.

Słów kilka o berberynie, czyli alkaloidzie o cudownych właściwościach.

0
Słów kilka o berberynie, czyli alkaloidzie o cudownych właściwościach.
Spis treści:

   Berberyna jest alkaloidem pochodzenia roślinnego, występującym w berberysie, gorzkniku kanadyjskim, czy kopytniku.
  Od wieków znajduje zastosowanie w medycynie chińskiej, jako środek na wiele dolegliwości.
  Nic więc dziwnego, że dziś jej niezwykłe właściwości cenione są na całym świecie.

   Zakres działania berberyny jest bardzo szeroki.
  Przypisuje się jej całą gamę pro-zdrowotnych właściwości.

  Niezawodny pomocnik w walce z cukrzycą typu 2

  Liczne badania naukowe wykazały, że berberyna wykazuje działanie podobne do insuliny, zwiększając wychwyt glukozy przez komórki organizmu.
  Wspiera także regenerację komórek trzustkowych odpowiedzialnych za produkcję insuliny, tym samym przyczyniając się do zwiększenia jej stężenia we krwi.
  Dodatkowo hamuje rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych, zmniejsza transport glukozy przez nabłonek jelita oraz hamuje wątrobową produkcję glukozy.
  Poza tym zwiększa ekspresję receptorów insulinowych, zwiększa wydzielanie glukagonu oraz adiponektyny, czyli białka, które reguluje poziom cukru we krwi.

  Wszystkie te działania w rezultacie prowadzą do obniżenia poziomu cukru we krwi i przy stosowaniu leków, odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego przyczyniają się do lepszej kontroli
  cukrzycy.

  Strażnik zdrowego serca

  Berberyna obniża poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz "złego cholesterolu" (frakcja LDL). Podwyższa z kolei poziom "dobrego cholesterolu" (frakcja HDL). W konsekwencji regularna suplementacja zmniejsza ryzyko miażdżycy i jej następstw (zawał, czy udar niedokrwienny).
  Berberyna wspomaga także spalanie tłuszczu oraz stymuluje uwalnianie tlenku azotu, dzięki czemu rozszerza naczynia krwionośne, prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego i w następstwie usprawnia przepływ krwi.

  Sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami

  Związek ten przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej oraz reguluje poziom hormonów odpowiedzialnych za gospodarkę lipidową. Jego spożywanie może wspomóc leczenie zespołu metabolicznego - badanie przeprowadzone na grupie cierpiących na to schorzenie kobiet i mężczyzn dowiodło, że dzięki berberynie uległ u nich obniżeniu wskaźnik masy ciała, czyli BMI, a w dodatku poprawiła się ogólna sprawność organizmu.

  Korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, głównie jelit

  Alkaloid ten reguluje zachowanie odpowiedniej kondycji wyściółki jelit oraz korzystnie wpływa na mikroflorę bakteryjną , co przyczynia się do zmniejszenia rozwoju zakażeń. Wykazuje ponad to  efekt przeciwbiegunkowy, zwiększając czas trwania pasażu jelita cienkiego.
  Łagodzi stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, dzięki zmniejszeniu poziomu cytokiny odpowiedzialnej za powstawanie odpowiedzi immunologicznej.

  Naturalny antybiotyk

  Berberyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze.
  Zabezpiecza organizm przed infekcjami spowodowanymi przez drobnoustroje.
  Jest skuteczna w leczeniu biegunek bakteryjnych, zakażeń chlamydiami, gronkowcem złocistym czy infekcji ucha. Działa także przeciwpasożytniczo i przeciwwirusowo - przeciwdziała wirusowi opryszczki pospolitej, wirusowi HIV oraz może być pomocna w leczeniu zakażeń wirusem grypy typu A.

  Pomaga w zwalczaniu trądziku

  Uważana jest za bezpieczny, dobrze tolerowany i skuteczny środek u osób z umiarkowanym do ciężkiego trądzikiem. Badania wykazały poprawę w trądziku aż o 45% już po 4 tygodniach stosowania.  Udowodniono także, że stosowanie berberyny przyspiesza gojenie się blizn.

  Korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, a dokładniej reguluję poziom androgenów.

  Jest to szczególnie ważne dla kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników, z tego względu że podwyższony poziom androgenów odpowiedzialny jest  za wiele najtrudniejszych objawów PCOS, w tym hirsutyzm (nadmierny wzrost włosów na ciele), trądzik (szczególnie na twarzy, plecach i klatce piersiowej) i rogowacenie ciemne (obszary przebarwionych, aksamitnych płytek naskórka zazwyczaj znajduje się w obszarach pod pachami, szyją i pachwiną)

  Antydepresant

  Poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w strukturach ośrodkowego układu nerwowego berberyna łagodzi objawy depresji i stany lękowe. Może więc być stosowana jako łagodny środek antydepresyjny.

  Zapobiega chorobie Alzheimera

  Opublikowane w 2016 roku badania sugerują, iż berberyna hamuje gromadzenie blaszek beta-amyloidu i amyloidu, przez co może mieć wpływ na zapobieganie bądź opóźnianie występowania objawów tej choroby.

  Berberyna bardzo korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, wspomagając procesy uczenia się.

  Wpływa bezpośrednio na pracę szlaków cholinergicznych oraz działa neuroprotekcyjnie.  Poprawia pracę istniejących już neuronów oraz wspiera agregację i powstawanie nowych, co więcej korzystnie wpływa na pamięć, szczególnie tą długotrwałą.  Zapobiega także uszkodzeniu neuronów w przypadku zmniejszonego przepływu krwi przez mózg.

  Istnieją przesłanki, iż związek ten powoduje śmierć komórkową w komórkach rakowych mózgu (glejak). Indukuje również śmierć komórek rakowych w nowotworze szyjki macicy, jelita grubego oraz wątroby. Blokuje także komórki rakowe tarczycy.

  Nie ulega wątpliwości jak duży potencjał kryje za sobą alkaloid berberyna.
  Jej regularne stosowanie korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca, układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego.

  Przed rozpoczęciem stosowania suplementu wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniej dawki.
  Zazwyczaj zaleca się stosowanie 500 mg  raz lub dwa razy dziennie przez 8-12 tygodni,
  po czym następuje miesięczna przerwa.

  Zapraszamy do naszego sklepu:

  https://zdrowoodlotowo.pl/pl/searchquery/berberyna/1/phot/5?url=berberyna

  https://zdrowoodlotowo.pl/pl/searchquery/gorzknik/1/phot/5?url=gorzknik

   

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium