowym niż sam cynamon. Zdecydowana większość konsumentów nie ma pojęcia o tym, że w sklepach można znaleźć zarówno zwykły cynamon, jak i ten pozyskiwany z drzewa cynamonowca cejlońskiego, który jest znacznie bardziej ceniony. Cynamon kasja jest twardszy, ciemniejszy i łatwiej dostępny. Z kolei laski cynamonu cejlońskiego są miękkie i można z łatwością je zmielić. Ta odmiana jest łagodniejsza w smaku, ale jednocześnie jest bardziej wykwintna.

Kasja jest źródłem kumaryny, którą można również znaleźć w selerze, pietruszce oraz rumianku. Ten organiczny związek chemiczny z grupy benzopirenów, jeśli jest spożywany w nadmiarze, może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Dzienna dawka kumaryny wynosi 0,1 mg na kilogram masy człowieka. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej zawartość kumaryny w produktach spożywczych może wynosić maksymalnie 2 mg na każdy kilogram produktu.

Przyprawa pozyskiwana z drzewa cynamonowca rosnącego na Cejlonie cechuje się zdecydowanie najniższą zawartością kumaryny niż inne odmiany tego aromatycznego surowca. To podstawowa cecha, która odróżnia go od zwykłego cynamonu i jednocześnie pozwala zaklasyfikować jako roślinę leczniczą.

Gdzie kupić cynamon cejloński?

Odmiana pozyskiwana z cynamonowca cejlońskiego nie jest tak popularna, jak odmiana kasja. Dlatego warto poszukać jej w sprawdzonych punktach sprzedaży internetowej, oferujących zdrową i ekologiczną żywność. Sklep Zdrowoodlotowo.pl oferuje cynamon cejloński zarówno w formie mielonej, jak i w postaci lasek, którymi można przyprawiać praktycznie wszelkie potrawy słodzone, a także poncze i napoje. Jego cena jest nieco wyższa niż odmiany kasja, ale dzięki łagodniejszemu smakowi i wyjątkowemu aromatowi, przyprawa ta odnajduje się w kuchni tak samo dobrze.

Zespół zdrowoodlotowo.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium